معلمان شهید
فهرست اسامی برخی از معلمان شهید
شهید حافظ آبروشن شهید منصور آجرلو شهید محمود احمدی شهید حمیدرضا اوجانی شهید علی اوسط فلاح‌نژاد
شهید محسن پورقاسمی        
شهید کیوان تاجیک شهید محمود توسلی      
شهید مسعود جعفری        
شهید یونس‌علی رنج‌پور        
شهید سیدبخش‌الله سیدمیرزایی      
شهید حمیدرضا شریفی شهید مرتضی شیرازی      
شهید سیدفضل‌الله طباطبایی شیرازانی      
شهید فرامرز عرب شهید حسین علی‌اکبری شهید محمدرضا علیجانی    
شهید محمد کرمیار        
شهید حسن مامانی شهید سیدمهدی میرحبیبی    
شهید رضا نژادفلاح شهید نجی‌الله نقدی      
شهید علی یعقوب‌نیا        

شهید حافظ آبروشن  
 
تاریخ تولد: 1339/2/5  
محل تولد: تهران  
تاریخ شهادت: 1366/1/19  
محل شهادت: شلمچه  

حافظ آبروشن در سال 1360 با مدرک تحصیلی فوق دیپلم در مدارس راهنمیی شهرری مشغول به تدریس شد. وی علاقه‌ی خاصی به شغل معلمی داشت و با دانش‌آموزان رابطه‌ی نزدیکی برقرار نمود. آبروشن با شروع جنگ تحمیلی چندین مرتبه به جبهه‌هی حق علیه باطل اعزام شد و سرانجام در تاریخ 1366/1/19 در منطقه‌ی شلمچه به درجه‌ی رفیع شهادت نیل آمد.
 
وصیتنامه
«خداوند به شما (خانواده‌ی شهدا) اجر عنیت کند و نوجوان‌هی غرورآفرین (شهدا) ما را به رحمت واسعه‌ی خود قرین کن.

شهید منصور آجرلو
 
تاریخ تولد: 1345/1/10 
محل تولد: تهران/ورامین 
تاریخ شهادت: 1365/12/11 
محل شهادت: پاسگاه زید 

آجرلو در اولین روزهی بهار سال 1345 در خانواده‌ی مذهبی دیده به جهان گشود، او از همان دوران کودکی از هوش و استعداد فراوانی برخوردار بود و در طول دوران تحصیل از دانش‌آموزان ممتاز و نمونه به شمار می‌رفت. وی علاقه‌ی شدیدی به ائمه اطهار داشت، در مجالس مذهبی و مساجد فعالانه شرکت می‌کرد. منصور همزمان با تحصیل در مرکز تربیت معلم در بسیج ثبت‌نام نمود و با شروع جنگ تحمیلی درس و تحصیل را رها کرد و به خط مقدم جبهه رفت. آجرلو سرانجام در اسفندماه 1365 در جریان عملیات کربلی5 شربت شهادت را نوشید و به دیدار حق شتافت.
 
وصیتنامه
ملت عزیز یران، همیشه گوش به فرمان رهبر باشید و آن را تنها نگذارید، چون راه یشان راه مستقیم و درست است و راه انبیا و پیامبران و امامان است. هرکس نسبت به حرکت ین مرد عارف، عاشق، عابد، زاهد عالم و فیلسوف شک کند، یقیناً بداند که از صراط مستقیم دور شده است.

شهید محمود احمدی
 
تاریخ تولد: 1337/6/8 
محل تولد: تهران/فیروزکوه 
تاریخ شهادت: 1361/5/7 
محل شهادت: پاسگاه زید 

محمود احمدی در سال 1337 در خانواده‌ی روحانی و فرهنگی در شهر فیروزکوه چشم به جهان گشود و تا سن 15 سالگی در فیروزکوه به تحصیل پرداختند. سپس جهت ادامه‌ی تحصیل به تهران عزیمت کرد و در سال 1356 موفق به اخذ مدرک دیپلم شد. بعد از اتمام دوران خدمت سربازی در سال 1359 به استخدام آموزش و پرورش درآمد. با شروع جنگ تحمیلی چندین مرحله به جبهه‌های نبرد حق علیه باطل رفت و سرانجام در سال 1361 در حوالی پاسگاه زید به شهادت رسید.
 
