متن كامل خبر
چگونگی عضوگیری و مدارک لازم برای «احراز نخبگی» اعلام شد

تاريخ خبر : 2/7/1385امتياز بده :ارسال به دوستتعدادمشاهده : 8017

- سخنگوی بنیاد نخبگان: تعدادی از نخبگان برای دریافت تسهیلات «نظام وظیفه» معرفی شدند - «وب‌سایت بنیاد نخبگان» ایجاد می‌شود

 

«سخنگوی بنیاد ملی نخبگان» در خصوص تسهیلات نظام وظیفه‌ی نخبگان گفت: افرادی را که در چارچوب «آیین‌نامه‌ی احراز نخبگی» به «ستاد کل نیروهای مسلح» معرفی می‌کنیم که مطابق «ضوابط ستاد» تسهیلات تعیین‌شده را دریافت می‌کنند که در این راستا از 23 تیر 1385 تاکنون تعدادی از افراد متقاضی به «ستاد کل نیروهای مسلح» معرفی شده‌اند.

به‌گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، «دکتر امیرحسین طاهری» «رئیس دفتر معاون اول رئیس‌جمهور» و «سخنگوی بنیاد ملی نخبگان» - که در نخستین نشست مطبوعاتی پیرامون عملکرد بنیاد نخبگان سخن می‌گفت - خاطرنشان کرد:‌ آیین‌نامه‌ی حمایت از نخبگان در کارگروه هیأت امنا تکمیل شده و برای اجرا نیازمند تصویب هیأت امنای بنیاد است اما با توجه به «پویایی استعدادها» و نیز «موانع موجود» بر سر راه نخبگان، باب آن باز بوده و موارد دیگری نیز می‌تواند به آیین‌نامه افزوده شود.

وی خاطرنشان کرد: برای حمایت مادی و معنوی از نخبگان، آیین‌نامه‌های متعددی در گذشته در سازمان‌ها و نهادهای متعددی چون «دفتر جذب نخبگان»، «استعدادهای درخشان»، «شورای هدایت استعدادهای درخشان»، «انجمن نخبگان» و غیره وجود داشت که فعالیت‌های آن‌ها کماکان به قوت خود باقی است و فعالیت هیچ‌یک از آن‌ها متوقف نشده اما بنیاد در میان‌مدت و درازمدت وظیفه‌ی سازماندهی آن‌ها را دارد و نگاه کلی ما، «بسترسازی برای نخبگان» جهت «ارائه‌ی خدمت به مردم» است تا واسطه‌ای باشیم میان تئوری و آن‌چه باید در عمل تحقق یابد.

«دکتر طاهری» افزود: آیین‌نامه‌ی احراز نخبگی توأم با بهره‌گیری بسیار بالا، دقیق و زمان‌بر از تجربه‌های موجود در گذشته‌ی نهادهای فعال در زمینه‌ی امور مربوط به نخبگان و نیز نظر افراد نخبه، تدوین شده که امیدواریم در اجرای امور نیز ما را یاری رسانند.

  تعیین «اعضای هیأت علمی» واجد شرایط احراز نخبگی

وی خاطر نشان کرد: تعیین برگزیدگان اعضای هیأت علمی - که در مراتب دانشگاهی کار ممتاز و شاخصی انجام داده‌اند – به‌عنوان یکی از گروه‌های مشمول احراز نخبگی، نیازمند ضوابط اجرایی است که تدوین آن به وزارتخانه‌های مربوطه محول شد تا دو هفته پس از آخرین جلسه‌ی هیأت امنا آن را ارائه دهند.

سخنگوی بنیاد ملی نخبگان تصریح کرد: بنیاد وظیفه‌ی «شناسایی»، «هدایت»، «حمایت»، «جذب» و «به‌کارگیری» نخبگان و استعدادهای برتر را دارد و هر کس که می‌خواهد زیر چتر حمایت بنیاد قرار گیرد باید مصادیق احراز نخبگی را داشته باشد و البته مطالعه‌های ما محدود و بسته نیست و این‌کار هم‌چنان ادامه دارد.

