جستجو بر اساس تاريخ مطلب
 مطالب پیشنهادی
 سیم درون یخ
سیم درون یخمشاهده‌ي علمي
یک آزمایش جالب برای نشان دادن پدیده‌ی انجماد دوباره و یک کار هنری مفرح

 

یک سیم را درون یک قطعه یخ قرار دهید بدون اینکه یخ را ببرید! این حقه بر اثر پدیده‌ای به نام انجماد مجدد (regelation) اتفاق می‌افتد، که در این پدیده یخ بر اثر فشار سیم یخ می‌زند و دوباره بعد از رد شدن سیم منجمد می‌شود. در زیر می‌خوانید که چگونه یک سیم را درون یک قطعه‌ی یخ قرار دهید:

قطعه یخ روی یک سیم

مقداری از یک سیم مرغوب را ببرید. دو سر سیم را به دور یک مداد بپیچید تا از مداد به عنوان دسته برای سیم استفاده کنید. سیم را بر روی یک قطعه یخ قرار دهید. مداد را به سمت یخ فشار دهید تا یخ زیر سیم آب شود. می‌توانید به این فرایند با انجام حرکت اره گونه سرعت ببخشید. همچنین می‌توانید سیم را بعد از اینکه تا قسمتی در یخ فرو رفت رها کنید یا تا قسمت زیادی درون یخ ببرید. همزمان با رد شدن یخ از درون سیم، قطعه یخ دوباره منجمد می‌شود. قطعه یخ بریده نخواهد شد. در حقیقت، شما شاید حتی مسیر حرکت سیم که درون سیم فرو رفته است را نیبینید.

گردنبند جادویی یخی

یک راه دیگر این است که به جای سیم از نخ نایلونی مخصوص ماهیگیری استفاده کنید. این امر سبب می‌شود که به فشار بیشتری برای ذوب یخ لازم باشد ولی شما یک سری از قطعات یخ بر روی یک خط صاف بدست خواهید آورد که می‌توانید آن را گردنبند جادویی یخی بنامید.


1390/4/25لينک مستقيم

نظر شما پس از تاييد در سايت قرار داده خواهد شد
نام :
پست الکترونيکي :
صفحه شخصي :
نظر:
تاییدانصراف
 محتواي زنده مشاهده علمي

 فعاليت هاي علمي
 تماس با ما
 بازديدها
كاربران غيرعضو آنلاينكاربران غيرعضو آنلاين:  4194
 كاربران عضو آنلاين:  0
  کل كاربران آنلاين:  4194