وصیتنامه
ما به خود می‌بالیم که پروانه‌وار گرد شمع فروزان ولایت‌فقیه بگردیم و بسوزیم و به آن سوختن می‌نازم که حیات ما در سوختن ماست، زیر محور شمع هدایت ولایت فقیه.

شهید حمیدرضا اوجانی
 
تاریخ تولد: 1335
محل تولد: تهران/کرج 
تاریخ شهادت: 1365/4/10 
محل شهادت: فکه

حمیدرضا در سال 1335 در شهرستان کرج به دنیا آمد. دوران تحصیل خود را با مشکلات فراوان به پایان رساند و پس از بازگشت از سربازی در آموزش و پرورش مشغول به کار شد. اوجانی برای پیروزی انقلاب از هیچ کاری دریغ نکرد و پس از پیروزی انقلاب و شروع جنگ تحمیلی چندین بار به جبهه اعزام شد و سرانجام در منطقه‌ی عملیاتی فکه بر اثر ترکش خمپاره به درجه‌ی رفیع شهادت نایل گشت.
 
وصیتنامه
سپاس خدای را که شوق شهادت را در من به وجود آورد. برادران و خواهران، من از میان زندگی موقت و زندگی دائمی، زندگی دائمی را اختیار نموده و از بین مرگ و شهادت، شهادت را پذیرفتم و من به پیروی از امام و رهبر عزیزم به منظور پیروزی بر نفس درونی به جهاد اکبر برخاستم و پایان با عشق و شهادت و رسیدن به لقاالله به این امر بسیار مهم پرداختم.

شهید علی اوسط فلاح نژاد
 
تاریخ تولد: 1341/11/2 
محل تولد: تهران/ساوجبلاغ 
تاریخ شهادت: 1361/10/1 
محل شهادت: جنوب، جبهه‌ی شوش 

فلاح‌نژاد در سال 1341 در ساوجبلاغ متولد شد و با مشکلات فراوانی دوران کودکی، تحصیلات را به پایان برد. قبل از انقلاب با بچه‌های محل فعالیت‌های مذهبی چشمگیری داشت. در آموزش و پرورش مشغول به خدمت شد و با شروع جنگ تحمیلی در جبهه‌های حق علیه باطل شرکت نموده و سرانجام در سال 1361 به درجه‌ی رفیع شهادت نایل آمد.
 
وصیتنامه
«تنها راه نجات در خط امام بودن است و راه اسلام راستین. آنان‌که می‌خواهند این راه مقدس را بپیمایند، باید دنبال‌روی روحانیت و امام عزیز باشند. انسان‌ها در اقیانوس رنج‌ها و دردها قرار دارند و باید در این اقیانوس که امتحانی برای انسان است موفق باشیم.»

شهید محسن پورقاسمی
 
تاریخ تولد: 1340/1/25 
محل تولد: تهران/شهریار 
تاریخ شهادت: 1362/8/15 
محل شهادت: پنجوین عراق 

پورقاسمی در سال 1340 در یکی از روستاهای شهریار متولد شد و تحصیلات خود را در زادگاهش به پایان رساند و بعد از پیروزی انقلاب اسلامی در مراسم و جلسات مذهبی به فعالیت پرداخت سپس در دانشکده‌ی تربیت معلم تحصیلاتش را ادامه داد. چندین مرحله به جبهه‌های حق علیه باطل اعزام شد و سرانجام در تاریخ 1362/8/15 در عملیات والفجر4 در منطقه‌ی عمومی پنجوین به درجه‌ی رفیع شهادت نایل آمد.
 
