رشد را صفحه اصلي خود كنيد  سه‌شنبه ۲۸ فروردين ۱۴۰۳      كاربر مهمان
 مقدمه
در این بخش، رویدادهايي شرح داده شده‌اند که یا تاثیر خاص و پیش‌برنده‌ای بر روند قیام گذاشته باشند (چون اعتصاب شرکت نفت) یا ابعاد بسیار گسترده‌ای داشته‌اند (مثل راهپیمایی‌های تاسوعا و عاشورا) و یا نقطه عطفی در تاریخ انقلاب بوده باشند (مثل پیروزی کارکنان مطبوعان بر سانسور).
همچنين بخشی از پیام‌های رهبر انقلاب، «حضرت امام خمینی (س)» که نقشی جهت دهنده به حرکت مردم داشته ارائه شده است، هر چند که حداقل تاثیر پیام‌های پیاپی ایشان، گرم نگه داشتن تنور انقلاب بود. سعی شده است تا حد امکان در بازگویی پیامها، مصاحبه‌ها و اعلامیه‌ها، از نقل قول مستقیم استفاده شود تا هم به سبب نوع ادبیات گفتاری و نوشتاری خاص آن زمان، برقرار کردن ارتباطی حسی با حال و هوای آن روزها ممکن شود و هم مطالب مستندتر باشند. در موارد مهم‌تر، به قطعنامه راهپیمایی‌ها که آینه خواسته‌های مردم و جواب چرایی انقلاب بودند، اشاره شده و تنها یک مورد (قطعنامه راهپیمایی روز عاشورا) که جامع‌تر از قطعنامه‌های دیگر بوده و منشور انقلاب نامیده شده، به صورت کامل درج شده است.
منبع اصلي اين بخش، كتاب "فرهنگ‌نامه‌ی انقلاب اسلامي براي نوجوانان" نوشته "خانم مرجان فولادوند" است كه "انتشارات كانون پرورش فكري كودكان و نوجوانان" آن را به چاپ رسانده است. ديگر منبع مورد استفاده در این بخش، روزنامه‌های منتشر شده در همان سالها بوده است. روزنامه‌هایی که ابتدا به خاطر نظارت شدید دستگاه‌های امنیتی، قادر به انتشار تمام واقعیت نبودند و در روزهای پس از لغو قانون سانسور نیز به سبب انبوهی حوادث و نیز تجربه تازه از آزادی بیان، در تب و تاب غریب آن روزها، از چاپ شایعات هم اجتناب نکرده‌اند. به همین دلیل ممکن است برخی اخبار درج شده در آنها – مثل آمار شهدا و مجروحین درگیری‌ها- منطبق با واقعیت نباشند، هر چند که خالی از حقیقت نیز نیستند.
نکته مهم دیگر اینکه درک و بررسی پیوستگی حوادث انقلاب، بدون در نظر گرفتن قیام پانزده خرداد و عوامل به وجود آورنده آن، ناقص و ناتمام خواهد بود، زیرا تعیین و تثبیت رهبری فراگیر حضرت امام خمینی (ره) که نقش وحدت آفرین و تعیین کننده ای در جریان انقلاب داشتند و نیز تاکید بر اسلامی بودن حرکت از سوی مردم، در این روز به طرز مشخصی ابراز شد و تا پیروزی انقلاب و پس از آن ادامه یافت. بنابراين تصميم گرفتيم به سبب گستردگي رويدادها، اين بخش را به دو برش تاريخي تقسيم نماييم:
وقايع سال 1340 هجری شمسی تا پايان سال 1356 هجری شمسیرويدادهای سال 1357 هجری شمسی
دانستن و تحلیل کامل و مفصل اين وقايع را به مخاطبان وا می‌گذاريم تا از شعله‌های هنوز روشن این گذشته، نوری برای آینده این مرز و بوم بیابند.
 انتخاب نماييد:
 تصوير تصادفی

مدت زمان ساخت صفحه 0.0156074 ثانيه