دوشنبه ۱۱ مهر ۱۴۰۱
 
| كاربر مهمان
 
 آثار برتر جشنواره پايداری ملی - گزارش مستند
 
هيئت داوران در بخش گزارشات مستند پيرامون پدافند غيرعامل پس از بررسی آثار دريافتی، لوح تقدير و جايزه‌ی ويژه‌ی خود را به آثار ذيل اهدا می‌نمايد:
گزارش ضرورت احداث مخازن ذخيره‌سازي زيرزمينی مبتنی بر الزامات پدافند غيرعامل اثر: آقای مهدی حاجی حسين‌زاده
گزارش برج ميلاد شهر تهران، شهر بی‌دفاع  اثر: آقای محمد والی‌نژاد
گزارش مطالعه و طراحی پدافند غيرعامل تصفيه خانه آب جلاليه تهران    اثر: آقايان محمدرضا فاتحی و احمد آب پرور  
بخش: گزارشات مستند
صاحب اثر: مهدی حاجی حسين‌زاده
عنوان اثر: گزارش ضرورت احداث مخازن ذخيره‌سازی زيرزمينی مبتني بر الزامات پدافند غيرعامل

چكيده:
از آنجا كه انتشار اطلاعات مربوط به مخازن زيرزميني به منظور ذخيره سازي (هر نوع ذخيره سازي)  با اهداف ايجاد اين نوع مخازن در زيرزمين از منظر پدافند غيرعامل مغايرت دارد. بنابراين فقط در مواردي محدود، اطلاعات اين نوع سازه ها منتشر شده‌است.
در اين گزارش سعي شده است با بررسي حوادث مهم تاريخي، اهميت دخيره‌سازي مواد هيدروكربوري و شيوه هاي گوناكون ذخيره‌سازي از منظر پدافند غيرعامل مورد توجه قرار گيرد.
تا سال 2006 ميلادي در دنيا بيش از 160 مخزن ذخيره‌سازي مواد هيدروكربوري در مغارهاي زيرزميني (سنگ سخت) ساخته و مورد بهره‌برداري قرار گرفته است. از آن ميان بيش از 80 مورد در آمريكا، 5 مورد در فرانسه، 12 مورد در فنلاند، 18 مورد در سوئد، 5 مورد در نروژ، 12 مورد (مجموعاً) در كر جنوبي، ژاپن، چين، عربستان سعودي، بلژيك، ايتاليا، پرتغال و بريتانيا اجرا شده است.
در جريان جنگ‌هاي جهاني اول و دوم و نيز ديگر جنگ‌ها و مناقشات جهاني اخير، كشورهايي (درگير با جنگ و كشورهاي دور از جنگ) كه از تكنولوژي ذخيره سازي زيرزميني بهره‌مند بودند به خوبي در برابر پيامدهاي مترتب بر جنگ ها مقاومت كردند.
در اين گزارش پس از بيان تاريخه فضاهاي زيرزميني از نظر پدافند غيرعامل به بررسي نقش ذخيره سازي مواد هيدروكربوري در جران جنگ ها و مناقشات بين المللي پرداخته شده است. سپس به بيان شيوه هاي ذخيره سازي نقت در كشورهاي واردكننده و همچنين دو كشور صادركننده نفت يعني عربستان صعودي و نروژ اشاره مي شود. آنگاه با توجه به موقعيت ژئوپوليتيك كشورمان به بررسي نقش تنگه هرمز در توسعه طرح ها و پروژه هاي ذخيره سازي مواد هيدروكربوري پرداخته مي شود.

بخش: گزارشات مستند
عنوان اثر: گزارش برج ميلاد شهر تهران، شهر بي دفاع
صاحب اثر: محمد والي‌نژاد

چكيده:
شهر تهران به عنوان شهري جهاني مورد ارزيابي قرار مي گيرد از اين رو جايگاه كنوني شهر تهران را بايد در مقياس جهاني و در ارتباط با امكانات كالبدي و كيفيتي آن تعريف كرد.
شهر تهران به عنوان يكي بزرگترين شهر كشور، پايتخت ايران و يكي از مهمترين مراكز خاورميانه، نيازمند ايجاد    نشانه اي شاخص مي شود.
از اين رو در چشم انداز الگوي توسعه شهر تهران، برج ميلاد و به مثابه نمادي نوين براي شهر مورد توجه قرار مي گيرد. يعني ايجاد مجموعه اي اثربخش در فرآيند توسعه كلان شهر تهران كه به مثابه مغناطيس توسعه در موضوعاتي ويژه و حياتي براي كلان شهر ايفاي نقش مي كند. اين مجموعه، همزمان، پاسخگويي به يكي از نيازهاي تهران، يعني احداث برج تلويزيوتي- مخابراتي را در نظر دارد. در اين ارتباط از آغاز طراحي مجموعه اي چند عملكردي اهميت يافته كه اساساً به منزله مركز ارتباطات بين المللي كاركرد داشته باشد با تأكيد بر:
منحصر به فرد بودن مجموعه و طرح آن در طح ملي و فراملي
هويت‌ خاص و متمايز براي مجموعه (محوريت يك بناي نماديت به عنوان نشانه جديد براي شهر تهران و كشور ايران
استقرار فعاليت ها و عملكردهاي منحصر به فرد در سطح ملي و فرا ملي
نوآوري و استفاده از آخرين تكنولوژي روز در زمينه‌هاي طراحي ساخت و بهره برداري و مديريت مجموعه گسترش و بكارگيري فناوري اطلاعاتي در سطح كلان و ارتقاء عملكردهاي مدرن ارتباطي و مخابراتي و ايجاد يك مركز تجارت بين المللي اطلاعات و انرژي

بخش: گزارشات مستند
عنوان اثر: مطالعه و طراحی پدافند غيرعامل تصفيه خانه آب جلاليه تهران
صاحب اثر: محمدرضا فاتحی و احمد آب پرور

چكيده: اين گزارش در 5 بخش: 1- شناخت وضع موجود 2- شناسايي تهديدات و خطرات 3- تحليل وضع موجود  4- راه‌حل‌های پدافند غيرعامل و 5- اولويت‌بندی طرح‌ها، به بررسي تحليلي و كاملي از طراحی پدافند غيرعامل تصفيه‌خانه آب جلاليه تهران مي‌پردازد.