وصیتنامه
«کسانی که به ولایت امام اعتقاد ندارند بر جنازه‌ی من حاضر نشوند. سلام مرا به رهبر عزیزم، پدر یتیمان برسانید و به خانواده‌ی شهدا بگویید که تا آخرین قطره‌ی خونمان صحنه‌های نبرد حق علیه باطل را ترک نخواهیم کرد و با خداوند پیمان می‌بندیم که در تمام عاشورا و کربلاها، حسین (ع) زمان را تنها نگذاریم و سنگرها را خالی نخواهیم کرد و تا هنگامی که پرچم لااله‌الا‌الله در تمام جهان به اهتزاز درنیاید و احکام اسلام و قرآن در زیر پرچم توحید و اسلام به اجرا درنیاید ساکت نخواهیم نشست.»

شهید کیوان تاجیک
 
تاریخ تولد: 1338/6/12 
محل تولد: تهران/قرچک 
تاریخ شهادت: 1362/8/13 
محل شهادت: منطقه عملیاتی غرب (پنجوین) عراق 

کیوان تاجیک در سال 1338 در خانواده‌ای زحمتکش و مقید به اسلام متولد شد، مادر هربار قبل از شیردادن به او وضو می‌گرفت تا فرزندش در سایه‌ی تعلیمات اسلام پرورش یابد. پس از پایان دوران تحصیل و اخذ مدرک دیپلم در مبارزات علیه شاه پرداخت و به استخدام آموزش و پرورش درآمد. او به تدریس علوم و مسایل اسلامی علاقه‌ی فراوانی داشت. با شروع جنگ تحمیلی راهی جبهه‌های جنگ حق علیه باطل شد و در تاریخ 1362/8/16 در عملیات والفجر4 در عروجی خونین به دیدار حق شتافت.
 
وصیتنامه
این انقلاب نتیجه‌ی زحمات و رنج‌ها و خون دل خوردن‌های چندین هزار ساله‌ی انبیا و اولیای خداست و محصول خون شهدا از آغاز تاکنون می‌باشد، هرگونه بی‌تفاوتی و سرپیچی از فرامین و دستورات اسلام خیانت و گناهی بزرگ و نابخشودنی است.

شهید محمود توسلی
 
تاریخ تولد: 1332/10/19 
محل تولد: قزوین
تاریخ شهادت: 1362/12/11 
محل شهادت: طلائیه 

محمود در نوزدهم دی‌ماه در سال 1332 در خانواده‌ای مذهبی در قزوین چشم به جهان گشود، در دوران کودکی به ساوجبلاغ عزیمت نموده و تحصیلات خود را با موفقیت به پایان رساند، سپس در آموزش و پرورش مشغول خدمت شد. با شروع جنگ تحمیلی چند مرحله به جبهه‌ها اعزام گشت تا این‌که در تاریخ 1362/12/11 به درجه‌ی رفیع شهادت نایل آمد.
 
وصیتنامه
«ما آن‌چه در قرآن آمده عمل می‌کنیم و به نفس خود عمل نمی‌کنیم. فقط پیروی از قرآن است که ما را داوطلبانه به جبهه‌ها آورده است. ما برای نابودی کفر قدم برداشته‌ایم و خوشا به حال آن‌ها که خداوند صلاحیت آن‌ها را تأیید فرمود. من جبهه را کلاسی برای خداشناسی دیدم و دانشگاهی بزرگ و ارزشمند. دریچه‌ای برای سعادتمندان و رسیدن به مقصود نهایی که همانا خداست و این نتیجه را با امدادهای غیبی عیناً می‌توان مشاهده نمود.»

شهید مسعود جعفری
 
تاریخ تولد: 1331
محل تولد: تهران/فیروزکوه 
تاریخ شهادت: 1363
محل شهادت: منطقه عملیاتی خیبر 

جعفری در سال 1331 در فیروزکوه به دنیا آمد، تا سن 5 سالگی در آن‌جا بود و سپس به تهران منتقل شد. وی در آن‌جا تحصیلات خود را به پایان رساند و در سال 1352 به خدمت سربازی رفت و از آن‌جا که به معلمی علاقه داشت، به تدریس در مناطق محروم پرداخت. او از جوانی به مسایل دینی اهمیت می‌داد و در پیروزی انقلاب نیز تلاش داشت و پس از شروع جنگ تحمیلی به جبهه اعزام شد و سرانجام در عملیات خیبر مفقودالاثر گردید.
 
