در کلام بزرگان

شهید مطهری در کلام بزرگان
 

استاد مطهری از نگاه امام خمینی (ره)
گرچه انقلاب اسلامی ایران به‌رغم بدخواهان و ماجراجویان به خواست و توفیق خداوند متعال به پیروزی رسید و نهادهای اسلامی انقلاب یکی پس از دیگری در ظرف تقریباً یک سال با آرامش و موفقیت انجام گرفت، لکن بر ملت ما و به حوزه‌های اسلامی و علمی خسارت‌های جبران‌ناپذیر نیز به دست منافقین ضدانقلاب واقع شد؛ همچون ترور خائنانه مرحوم دانشمند و اسلام‌شناس عظیم‌الشان حجت‌الاسلام آقای حاج شیخ مرتضی شهید مطهری رحمه‌الله علیه.
اینجانب نمی‌توانم در این حال احساسات و عواطف خود را نسبت به این شخصیت عزیز ابراز کنم. آنچه باید عرض کنم درباره او آن است که او خدمت‌های ارزشمندی به اسلام و علم نمود و موجب تأسف بسیار است که دست خیانتکار، این درخت ثمربخش را از حوزه‌های علمی و اسلامی‌گرفت و همگان را از ثمرات ارجمند آن، محروم نمود.
مطهری فرزندی عزیز برای من و پشتوانه‌ای محکم برای حوزه‌های دینی و علمی و خدمتگزاری سودمند برای ملت و کشور بود. خدایش رحمت کند و در جوار خدمتگزاران بزرگ اسلام جایگزین فرماید.
اکنون شنیده می‌شود که مخالفین اسلام و گروه‌های ضدانقلاب درصدد هستند که با تبلیغات اسلام شکن خود دست جوانان عزیز دانشگاهی ما را از استفاده از کتب این استاد کوتاه کنند. من به دانشجویان و طبقه روشنفکران متعهد توصیه می‌کنم که کتاب‌های استاد عزیز را نگذارند با دسیسه‌های غیر اسلامی فراموش شود.
مرحوم آقای مطهری یک فرد بود، جنبه‌های مختلف در او جمع شده بود و خدمتی که به نسل جوان و دیگران مرحوم مطهری کرده است، کم کسی کرده است.
آثاری که از او [شهید مطهری] هست، بی‌استثنا، همه آثارش خوب است و من کس دیگری را سراغ ندارم که بتوانم بگویم بی‌استثنا آثارش خوب است. ایشان بی‌استثنا آثارش خوب است، انسان‌ساز است؛ برای کشور خدمت کرده، در آن حال خفقان خدمت‌های بزرگ کرده است این مرد عالی‌قدر.
آثار قلم و زبان او بی‌استثنا آموزنده و روان‌بخش است و مواعظ و نصایح او كه از قلبی سرشار از ‏ایمان و عقیدت نشاءت می‌گرفت، برای عارف و عامی سودمند و فرح‌زا است. ‏
من فرزند بسیار عزیزی را از دست داده‌ام و در سوگ او نشستم كه از شخصیت‌هایی بود كه حاصل ‏عمرم محسوب می‌شد.
من اگرچه فرزند عزیزی كه پاره تنم بود از دست دادم لكن مفتخرم كه چنین فرزندان فداكاری در ‏اسلام وجود داشته و دارد. ‏
مطهری در طهارت روح و قوت ایمان و قدرت بیان کم‌نظیر بود رفت و به ملا اعلی پیوست لكن ‏بدخواهان بدانند كه با رفتن او، شخصیت اسلامی و علمی و فلسفی‌اش نمی‌رود. ‏
خدای را شكر كه آنچه از این استاد شهید باقی است با محتوای غنی خود مربی و معلم است. ‏
او در عمر كوتاه خود اثرات جاویدی به یادگار گذاشت. ‏
با ریختن خون عزیز ما انقلاب ما تأیید شد. ‏
مطهری پاره تن من بود.‏استاد مطهری از نگاه مقام معظم رهبری
شهید مطهری (رضوان‌الله علیه) چشمه فیاض و جوشانی بود. اگر ما به خاطر شهادت ایشان متأسفیم در حالی که شهادت خلعت ذی‌قیمتی است که خدای متعال بر تن خاصان می‌پوشاند و آن بزرگوار با شهادت، به مقامات عالی و معنوی که همه مشتاق آن هستند، عروج کرد علت آن است که این چشمه می‌توانست برکات جدیدی را به عالم اسلام ارزانی کند. هر یک ساعت و یک روز از عمر با برکت کسی مثل آن شهید بزرگوار، برای امت اسلام و یکایک مرد