متن كامل خبر
آغاز پرداخت وام مسکن به فرهنگیان

تاريخ خبر : 29/2/1397امتياز بده :ارسال به دوستتعدادمشاهده : 403

مدیرکل تعاون و پشتیبانی وزارت آموزش‌وپرورش شرایط پرداخت انواع وام به فرهنگیان را تشریح و از آغاز پرداخت وام مسکن به فرهنگیان خبر داد.

گودرز کریمی‌فر در گفت‌وگو با ایسنا، جزئیاتی از پرداخت انواع وام به فرهنگیان را تشریح و اظهار کرد: ۱۵۰۰ میلیارد تومان اعتبار برای وام کم‌بهره مرابحه و مسکن در نظر گرفته شده است که از چندی پیش‌پرداخت آن آغاز شده است.
 
وی افزود: بر این اساس پرداخت وام مسکن تا سقف ۵۰ میلیون تومان برای فرهنگیان فاقد مسکن بر اساس اولویت‌ها در حال اجراست. به این ترتیب به مراکز استان‌ها و شهرهای بالای ۲۰۰ هزار نفر جمعیت، ۵۰ میلیون تومان و به مابقی شهرها ۴۰ میلیون تومان تعلق می‌گیرد. بازپرداخت وام بابت خرید مسکن ۱۰ ساله با سود ۱۲ درصد و بازپرداخت وام بابت ساخت مسکن ۱۲ ساله با سود ۱۲ درصد است. سهمیه به سراسر استان‌ها در سال ۱۳۹۶ اعلام شده است. البته روند پرداخت و توزیع مجدد سهمیه در سال ۱۳۹۷ همچنان ادامه خواهد داشت.
 
مدیرکل تعاون و پشتیبانی وزارت آموزش‌وپرورش با بیان اینکه یکی دیگر از تسهیلات بانکی برای فرهنگیان وام مرابحه است، گفت: میزان تسهیلات مرابحه بانک ملی از پنج تا ۱۵ میلیون تومان با سود ۱۲ درصد و بازپرداخت سه‌ساله است.
 
 کریمی‌فر همچنین با اشاره به تفاهم‌نامه با بانک رسالت برای اعطای تسهیلات به فرهنگیان گفت: شرط دریافت وام بانک رسالت سپرده‌گذاری توسط فرهنگیان در این بانک است. تسهیلات بانک رسالت در قالب قرض‌الحسنه خواهد بود و به ازای هر پنج ماه معادل سپرده، تسهیلات قرض‌الحسنه اعطا می‌شود که سقف آن ۳۰ میلیون تومان است.
 
وی افزود: بعد از اتمام دوره و به محض دریافت وام، اصل سپرده هم هم‌زمان با پرداخت تسهیلات قابل برداشت خواهد بود.
 
مدیرکل تعاون و پشتیبانی وزارت آموزش‌وپرورش با بیان اینکه تسهیلات بعدی، وام ضروری است، اظهار کرد: تقویت صندوق‌های وام ضروری کارکنان آموزش‌وپرورش در سراسر کشور به تعداد بیش از ۷۰۰ صندوق با پرداخت وام قرض‌الحسنه به فرهنگیان شاغل و بازنشسته عضو صندوق انجام می‌شود که در سال ۱۳۹۷ سقف این تسهیلات را به تناسب و تناوب تا ۵۰ میلیون تومان افزایش داده‌ایم.
 
کریمی‌فر همچنین از آماده‌سازی و ساماندهی نظام‌نامه رفاهی فرهنگیان در سال ۹۷ خبر داد و گفت: این نظام‌نامه شامل ۱۸۶ برنامه کوتاه‌مدت، میان‌مدت و بلندمدت است که تقویت خانه‌های معلم و بهبود وضعیت درمانی فرهنگیان با رویکرد بیمه تکمیلی ازجمله آن‌هاست. بیمه تکمیلی فرهنگیان در سال جاری مورد بازنگری قرار می‌گیرد.
 
وی همچنین از راه‌اندازی باشگاه پیشکسوتان فرهنگی در آینده نزدیک در پنج استان دیگر ازجمله اصفهان، آذربایجان شرقی، خراسان رضوی، البرز و تهران خبر داد و گفت: طرح راه‌اندازی باشگاه پیشکسوتان فرهنگی اکنون در ۱۰ استان در حال اجراست. این باشگاه‌ها دارای سالن مطالعه، ورزش، مشاوره، کافی‌نت و ... هستند.


     منبع خبر : ايسنا

بازگشت