جستجو بر اساس تاريخ مطلب
 مطالب پیشنهادی
 سگ سه‌پا
سگ سه‌پامشاهده‌ي علمي
آیا یک سگ با سه پا هم می‌تواند راه برود؟!!


هر کس تا به حال حرکت سگی بر روی 3 پا را دیده باشد می داند که سگ سانان به طور قابل ملاحظه ای موجوداتی انعطاف پذیر اند. هم اکنون توجه دانشمندان به این موضوع جلب شده که آیا چنین سازگاری قابل برنامه ریزی در روبات ها هست. در این رویکرد آن ها خود نقص فنی یا عملکردی را مورد آزمایش قرار می دهند.

دانشمندانی که بر روی پروژه ی لوکومورف اتحادیه اروپا کار می کنند- مشترکا از دانشگاه های زوریخ، فردریک شیلر دانشگاه جینا و مدرسه ی پلی‌تکنیک فدرال لوزان- پنجشنبه ی گذشته  در نشست سالانه انجمن زیست شناسی عملی در پراگ، نتایج ارزیابی های خود بر روی استراتژی های تعادل در سگ سانان 3 پا را ارائه دادند. "لوکومورف" که سال گذشته شکل گرفت، اهدافی از جمله بهبود حرکات روبوت ها، از رویکرد و دیدگاهی چند رشته ای را دنبال می کند که رشته هایی از جمله بیولوژی، بیومکانیک،علوم اعصاب ((neuroscience، روبوتیک و هوش مجسم(embodied intelligence ) را به کمک گرفته است.
محققان مهارت های راه رفتن و دویدن در سگ هایی با یک عضو( پای) جلویی یا عقبی قطع شده را  با استفاده از تردمیل و مجموعه ای از 10 دوربین مادون قرمز پر سرعت مورد مطالعه قرار دادند.

نشانگرها [منعکس کننده]ای بر روی پوست سگ ها قرارداده شد تا حرکات بخش های مختلف بدن دنبال و منحنی های خط سیر آن ردیابی و ترسیم شود. فقدان پای جلو دشواری های حرکتی بیشتری برای سگ ها را اثبات نمود، طوری که نیاز به تطابق دقیق تری در اعضای باقی مانده برای هماهنگی با یکدیگر لازم بود. محققان دریافتند که این به واسطه ی پخش نابرابر وزن بدن سگ است که در پاهای جلو [وزن] بیشتر است.

پزوهش های بیشتر برای درک بهتر از حرکت در پروژه لوکومورف درحال انجام است تا تغییرات ارادی و غیر ارادی حرکات بدن، در حیوانات مختلف و همچنین انسان، مورد آزمایش قرار گیرد. موسسه علوم دینامیک بوستون با استفاده از ابزار آزمایشی خود –(Four-legged squad support system)LS3 –به دستاوردهایی رسیده است. LS3 (پروژه نیروی نظامی آمریکا) قادر به حفظ تعادل بر روی یخ و هنگام برخورد ضربات از پهلوست. هنوز معلوم نیست که آیا LS3 قادر به ادامه انجام ماموریت در شرایط از دست دادن یک پا به عنوان یک ابزار رزمی اصلاح شده هست یا خیر.


شکل LS3  هم حتما گذاشته بشه!

1389/6/15لينک مستقيم

نظر شما پس از تاييد در سايت قرار داده خواهد شد
نام :
پست الکترونيکي :
صفحه شخصي :
نظر:
تاییدانصراف
 محتواي زنده مشاهده علمي

 فعاليت هاي علمي
 تماس با ما
 بازديدها
كاربران غيرعضو آنلاينكاربران غيرعضو آنلاين:  4902
 كاربران عضو آنلاين:  0
  کل كاربران آنلاين:  4902