جستجو بر اساس تاريخ مطلب
 مطالب پیشنهادی
 ايستگاه‌هاي فضايي
ايستگاه‌هاي فضاييمشاهده‌ي علمي
.

 

ایستگاههای فضایی به دور زمین می چرخند و برای هفته ها یا ماهها محل کار و زندگی فضانوردان هستند ایستگاه فضایی تمام نیازهای خدمه را برآورده می کند تا به هنگام انجام آزمایش زنده و سالم بمانند باله های خورشیدی بزرگ برق تولید و دیواره ها و سپرهای مخصوص دما را مطلوب و خدمه را از تشعشع و قطعات سرگردان فضایی مصون نگه می دارند بار اندازه ها به سفینه های تدارکاتی ارسالی از زمین امکان می دهند که محموله شان را تخلیه کنند.

 

 

اولین ایستگاه فضایی آمریکا به نام اسکای لاب در 14 مه 1973 پرتاب شد دقایقی بعد از پرتاب سپر ضد شهابواره و یکی از باله های خورشیدی آن بر اثر فشار هوا کنده شد خدمه اولیه اسکای لاب خسارت وارده را به گونه ای تعمیر نمودند که این ایستگاه فضایی قابل سکونت شد در سال بعد سه خدمه هر کدام به مدت 28 59 و 84 روز در آن اقامت کردند اسکای لاب در سال 1979 به زمین سقوط کرد اکثر بخشهای آن به هنگام ورود به جو منهدم شدند ولی برخی از قطعاتش در استرالیا افتادند خوشبختانه کسی در این سقوط آسیب ندید.

 

اولین ایستگاه فضایی جهان سالیوت 1 در سال 1971 پرتاب شد این اولین ایستگاه از 7 ایستگاهی بود که اتحاد جماهیر شوروی سابق در مدار زمین مستقر کرد و کیهان نوردان سفینه سایوز به استثنای سالیوت 2 در همگی آنها ساکن شدند با گذشت زمان طول اقامت آنها از چند هفته به 6 ماه افزایش یافت سالیوت 6 و 7 یک بار اندازه اضافه داشتند تا کیهان نوردان بتوانند با خدمه دیدار کنند و سفینه تدارکاتی پروگرس بتواند آذوقه بیشتری از زمین بیاورد.
ساخت یک ایستگاه فضایی بین المللی با مشارکت آمریکا٬ روسیه٬ کانادا و ژاپن از سال 1997 شروع شده است این ایستگاه موسوم به آلفا ظرف مدت 5 سال در فضا مونتاژ می شود این عملیات با پرتاب یک مرکز کنترل ساخت روسیه آغاز شده است ایستگاه آلفا علاوه بر کاربردهای علمی و تحقیقاتی توقفگاهی برای مسافرت فضایی به مریخ خواهد بود.
 


قبل از پیدایش ایستگاه های فضایی سفینه های سایوز فقط در مدار زمین می چرخیدند اولین سایوز، سایوز 1 در سوم آوریل 1967 پرتاب شد. یک ملاقات فضایی میان آن و سایوز 2 ترتیب داده شد ولی برای سایوز 1 مشکلات فنی پیش آمد و پرتاب سایوز 2 لغو شد. در خلال بازگشت به جو زمین، بندهای چتر سایوز 1 درهم گره خوردند. در نتیجه این سفینه به زمین اصابت کرد و ولادیمیر کوماروف فضانورد را کشت.

سفینه های فضایی سایوز کیهان نوردان روس را به فضا می برند و برمی گردانند سه خدمه آن در بخش میانی سفینه که سپر حرارتی دارد مسافرت می کنند زیرا به هنگام بازگشت به جو زمین باید دمای زیادی تحمل کنند در قسمت جلو واحد مداری حامل غذا و آذوقه است واحد تجهیزات در عقب حاوی موتور اصلی موتورهای موشکی بازگشت و تجهیزات مخابراتی و کنترل است.

ناسا درصدد است تجهیزات تولید اكسیژن را به ایستگاه فضایی بین‌المللی ارسال كند. این تجهیزات از آب برای تولید اكسیژن مصرفی سرنشینان استفاده می‌كند. وجود سیستم‌های حفاظت حیات مشابه این سیستم برای انجام ماموریت‌های طولانی مدت سفر به ماه، مریخ و ورای آن كه در آینده انجام خواهد شد، ضرورت دارد. احتمالاً این سیستم طی ماه جاری میلادی به وسیله شاتل فضایی دیسكاوری به فضا پرتاب می‌شود.

به گفته كارشناسان تحویل چنین ابزاری به ایستگاه فضایی گامی مهم برای تكمیل امكانات این مجتمع است. در صورت تحقق چنین امری سیستم‌های حفاظت حیات ایستگاه فضایی می‌توانند پذیرای افراد بیشتر باشند تا انجام پژوهش‌های علمی با سرعت بیشتری پیگیری شود. به گفته صاحبنظران با دستیابی به چنین هدفی می‌توان به چرخه‌های بسته سیستم‌های حفاظت كه برای ماموریت فضایی آینده بشر بسیار ضروری است، دست یافت. اكسیژن یكی از مهمترین احتیاج‌های روزانه سرنشینان ایستگاه فضایی است. نیاز دیگر سیستم‌های بازیابی آب است كه فعلاً مراحل طراحی و آزمایش را پشت سر گذاشته است. سیستم بازیابی آب به گونه ای طراحی شده است كه با بازیافت ادرار فضانوردان آب سالم و پاكیزه‌ای را تهیه كرده و در دسترس آنان قرار دهد.

 

 

 

 
 

 

 

1389/8/24لينک مستقيم

نظر شما پس از تاييد در سايت قرار داده خواهد شد
نام :
پست الکترونيکي :
صفحه شخصي :
نظر:
تاییدانصراف
 محتواي زنده مشاهده علمي

 فعاليت هاي علمي
 تماس با ما
 بازديدها
كاربران غيرعضو آنلاينكاربران غيرعضو آنلاين:  4423
 كاربران عضو آنلاين:  0
  کل كاربران آنلاين:  4423