جستجو بر اساس تاريخ مطلب
 مطالب پیشنهادی
 تهیه‌ی مس سولفات
تهیه‌ی مس سولفاتمشاهده‌ي علمي
یک روش ساده برای تولید مس سولفات به صورت پودر و کریستال با استفاده از الکتروشیمی

کریستال‌های سولفات مس از جمله زیباترین کریستال‌هایی هستند که شما می‌توانید تولید کنید ولی ممکن است شما به یک آزمایشگاه شیمی دسترسی نداشته باشید و بخواهید که سولفات مس را از یک شرکت مواد شیمیایی خریداری کنید. این امر مشکلی ندارد اما شما می‌توانید با استفاده از مواد در دسترس سولفات مس را خودتان تهیه کنید.

مواد لازم برای تهیه سولفات مس

در واقع چند راه متفاوت وجود دارد که شما بتوانید سولفات مس را خودتان تهیه کنید. این روش کمی به الکتروشیمی تکیه دارد برای موفقیت. شما به این مواد نیاز دارید:

·         سیم مسی – سیم مسی با درصد خلوص بالا

·         سولفوریک اسید – H2SO4 – اسید باتری

·         آب

·         باتری 6 ولت

سولفات مس بسازید

1.     یک بطری یا بشر را با 5 میلی لیتر اسید سولفوریک غلیظ و 30 میلی لیتر آب پر کنید. اگر سولفوریک اسید شما رقیق است از آب کمتری استفاده کنید.

2.     دو سیم مسی را درون محلول قرار دهید به طوری که در تماس با هم نباشند.

3.     دو سیم را به باتری 6 ولت متصل کنید.

4.     محلول با تولید سولفات مس به رنگ آب می‌شود.

 

وقتی شما جریان برق را درون الکترودهای مسی که از هم جدا در یک حمام رقیق سولفوریک اسید قرار دارند جاری می‌کنید، الکترود منفی حباب‌های گاز هیدروژن را بیرون می‌دهد در صورتیکه الکترود مثبت در سولفوریک اسید حل می‌شود و توسط جریان اکسید می‌شود. بعضی از مس‌های الکترود مثبت به سمت آند می‌روند که در حال کاهش است. این تغییرات سبب آزاد شدن سولفات مس می‌شود، ولی شما می‌توانید با مراقبت از سیستم خود از هدر رفتن جلوگیری کنید. برای الکترود مثبت سیم را حلقه کنید و آن را در ته ظرفتان قرار دهید. 

آن قسمت از سیم که در ادامه‌ی سیم پیچیده شده قرار دارد را توسط یک قطعه تیوب پلاستیکی بپوشانید تا از واکنش آن را محلول اطراف آند جلوگیری کنید. الکترود مسی منفی را با فضای کافی بالای سیم‌پیچ کاتد قرار دهید. اگر از هر دو الکترود حباب آزاد شد، سعی کنید فاصله‌ی میان الکترودها را افزایش دهید. بیشتر سولفات مس‌‌ تولید شده جدا از آند، در کف ظرف باقی می‌ماند.

سولفات مس خود را جمع کنید

شما می‌توانید محلول سولفات مس را بجوشانید تا سولفات مس خود را جمع‌آوری کنید. با این دلیل که محلول شامل اسید سولفوریک می‌باشد، شما نمی‌توانید کاملا مایع را بخار کنید.

 (باید مراقب باشید که مایع باقی مانده را لمس نکنید زیرا اسید غلیظ می‌باشد) 

سولفات مس بصورت پودر آبی رسوب می‌کند. اسید سولفوریک را جمع آوری کنید برای استفاده دوباره از آن برای تهیه‌ی سولفات مس بیشتر.

اگر ترجیح می‌دهید که سولفات مس بصورت کریستال داشته باشید، می‌توانید مستقیما آن‌ها را از محلول آبی که بدست آورده‌اید بدست آورید. فقط اجازه دهید تا محلول تبخیر شود. دوباره تکرار می‌کنم، در هنگام جمع‌ آوری کریستال‌ها بسیار مراقب باشید چون محلول به شدت اسیدی می‌باشد.

 

 

 

1390/7/12لينک مستقيم

نظر شما پس از تاييد در سايت قرار داده خواهد شد
نام :
پست الکترونيکي :
صفحه شخصي :
نظر:
تاییدانصراف
 محتواي زنده مشاهده علمي

 فعاليت هاي علمي
 تماس با ما
 بازديدها
كاربران غيرعضو آنلاينكاربران غيرعضو آنلاين:  4672
 كاربران عضو آنلاين:  0
  کل كاربران آنلاين:  4672