وصیتنامه
«تنها وصیت من این است که هرچه را اسلام با آن مخالف است از آن دوری کنید و بپرهیزید. در مرگ من زیاد گریه و زاری نکنید، زیرا دشمن شاد می‌شود. در مقابل یاوه‌گویان شدیداً بایستید و سفارش می‌کنم راهی را که من انتخاب کرده‌ام جز حقیقت چیز دیگری نیست که آن راه اسلام و قرآن و راه انبیا و اولیا است.
بدانید که وظیفه‌ی ماست در این راه جان‌ها را فدا کنیم و انشاالله در روز محشر با انبیا و اولیای خدا محشور خواهیم گشت.»

شهید یونس‌علی رنجبرپور
 
تاریخ تولد: 1330
محل تولد: تهران/ساوجبلاغ 
تاریخ شهادت: 1361/2/13 
محل شهادت: دارخوئین

رنجبرپور در سال 1330 در خانواده‌ی مذهبی در ساوجبلاغ متولد شد. دوران کودکی و تحصیلات را با مشکلات فراوانی سپری نمود. او در دوران نوجوانی به علت مشکلات مالی به کار در بازار پرداخت و تحصیلاتش را به صورت شبانه ادامه داد و تا ین‌که موفق به اخذ مدرک دیپلم شد.
بعد از چندین سال شغل آزاد به خاطر علاقه‌ی که به شغل معلمی داشت وارد آموزش و پرورش شد و در روستاها مشغول خدمت گشت و سپس با شروع جنگ تحمیلی به جبهه‌هی حق علیه باطل رفت. ین شهید در تاریخ 1361/2/13 به درجه‌ی رفیع شهادت نیل آمد.
 
وصیتنامه
«شهادت کار هر کسی نیست، ممکن است من هم از آن‌هیی باشم که افتخار شهادت را نداشته باشم. اگر خداوند شهادت را نصیب من کرد، مبادا بچه‌هی مرا کوچک بشمارید. امیدوارم که بچه‌هی من راه تمام شهیدان را ادامه دهند و هیچ‌ وقت زیر بار ظلم نروند.»

شهید سیدبخش ‌الله سیدمیرزایی
 
تاریخ تولد: 1334
محل تولد: تهران/طالقان 
تاریخ شهادت: 1359/9/30 
محل شهادت: سرپل‌ذهاب 

سیدبخش‌الله در سال 1334 در یکی از روستاهای طالقان در یک خانواده‌ی مذهبی و مؤمن به دنیا آمد. دوران تحصیل خود را با کار و زحمات بسیار به پایان رساند و سپس برای انجام خدمت سربازی آماده شد. او پس از پایان دوران سربازی به استخدام آموزش و پرورش درآمد.
زمانی ‌که امام خمینی (ره) به مبارزه علیه شاه برخاست، سید نیز به یاران امام (ره) پیوست و تمام تلاش خود را مصروف پیروزی انقلاب نمود. او پس از شروع جنگ تحمیلی با پیام امام به جبهه رفت و سرانجام در تاریخ 1359/9/30 در منطقه‌ی سرپل‌ذهاب به دیدار معشوق خود شتافت.
 
وصیتنامه
دور محور امامت و ولایت گرد آیید. ‌از تفرقه بپرهیزید و خون شهیدان را پایمال نکنید. مبادا امام را تنها بگذارید، چون تنها گذاشتن امام یعنی به بند کشیدن تمام مستضعفان و این عمل بر خلاف رضای خداست.