بنابراین گزارش، وی در خصوص «نوع حمایت بنیاد» از واجدین شرایط گفت: حمایت‌های مادی و معنوی شامل «تسهیلات مالی»، «وام»، «اعتبار» و در صورت نیاز «مسکن» یا «هر نوع حمایتی» است که یکسان نبوده و با مشورت فرد نخبه انجام می‌شود لذا این حمایت‌ها به‌فرد نخبه نیست بلکه به‌ایده‌ی وی و کمک به بسترسازی آن در اجرا است که منفعت آن شامل عامه‌ی مردم می‌شود.

  راه‌اندازی «وب‌سایت بنیاد» به‌منظور ارتباط مستقیم با نخبگان

وی با اشاره به اهمیت ارتباط مستقیم با نخبگان گفت: ارتباط مستقیم با نخبگان امری ضروری است و بنیاد در تلاش برای تکمیل سیر حمایتی و حفظ نخبه در داخل کشور است که در آینده برنامه‌های خود را معرفی می‌کند.

وی در معرفی سایت بنیاد اظهار کرد: اطلاعات موجود در سایت مربوط به اخبار بنیاد، «جلسه‌های کارگروه‌ها»، «معرفی بنیاد و اساسنامه»، «مصوبه‌ها» و «فرم» مربوط به شناسایی نخبگان به‌نشانی الکترونیکی ذیل است:

www.bonyad-nokhbegan.ir

 

ایجاد «دفاتر بنیاد نخبگان» در واحدهای جهاد دانشگاهی

وی خاطر نشان کرد: با کلیه‌ی دانشگاه‌های تحت‌نظارت وزارتخانه‌های علوم و بهداشت براساس نفرات حایز شرایط نخبگی دانشگاه‌های تهران، امیرکبیر، شهرکرد و اهواز مکاتبه شده و مابقی مکاتبه‌ها تا میلاد امام حسن مجتبی(ع) انجام می‌شود.

هم‌چنین طبق مذاکره‌های صورت گرفته با جهاد دانشگاهی تصمیم به ایجاد دفتری برای ارتباط مستمر متقاضیان در واحدهای جهاد دانشگاهی داشته‌ایم.

 

«مدارک مورد نیاز» برای واجدان شرایط احراز نخبگی

«دکتر طاهری» در خصوص مدارک مورد نیاز نخبگان واجد شرایط احراز نخبگی گفت: در پاکت‌های ارسالی واجدان شرایط، نامه‌ی درخواست افراد و مدارک تأییدیه‌ی آن‌ها از «مراکز وزارت علوم و بهداشت» و «سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران» قرار دارد و تا تکمیل درخواست‌ها، کارت عضویت برای افراد صادر نمی‌شود.

مبنای کار ما نفرهای «اول تا سوم» کنکور سراسری 85 است اما سنوات قبل نیز در دستور ادامه‌ی کار بنیاد قرار دارد.

 

«آمادگی مجلس» برای افزایش بودجه‌ی بنیاد

وی در خصوص بودجه‌ی بنیاد اظهار کرد: علت عدم جذب بودجه‌ی سال گذشته، «عدم تعیین احراز شرایط نخبگی» بود که در سال 1385 بودجه تحقق می‌یابد و آمادگی مجلس شورای اسلامی برای افزایش بودجه‌ی بنیاد نیز محسوس است.

بنابراین گزارش، «دکتر طاهری» با اشاره به روند تشکیل بنیاد نخبگان گفت: در سال 83 ایجاد بنیاد ملی نخبگان از سوی رهبر معظم انقلاب اسلامی پیشنهاد و اساسنامه‌ی آن در دولت گذشته تصویب شد و فعالیت‌های اجرایی بنیاد از اواخر سال 84 در دستور کار دولت نهم قرار گرفت.

