متن كامل خبر
پیام وزیر آموزش و پرورش به مناسبت هفته نکوداشت پدافند غیرعامل

تاريخ خبر : 8/8/1391امتياز بده :ارسال به دوستتعدادمشاهده : 1446

دفاع به عنوان سنت الهی در مراتب گوناگون حیات جاری است و به میزانی که موجود، در مرحله بالاتری از وجود قرار می‌گیرد از این سنت الهی به طور خاص بهره‌مند می‌شود.

پیام وزیر آموزش و پرورش به مناسبت هفته نکوداشت پدافند غیرعامل
(6-12 آبان ماه 91 )
دفاع جزیی از هویت یک ملت زنده است، هر ملتی که نتواند از خود دفاع بکند زنده نیست، هر ملتی که به فکر دفاع از خود نباشد و خود را آماده نکند در واقع زنده نیست، هر ملتی هم که اهمیت دفاع را درک نکند به یک معنا زنده نیست.
حضرت آیت الله العظمی امام خامنه‌ای (مدظله العالی)

"هوالمعین"
دفاع به عنوان سنت الهی در مراتب گوناگون حیات جاری است و به میزانی که موجود، در مرحله بالاتری از وجود قرار می‌گیرد از این سنت الهی به طور خاص بهره‌مند می‌شود. به همین دلیل دفاع در گیاهان به نسبت حیوانات و در حیوانات به نسبت انسان از تنوع و تکلف کمتری برخوردار است چرا که بساط و پیچیدگی دفاع با مرتبه حیات و وجود نسبت مستقیم دارد. از این رو عالی‌ترین شکل دفاع مربوط به عالی‌ترین شاکله وجود انسان است و برای علو آن همین بس که خداوند جهت نشان دادن عمق و اوج دفاع از حیات، حیثیت، شرافت و کرامت انسان، خود را به صفت دفاع متصف فرموده آنجا که می‌فرماید: "ان الله یدافع عن الذین امنوا" یعنی خداوند دفاع می‌کند از کسانی که ایمان آورده‌اند. در این آیه خداوند خود را در خط مقدم دفاع از ایمان و دفاع از مومن معرفی می‌فرماید و جامعه انسانی نیز با استعانت از این رسم خدایی، از روح بیداری و پایداری در دفاع از انسان و انسانیت تموج پیدا کند و در این موضوع هر چقدر هدف از دفاع بالاتر و انگیزه‌های مدافعین والاتر باشد دفاع از تقدس بیشتری برخوردار می‌گردد و در نهایت دفاع قدسی و بلکه "مقدس" می‌شود همچون دوران هشت سال دفاع مقدس که ملت ایران از آرمان و ایمان و امنیت این سرزمین دفاع کردند و چه زیبا که همواره در طول همه این سال‌ها "گران واژه دفاع" از "گلواژه‌ی مقدس" ناگسستنی شد چرا که ماهیت مسیر و مقصد دفاع ملت ایران که دفاع از آرمان و امنیت کشور آن هم ذیل ولایت رهبری الهی است آن را "مقدس" نمود و امروز نیز همان مسیر و همان مقصد با "نما و نموده‌های" تازه‌ای پیش روی ماست. از این رو اگرچه دوران دفاع مقدس تمام شده است. اما دوران دفاع از مقدسات هرگز تمام نمی‌شود و تاریخ انقضا نمی‌پذیرد این مقدسات لازم‌الدفاع، از سطوح آغازین آن، که حفظ مرزهای میهنی، حفظ امنیت آحاد مردم، حفظ سرمایه‌های ملی و حفظ تأسیسات حیاتی است تا حفظ استقلال علمی، اقتصادی، سیاسی و در رأس آن فرهنگی، همه و همه، حجم عظیم مسئولیت ما را می‌سازد تا بتوانیم آرمان‌ها و دستاوردهای شهیدان را حفظ نماییم، که همانا گذشتن از آخرین خاکریز وابستگی یعنی تن خاکی است، فلذا امروز اهتمام بر آگاه‌سازی و فعّال‌سازی همه مدیران برای تحقق مراحل گوناگون مدیریت علمی دفاع نرم و پدافند غیرعامل و بویژه آمادگی تام در مدیریت بحران از مرحله تحلیل مخاطرات و آسیب‌پذیری تا مراحل اقدام پیشگیرانه، پیش‌بینی احتمالات و آمادگی و پاسخگویی و در نهایت بازیابی، لازم است به عنوان فریضه‌ای تردید ناپذیر در دستور کار ما قرار گیرد و روشن است که هرگونه غفلت در برنامه‌ریزی و رخوت در اجرا می‌تواند آثار گزنده‌ای را تا حد دستیازی دشمن به همراه داشته باشد و امروز خدا را به صد زبان شاکریم که در راستای تحقق امر مهم دفاع نرم و همه جانبه، وزارت آموزش و پرورش با اهتمامی ویژه به اقدامات اساسی پرداخته است و بر اساس ظرفیت عظیم و رسالت بزرگ خود در راستای تحول بنیادین به فرنگ سازی در نسل نونهال و نوجوان و جوان این کشور مشغول است تا با تربیت دینی و علمی دانش‌آموزان بتواند به سرآمدترین نوع دفاع که تربیت مدافعان مومن و بصیر و استوار است، نائل گردد.
اینجانب هفته نکوداشت پدافند غیرعامل را به تمامی دست‌اندرکاران این حرکت بزرگ به ویژه همکاران عزیز در خانواده بزرگ آموزش و پرورش تبریک عرض می‌نمایم و از آنها می‌خواهم در جهت اجرای کامل دستورالعمل‌های بزرگداشت این هفته که توسط کمیته پدافند غیرعامل وزارت آموزش و پرورش ابلاغ گریده‌است، تلاش نمایند. باشد که خدا منّان ما را بیش از پیش در این رسالت بزرگ یاری فرماید.


     منبع خبر : شبكه رشد

بازگشت