شهید حمیدرضا شریفی
 
تاریخ تولد: 1348/2/5 
محل تولد: تهران/رباط کریم 
تاریخ شهادت: 1362/8/28 
محل شهادت: پنجوین 

شهید شریفی در سال 1348 در خانواده‌ای مذهبی به دنیا آمد، در دوران كودكی پدرش را از دست داد. با مشكلات بسیار تحصیلات خود را به پایان رساند و وارد آموزش و پرورش شد. چندین بار به جبهه‌های حق علیه باطل اعزام و سرانجام با مجروح شدن از ناحیه‌ی پا و بستری شدن در بیمارستان در تاریخ 1362/8/28 به درجه رفیع شهادت نایل آمد.
 
وصیتنامه
افسوس كه با غفلت زندگی كردم و بی‌توجه به عاقبت خود سرگرم دنیا بودم. خدایا! من با حالتی كه حاكی از پشیمانیم است به امید رحمت بی‌پایان تو قدم در این راه گذاشتم. مرا مورد عنایت و مغفرت خود قرار ده.
خدایا! من با این بار سنگین گناه راه به جایی ندارم، مگر دری كه به رویم بازكنی و نجاتم بدهی. خدایا! به تو روی آوردم و به تو توكل كردم.

شهید مرتضی شیرازی
 
تاریخ تولد: 1344/6/7 
محل تولد: تهران/ورامین/پیشوا 
تاریخ شهادت: 1365/12/14 
محل شهادت: شلمچه

شهید شیرازی در سال 1344 در شهر پیشوا و در یک خانواده‌ی مذهبی متولد شد. دوران تحصیلات را تا پایان دبیرستان در شهر پشوا سپری کرد و در تربیت‌معلم پذیرفته شد.
در زمان تحصیل چندین بار به جبهه‌های حق علیه باطل اعزام شد و سرانجام در تاریخ 1365/12/14 در منطقه‌ی عملیاتی شلمچه به درجه‌ی رفیع شهادت نایل آمد و در سال 1374 پیکر پاکش به وطن بازگشت.
 
وصیتنامه
در همه حال و همه جا پشتیبان ولایت فقیه باشید که تنها از این راه می‌توانید به سعادت حقیقی برسید. ولایت فقیه را پشتیبان سرسخت باشید که ولایت فقیه استمرار حرکت انبیا (ع) است. از کمبودهای موجود در جامعه نرنجید که دشمنان از این رنجش استفاده می‌کنند. کمک به جبهه‌ها را فراموش نکنید.

شهید سید فضل‌‌الله طباطبایی شیرازانی
 
تاریخ تولد: 1339/8/6 
محل تولد: اصفهان/اردستان 
تاریخ شهادت: 1362/12/10 
محل شهادت: جزیره مجنون 

سید فضل‌الله طباطبایی در خانواده‌ای مذهبی در اردستان متولد شد، اما چندی بعد به تهران مهاجرت نمود. وی با موفقیت تحصیلات خود را به پایان برد، و در آموزش و پرورش مشغول خدمت شد و در مدارس راهنمایی فعالیت خود را آغاز نمود.
با شروع جنگ تحمیلی به جبهه رفت و سرانجام در تاریخ 1362/12/10 به درجه رفیع شهادت نایل آمد.
 
وصیتنامه
«من بارها و بارها گفته‌ام نمی‌خواهم یک صدم لحظه را بدون دین و ایمان باشم و یا به خودم واگذار شوم. از خدای تبارک و تعالی می‌خواهم که شب اول قبر، علی و فرزندانش را بر بالین ما بفرستد و شفیع ما باشد.»

شهید فرامرز عرب
 
تاریخ تولد: 1343 
محل تولد: تهران/اسلامشهر 
تاریخ شهادت: 1365/4/24 
محل شهادت: ارتفاعات قلاویزان کربلای1 

شهید فرامرز عرب در سال 1343 در یک خانواده‌ی مذهبی در یکی از محله‌های تهران دیده به جهان گشود، از کودکی علاقه‌ی شدیدی به نماز و دعا و نیایش داشت.
با توجه به علاقه‌ی وافری که به شغل معلمی داشت به این کار روی آورد، در کنار تدریس به امر تبلیغ دینی پرداخت و در بسیج و جبهه و جنگ نیز حضور فعال داشت، و بارها به جبهه اعزام و حتی یک‌بار در عملیات والفجر8 که منجر به آزادسازی فاو گردید مورد اصابت ترکش خمپاره قرار گرفت و از ناحیه‌ی دو دست مصدوم گردید که به صورت معجزه‌آسایی بعد از زیارت امام زمان (عج) در مسجد جمکران شفا یافت و در پایان به آرزوی دیرینه‌ی خود رسید و در عملیات کربلای1 تشنه لب در ارتفاعات قلاویزان در تاریخ 1365/4/24 به شهادت رسید.
 
