متن كامل خبر
نحوه پذیرش دانش‌آموزان در پایه هفتم مدارس سمپاد اعلام شد

تاريخ خبر : 30/2/1397امتياز بده :ارسال به دوستتعدادمشاهده : 484

رئیس مرکز سنجش وزارت آموزش‌وپرورش، پذیرش دانش‌آموز در پایه هفتم مدارس استعدادهای درخشان را از طریق سوابق تحصیلی و سنجش هوش و استعداد دانش‌آموختگان پایه ششم ابتدایی، اعلام کرد.

به گزارش گروه آموزش‌وپرورش خبرگزاری فارس، عبدالرسول عمادی رئیس مرکز سنجش وزارت آموزش‌وپرورش اظهار کرد: این وزارتخانه بر اساس مفاد سند تحول بنیادین و به‌منظور ایجاد نشاط و شادابی در مدارس و حذف عوامل آسیب‌زا و اضطراب آفرین، با اتخاذ رویکرد جلوگیری از آزمون‌های زائد و توسعه آزمون‌های پیشرفت تحصیلی در پایه‌های دوره ابتدایی و به‌منظور دور نگه‌داشتن مدارس و دانش‌آموزان این دوره از هجوم کتاب‌ها و جزوات کمک‌آموزشی و با توجه به اینکه دوره ابتدایی مهم‌ترین دوره تحصیلی از جهت توجه به ساحت‌های شش‌گانه تربیتی و تعلیم و تربیت متوازن مبتنی بر اهداف و مأموریت‌های نظام آموزشی تصریح‌شده در سند تحول بنیادین آموزش‌وپرورش است، برای پذیرش دانش‌آموز در پایه هفتم مدارس استعدادهای درخشان از طریق سنجش هوش و استعداد دانش‌آموزان پایه ششم ابتدایی و ملاحظات سوابق تحصیلی آن‌ها، در دهه سوم تیرماه اقدام به جذب دانش‌آموز در کلاس‌های پایه هفتم این مدارس خواهد کرد.
 
عمادی افزود: این نظام پذیرش که شیوه‌نامه آن ظرف هفته آینده به ادارات کل استان‌ها ابلاغ می‌شود از طریق سنجش هوش و استعداد داوطلبان و ملاحظه سوابق تحصیلی آنان بدون آزمون‌های چندگزینه‌ای آموزشی نسبت به غربالگری آنان اقدام می‌کند و ظرفیت کلاس‌های هفتم این مدارس نیز پس از سنجش و انتخاب صاحبان هوش و استعداد برتر و تعیین تعداد دانش‌آموزان واجد شرایط مشخص خواهد شد.
 
رئیس مرکز سنجش وزارت آموزش‌وپرورش گفت: این نظام پذیرش مبتنی بر شناسایی دقیق استعداد و هوش دانش‌آموزان است و نیاز به شرکت در کلاس‌های آموزشی یا مهارت‌های تست‌زنی ندارد.
 
وی تأکید کرد: همان‌گونه که می‌دانیم مدارس نمونه دولتی از ابتدا با هدف تعلیم و تربیت ویژه دانش‌آموزان ممتاز مناطق محروم کشور تأسیس شد و بر همین اساس برای سال تحصیلی ۹۸- ۹۷ مدارس نمونه دولتی صرفاً در مناطق محروم کشور اقدام به پذیرش دانش‌آموز در پایه هفتم خواهند کرد و روش پذیرش دانش‌آموز برای پایه هفتم مدارس نمونه دولتی نیز بدون آزمون خواهد بود.
 
وی در ادامه افزود: مدارس نمونه دولتی فعال موجود در شهرهای بزرگ نیز در پایه‌های هشتم و نهم برنامه آموزشی خود را به روال گذشته ادامه می‌دهند اما برای پذیرش دانش‌آموز در پایه هفتم آن‌ها آزمونی برگزار نخواهد شد.
 
رئیس مرکز سنجش آموزش‌وپرورش گفت: همان‌گونه که قبلاً تأکید شده است مدارس غیردولتی نیز برای پذیرش دانش‌آموز در پایه‌های مختلف تحصیلی حق برگزاری آزمون ورودی نخواهند داشت و سازمان مدارس غیردولتی بر فرآیند جذب دانش‌آموز در این مدارس برای جلوگیری از هرگونه تخلف احتمالی نظارت خواهند کرد.
 
عمادی با اشاره به این نکته که دانش‌آموزان داوطلب ورود در پایه هفتم مدارس استعدادهای درخشان، باید تا نهایی شدن نحوه پذیرش در این مدارس، روال طبیعی ثبت‌نام در مدارس عادی دولتی یا غیردولتی مدنظر خود را طی کنند، اظهار داشت: در صورت موفقیت این دانش‌آموزان در فرایند پذیرش مدارس استعدادهای درخشان، نسبت به ثبت‌نام و انتقال آنان به مدارس استعداد‌های درخشان اقدام می‌شود و خانواده‌ها از این رهگذر متضرر نخواهند شد.


     منبع خبر : فارس

بازگشت