متن كامل خبر
اجرای حساب یکپارچه در تمام مدارس کشور از تیر و مرداد امسال

تاريخ خبر : 7/3/1397امتياز بده :ارسال به دوستتعدادمشاهده : 460

مشاور منابع درآمدی و امور اقتصادی وزیر آموزش‌وپرورش از اجرای حساب یکپارچه در تمام مدارس کشور از تابستان سال جاری خبر داد.

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش‌وپرورش به نقل از خبرگزاری فارس، منصور مجاوری اظهار کرد: در حساب یکپارچه مدارس، وقتی خانواده‌ها مبلغی را به حساب مدرسه واریز می‌کنند، بلافاصله طی پیامکی به آن‌ها اطلاع داده می‌شود که شما این مبلغ را واریز کردید و بابت چه فعالیتی است.
 
وی تصریح کرد: به‌عنوان کسی که بیش از دو دهه در آموزش‌وپرورش به‌عنوان معلم بودم و همچنین در بخش مالی و بودجه آموزش‌وپرورش فعالیت کردم و از نزدیک با تعدادی از خانواده‌ها، معلمان و دانش‌آموزان در ارتباط بودم، مشاهده کردم که خانواده‌ها در زمان ثبت‌نام با میل و اراده خودشان یا بر اساس برنامه‌های که مدارس دارند، منابع و مبالغی را به مدارس پرداخت می‌کنند.
 
 مجاوری ادامه داد: بر همین اساس ما از سال ۹۲ به اتفاق ۵ نفر از کسانی که عمرشان را در بخش مالی گذرانده‌اند، آیین‌نامه‌ها و قوانین مدرسه را بررسی کردیم و بر اساس آیین‌نامه مالی مدرسه، طرحی را به آقای بطحایی معاون وقت توسعه مدیریت و پشتیبانی وزارت آموزش‌وپرورش ارائه دادیم.
 
وی افزود: در آن زمان با بانک ملی، خزانه و تمام دستگاه‌های رابط حتی با دیوان محاسبات مستقر در وزارتخانه صحبت کردیم، طرح را روشن و مطرح کردیم و رضایت آن‌ها را کسب کردیم و بر اساس آن، یک سامانه در بانک ملی ایجاد شد که بحث دریافت و پرداخت از اولیا را رصد کند.
 
مشاور منابع درآمدی و امور اقتصادی وزیر آموزش‌وپرورش با بیان اینکه ۱۳٫۵ میلیون دانش‌آموز داریم و با چندین میلیون خانواده در ارتباط هستیم، افزود: منابعی بابت فعالیت‌های فوق‌برنامه و کمک به مدرسه و تحت هر عنوانی از اولیا اخذ می‌شود و ما هیچ نظارتی نداریم.
 
 وی با بیان اینکه اقتصاد به معنی مدیریت بهینه از منابع و امکانات محدود است، گفت: اگر بتوانیم منابع مالی که وارد مدرسه می‌شود و از محل منابع غیردولتی است، در یک حساب یکپارچه درآوریم، امکان نظارت بر آن وجود دارد.
 
مجاوری با تأکید بر اینکه در حساب یکپارچه مدارس یک ریال از اعتبارات دولتی وجود ندارد، تأکید کرد: در حساب یکپارچه مدارس، وقتی خانواده‌ها مبلغی را به حساب مدرسه واریز می‌کنند، بلافاصله طی پیامکی به آن‌ها اطلاع داده می‌شود که شما این مبلغ را واریز کردید و بابت چه فعالیتی است ضمن اینکه عین همان پیامک به سامانه کامپیوتری در مدرسه می‌آید و نسخه‌ای نیز به بانک ملی می‌رود.
 
 وی با بیان اینکه اگر هر دانش‌آموز به‌طور میانگین ۵۰ تا ۱۰۰ هزار تومان بابت فعالیت‌های فوق‌برنامه و کمک به مدرسه یا بحث مشارکت‌ به مدرسه بپردازد، ببینید چند میلیارد تومان می‌شود، افزود: آن پول قرار نیست به حساب وزارتخانه بیاید بلکه در حساب همان مدرسه می‌نشیند.
 
مشاور منابع درآمدی و امور اقتصادی وزیر آموزش‌وپرورش گفت: در پایان سال تحصیلی مدیر مدرسه به انجمن اولیا و مربیان تراز مالی می‌دهد که چقدر پول دریافت و هزینه شده است و چقدر در حسابش باقی‌مانده است در حقیقت یک بحث شفاف‌سازی برای اولیا و مربیان و ارائه گزارش صحیح به مسئولان را داریم.
 
 وی با تأکید بر اینکه هیچ مدیر مدرسه‌ای نمی‌آید یک‌میلیون، ۲ میلیون مدرسه را در جیب خودش بگذارد، افزود: قطعاً این پول را برای رنگ‌آمیزی و یا تعمیرات مدرسه و همچنین پول کاغذ و ورق هزینه می‌شود و در حساب یکپارچه مدارس، این شفاف‌سازی انجام می‌شود.
 
مجاوری با بیان اینکه برای تمام مدارسی که دارای کد رسمی هستند، حساب افتتاح شده است، افزود: زمانی که این طرح را شروع کردیم همه حساب‌ها فعال شد اما به دلیل ابهاماتی که داشت، تنها در ۲۰ درصد مدارس این طرح اجرا شد.
 
وی ادامه داد: در تلاش هستیم که ابهامات را رفع کنیم و برای تیرماه و مردادماه امسال حساب یکپارچه مدارس در تمام مدارس کشور راه‌اندازی شود.


     منبع خبر : وزارت آموزش و پرورش

بازگشت