وصیتنامه
من اعتقاد دارم که شهادت کمال انسان می‌باشد و از خداوند منان می‌خواهم مرا در جوانی لایق این هدیه‌ی الهی گرداند.
خدایا! وجود امام و انقلاب و اسلام را نیز برای ما نگهدار. از خانواده‌ام می‌خواهم به جای عزاداری و گریه بر شهادت من فقط پرچم سبزی بر بالای منزلمان بزنید و به هیچ بی‌نمازی اجازه نمی‌دهم در مراسم تدفین و تشییع من شرکت کند.

شهید حسین علی‌اکبری
 
تاریخ تولد: 1325/12/2 
محل تولد: تهران/دماوند 
تاریخ شهادت: 1365/4/15 
محل شهادت: مهران

شهید علی‌اكبری در سال 1325 در یكی از روستاهای شهرستان دماوند در یك خانواده‌ی مذهبی دیده به جهان گشود. دوران زندگی‌اش همراه با مشقت و سختی‌های فراوانی بود و لذا دوران تحصیلات خود را با مشكلات زیادی به پایان رساند.
در سال 1354 به استخدام آموزش و پرورش درآمد. در جریان پیروزی انقلاب اسلامی نقش فعال و چشمگیری داشت و پس از پیروزی انقلاب در راه‌اندازی پایگاه بسیج و برگزاری جلسات مذهبی تلاش بسیاری نمود. با شروع جنگ تحمیلی بارها به جبهه رفت و سرانجام در عملیات كربلای 1 در جبهه‌ی مهران به درجه‌ی رفیع شهادت نایل آمد.
 
وصیتنامه
وصیت می‌كنم دست از امام و روحانیت مبارز برندارید و در نماز جمعه و جماعات و دعای كمیل شركت نمایید. هم‌چنین به خانواده‌ام می‌گویم كه برای من ناراحت نباشید چون من درس از حسین (ع) گرفتم و باید مثل او به شهادت برسم.

شهید محمدرضا علیجانی
 
تاریخ تولد: 1335/2/14 
محل تولد: تهران/دماوند 
تاریخ شهادت: 1362/12/15 
محل شهادت: جزیره مجنون 

شهید علیجانی در سال 1335 در یك خانواده‌ی مذهبی به دنیا آمد. از همان كودكی در مجالس مذهبی شركت می‌كرد. دوران تحصیل خود را با موفقیت پشت سرگذاشت و وارد دانش‌سرای تربیت معلم شد. دوران دانشجویی خود را همراه با مبارزات جدی علیه گروه‌های مخالف آغاز كرد.
در سال 1361 وارد سپاه پاسداران شد و كار خود را با حضور در جبهه‌های حق علیه باطل ادامه داد و بارها در صحنه‌های جنگ حضور یافت تا سرانجام در اسفند ماه سال 1362 در جزیره‌ی مجنون به درجه‌ی رفیع شهادت نایل گشت.
 
وصیتنامه
عزیزان امروز ما ملت ایران امانت بزرگی را دارا می‌باشیم، كه این امانت از جانب خداوند متعال و توسط فداكاری و جانبازی هزاران هزار شهید و معلول به دست ما رسیده است. امانتی است كه 1400 سال برای تحقق آن اولیا و مقربین خداوند تلاش و جهاد كردند.
برادران! چه نعمتی از امام بالاتر. او امروز هست و حجت خداوند است والله سوگند، تضمین بهشت رفتن، در اطاعت از این سید عزیز و مرجع و ولی بزرگوار است.

