متن كامل خبر
برگزاری «سنجش هوش» برای داوطلبان پایه هفتم مدارس سمپاد

تاريخ خبر : 2/3/1397امتياز بده :ارسال به دوستتعدادمشاهده : 457

وزیر آموزش‌وپرورش با بیان اینکه برای مدارس استعدادهای درخشان نگرانی‌هایی پس از حذف آزمون‌های استعدادهای درخشان ایجاد شد گفت: برای مهر ۹۷ صرفاً یک سنجش هوش و استعداد را از بین داوطلبانی که شرایط اعلامی دارند، گرفته می‌شود بنابراین افرادی که از حد قابل قبولی از استعداد برخوردارند برای پایه هفتم مدارس سمپاد دعوت می‌شوند این در حالی است که نیازی به کتاب تستی و آزمون نیست.

به گزارش ایسنا، سید محمد بطحایی در حاشیه آیین رونمایی از برنامه نظام سنجش شایستگی‌های حرفه‌ای مدیران مدارس که در اردوگاه باهنر برگزار شد درباره نحوه ورود به مدارس سمپاد گفت: باید به سمتی برویم که اختلالاتی چون "اضطراب" را در مدارس کاهش دهیم. آموزش‌وپرورش کماکان مصر به حذف آزمون‌هایی است که به عناوین مختلف در دوره ابتدایی در حال برگزاری است.
 
وی افزود: فشارهایی که به بچه‌ها وارد می‌شود از سطح توانشان خارج شده است. باید تلاش کنیم این آفت را رفع کنیم. کماکان مصر به حذف آزمون‌هاییم.
 
وزیر آموزش‌وپرورش با بیان اینکه برای مدارس استعدادهای درخشان نگرانی‌هایی وجود داشت ازجمله اینکه مبادا آن‌ها که هوش برتر دارند در خلال این تصمیم دچار آفت شده و به فراموشی سپرده شوند گفت: برای مهر ۹۷ صرفاً یک سنجش هوش و استعداد را از بین داوطلبانی که شرایط اعلامی را دارند گرفته می‌شود، بنابراین نیازی به کتاب تستی و آزمون نیست.
 
بطحایی ادامه داد: بر این اساس افرادی که از حد قابل قبولی از استعداد برخوردارند برای پایه هفتم مدارس سمپاد دعوت می‌شوند.
 
وی با اشاره به اینکه برای سال‌های آینده نحوه ورود پس از بررسی در شورای عالی انقلاب فرهنگی و شورای عالی آموزش‌وپرورش به موقع اطلاع‌رسانی خواهد شد عنوان کرد: سنجش هوش و استعداد برای مهر امسال صرفاً متکی بر هوش و استعداد خواهد بود که روش‌ها در حال طراحی است.
 
وزیر آموزش‌وپرورش با بیان اینکه خانواده‌ها فرزندشان را فعلاً در هر مدرسه‌ای که می‌خواهند ثبت‌نام کنند چون صرفاً بر اساس هوش انتخاب خواهیم کرد اظهار کرد: خانواده‌ها نگران نباشند زیرا هر دانش‌آموزی که در پایه هفتم سمپاد پذیرفته شد، به مدرسه سمپاد ثبت‌نام‌شده منتقل می‌شود.
 
وزیر آموزش‌وپرورش درباره سامانه حساب یکپارچه مدارس که فعالیت آن در دوره قبلی متوقف شد گفت: زمینه اجرای حساب یکپارچه با توافقاتی فراهم بود اما مراجع ناظر یکی دو اشکال حقوقی بر آن وارد کردند که در حال رفع ابهامات هستیم که امیدواریم در آینده انضباط بیشتری به وجوه مردمی جمع‌آوری‌شده در مدارس بدهد.
 
وی همچنین با بیان اینکه برنامه سنجش صلاحیت‌های حرفه‌ای مدیران مدارس در راستای برنامه کلانی است که توسط سازمان امور استخدامی راهبری می‌شود گفت: امروز تفاهم‌نامه‌ای با جهاد دانشگاهی داشتیم که علاوه بر اجرا و استقرار نظام سنجش بندهای دیگری نیز داشت. استفاده از ظرفیت خوب جهاد دانشگاهی برای طرح‌های پژوهشی و حمایت جهاد در زمینه‌های توسعه‌ای از این جمله است که امیدواریم به‌تدریج عملیاتی شود.
 
بطحائی درباره دریافت وجوه مردمی در ایام ثبت‌نام نیز گفت: متأسفانه همواره در چنین ایامی بحث جدی کمک‌های اولیاء برای اداره مدارس مطرح است. در بودجه سال ۹۷ با کمک مجلس حکمی پیش بینی شده که بخشی از هزینه آب و سوخت مدارس را می‌توان از آن محل تأمین کرد که هنوز آیین‌نامه اجرایی آماده نشده و منابعی دریافت نکردیم.
 
وی افزود: امیدواریم روزی برسد که مدارس نیازی به کمک اولیاء نداشته باشند. این هزینه‌ها باید اختیاری باشد. باید خانواده‌ها توجیه شوند و نباید فضای تربیتی به سمتی برود که با اجبار و کدورت مبالغی از اولیاء دریافت شود. اولیاء با درک عمیقی که دارند هر آنچه در توانشان است به مدارس کمک می‌کنند.


     منبع خبر : ايسنا

بازگشت