شهید محمد کرمیار
 
تاریخ تولد: 1337/2/20 
محل تولد: تهران/ساوجبلاغ 
تاریخ شهادت: 1362/12/11 
محل شهادت: طلائیه

کرمیار در سال 1337 در خانواده‌ی مذهبی و در روستایی دورافتاده در ساوجبلاغ چشم به جهان گشود. پس از پایان تحصیلات و اخذ دیپلم به خدمت سربازی رفته و بعد از آن در آموزش و پرورش مشغول به خدمت شد. با شروع جنگ تحمیلی چندین مرتبه به جبهه‌های حق علیه باطل رفت و سرانجام در سال 1362 جاویدالاثر شد.
 
وصیتنامه
«همان‌طور که وعده‌ی خداوندی است به سوی او رجعت خواهیم کرد پس چه زیباست این رجعت سرخ و شهادت در راه خدای متعال باشد. باید از جان گذشت تا به جانان رسید.»

شهید حسن مامانی
 
تاریخ تولد: 1344/6/30 
محل تولد: تهران/ساوجبلاغ/طالقان 
تاریخ شهادت: 1366/11/1 
محل شهادت: ماووت عراق 

مامانی در سال 1344 در خانواده‌ی مذهبی و معتقد طالقان چشم به جهان گشود و دوران کودکی را با سختی پشت سر نهاد و با همه‌ی مشکلات تحصیلات خود را ادامه داد. او پس از اخذ مدرک دیپلم وارد تربیت معلم شد.
چند مرحله به جبهه اعزام شد. در مدارس شهرستان ساوجبلاغ مشغول خدمت بود که بعد از چندین بار حضور در جبهه‌ سرانجام در تاریخ 1366/11/1 در خاک عراق به درجه رفیع شهادت نایل آمد.
 
وصیتنامه
«در این لحظه‌های حساس تاریخ که خداوند شما ملت عزیز را مورد آزمایش و امتحان قرار داده است با توکل بر او و با رهنمودهای امام عزیزمان انشا‌الله با سربلندی کامل از این امتحان الهی سربلند و پیروز باشید و در پیشگاه خداوند روسفید باشید و مبادا چیزهای مادی شما را فریب بدهد و پاهایتان از مبارزه با کفر جهانی سست شود و روی خود را مانند منافقین برگردانید و امام عزیز را تنها بگذارید.»

شهید سیدمهدی میرحبیبی
 
تاریخ تولد: 1341/1/1 
محل تولد: تهران/کرج 
تاریخ شهادت: غرب
محل شهادت: 1366/10/20 

سیدمهدی در تاریخ 1341/1/1 در شهرستان کرج متولد شد، او در سایه‌ی دستان زحمتکش پدر پرورش یافت و در تاریخ 1366/10/20 در منطقه‌ی غرب به شهادت رسید.
 
وصیتنامه
خدایا تو خود می‌دانی که من برای رضای تو کاشانه‌ام را ترک نموده و در بیابان‌ها سرگردان شده‌ام تا بجویم آن چیزی را که سال‌ها دنبالش هستم، جانم را فدای اسلام و رهبرم کنم که چه لذت‌بخش است پرچم حق و حقیقت را در هنگام مرگ و سختی برافراشتن به استکبار دنیا نه گفتن و با شور و اشتیاق به استقبال شهادت رفتن چه خوش است!
خداوندا! دوست دارم اگر سعادت شهادت را بر من ارزانی داشتی مرا در موقعیتی قرار بدهی که آنقدر زجر بکشم که گناهانم بریزد و با سرافرازی کامل به درگاهت بیایم. به دوستانم توصیه می‌کنم که همیشه در کنار ایمان علم را تقویت کنند که امروزه جامعه‌ی ما نیازمند به افراد متعهد و متخصص است.

شهید رضا نژادفلاح
 
تاریخ تولد: 1333/12/21 
محل تولد: تهران/ساوجبلاغ 
تاریخ شهادت: 1361/1/2 
محل شهادت: جنوب _ جبهه ی شوش

رضا فلاح‌نژاد در سال 1333 در یکی از روستاهای محروم و دورافتاده‌ی ساوجبلاغ به دنیا آمد و دوران کودکی و تحصیلات را در همان‌جا به پایان برد، وی پس از پیروزی انقلاب به استخدام آموزش و پرورش درآمد و با شروع جنگ تحمیلی به جبهه‌های حق علیه باطل اعزام شد.
فلاح‌نژاد سرانجام در تاریخ 1361/1/2 در جبهه شوش به درجه رفیع شهادت نایل آمد.
 
وصیتنامه
«خدایا! مرا‌ از دوستداران ائمه معصومین قرار ده، اکنون جبهه رفتن و جنگیدن به من تکلیف شد. من در کمال آگاهی و صحت این راه را انتخاب نمودم. هدفم فقط رضای اوست.
خدایا طول عمر نصیب ما فرما تا بتوانیم به این ملت و جامعه خدمت نماییم و اگر مرگم باعث پیروزی اسلام می‌شود آماده‌ی رشادت می‌باشم. اکنون جنگ بین اسلام و کفر است و باید اسلام را کمک کرد و به جبهه‌ها رفت.»

شهید نجی‌‌الله نقدی
 
تاریخ تولد: 1342/1/1 
محل تولد: تهران/اشتهارد 
تاریخ شهادت: 1366/1/23 
محل شهادت: ماووت

شهید نقدی در سال 1342 در خانواده‌ای مذهبی در شهر اشتهارد چشم به جهان گشود. از همان دوران کودکی علاقه زیادی به قرآن کریم و ائمه‌اطهار (ع) داشت. تحصیلات را با موفقیت گذراند و در آموزش و پرورش مشغول خدمت شد.
وی چندین مرحله به جبهه‌های جنوب رفت. سرانجام در تاریخ 1366/1/23 در ماووت به درجه رفیع شهادت نایل آمد.
 
وصیتنامه
«ای جوانان! نماز را به پای دارید که همین نماز ما را به جهاد و صبر و استقامت و پایداری دعوت می‌کند. ای برادران! اگر در راه مقدس جهاد کردید، همان آیه‌ی قالو ربنا الله را گفتید و صبر و پایداری و استقامت کردید.
پیروزی نزدیک‌تر می‌شود و این وعده‌ی خداست و اگر خدای ناکرده در این جهاد اصغر شرکت نکردید و جبهه را پر نکردید فردای قیامت چه جوابی به این شهیدان و اباعبدالله الحسین (ع) می‌دهید.برادران، خواهرانم! امر به معروف و نهی از منکر و تولی و تبری را نصب‌العین خود قرار دهید و همیشه به یاد خدا باشید و برای رضای خدا قدم بردارید.»

شهید علی یعقوب‌‌نیا
 
تاریخ تولد: 1338/3/16 
محل تولد: قزوین/قزوین/تاکستان 
تاریخ شهادت: 1365/11/28 
محل شهادت: فکه

علی در تاریخ 1338/3/16 در شهر تاکستان قزوین متولد شد و بعد از چند سال به شهریار عزیمت نمود. او تحصیلات خود را در این شهر به پایان رساند و سپس وارد آموزش و پرورش شد و به عنوان یکی از موفق‌ترین مربیان پرورشی و قرآن خدمت نمود.
وی در امر گسترش کتابخانه‌ها و کتاب‌خوانی و نشر فرهنگ اسلامی در منطقه تلاش وافری انجام داد. با آغاز جنگ تحمیلی به جبهه رفت و پیکر پاکش را سال‌ها بعد در سال 1374 به خاک سپردند.
 
وصیتنامه
«مادرم، من که از مال دنیا چیزی ندارم ولی از شما می‌خواهم که آن‌چه را دارم، جهت توسعه‌ی فرهنگ اسلامی هزینه نمایید. مادر و خواهرانم، پیرو خط امام و ولایت فقیه باشید که هرچه داریم و خواهیم داشت از برکت ولایت فقیه و رهبری می‌باشد.»

 منوی اصلی