براساس اساسنامه، اولین اقدام لازم، «تشکیل ارکان بنیاد» و در رأس آن «هیأت امنا» بود که طی جلسه‌هایی با فرهیختگان کشور، اعضای حقیقی شامل «دکتر منصور کبگانیان»، «دکتر محمدرضا انصاری»، «حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر سید احمد علم‌الهدی»، «دکتر مرضیه وحیدی دستجردی»، «دکتر زهرا رهنورد»، «دکتر مهدی‌نژاد نوری» و «دکتر کی‌نژاد» و اعضای حقوقی نیز شامل: «دکتر مخبر دزفولی»، «دکتر زاهدی»، «دکتر باقری لنکرانی»، «دکتر صفار هرندی»، «مهندس فرشیدی»، «دکتر جاسبی»، «دکتر رهبر»، «دکتر عباسپور تهرانی»، «دکتر منتظری» و «حجت‌الاسلام و المسلمین محمدیان» انتخاب شدند و در اوایل سال 85 حکم آن‌ها صادر شد و فعالیت اجرایی پس از برگزاری اولین جلسه‌ی هیأت امنا شکل گرفت.

«دکتر طاهری» خاطر نشان کرد: از میان اعضای هیأت امنا، یک «گروه کاری» برای تدوین آیین‌نامه‌های اجرایی شامل: «آیین نامه‌ی مالی»، «تشکیلات بنیاد»، «شرایط احراز نخبگی و حمایت»، به‌عنوان مبنای کار بنیاد تشکیل شد.

وی افزود: در آیین‌نامه‌ی احراز نخبگی، شرایط و ضوابط نخبگان و استعدادهای برتر تعیین شد که پس برگزاری 14 جلسه‌ی کارگروه، تدوین شده و براساس مفاد 4 اساسنامه‌ی بنیاد باید به‌تصویب «شورای‌عالی انقلاب فرهنگی» رسید که در تاریخ 28 مرداد 1385 این آیین‌نامه ارسال و در 14 شهریور 1385 از سوی شورا تصویب شد.

بنابراین گزارش، وی در ادامه اظهار کرد: اولین اقدام اجرایی پس از تصویب آیین‌نامه ‌در قالب «فرم‌های عملیاتی، مکاتبه‌ای» با «وزارت علوم، تحقیقات و فناوری»، «وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی»، «رؤسای مدیریت حوزه‌های علمیه‌ی قم و مشهد» انجام شد تا در چارچوب محیط‌های تحت پوشش خود اطلاع‌رسانی کنند و در سطح محدودی فراخوان بنیاد را به واجدان شرایط برسانند و مرحله‌به‌مرحله این‌کار پیشرفت کند؛ به‌طوری که این بنیاد در آینده با هماهنگی استانداران در شهرستان‌ها نیز دفاتر خود را برپا می‌کند و این زمانی است که چرخه‌ی کار بنیاد در تهران به‌نتیجه برسد و در مرحله‌ی بعد، نظام‌نامه‌ی نمایندگی بنیاد را - که در حال تدوین است - در داخل و خارج از کشور توزیع کنیم.

«سخنگوی بنیاد ملی نخبگان» تصریح کرد: در اولین گام در دیداری که نفرات برتر کنکور سراسری 85 با مقام معظم رهبری داشتند، توسط «نهاد نمایندگی ولایت فقیه در دانشگاه‌ها»، فرم عضویت در اختیار افراد قرار گرفت و نخستین اسامی در بانک اطلاعاتی بنیاد درج شد.

 

«چگونگی عضوگیری» بنیاد ملی نخبگان

وی در بیان فرایند فعالیت و عضوگیری بنیاد گفت: در فرم‌ها به افراد توصیه شده به‌هیچ‌وجه درخواست‌ها را به‌صورت مستقیم و دستی ارسال نکنند و برای حفاظت این اسناد و مدارک و ضابطه‌مند بودن آن‌ها از طریق صندوق پستی به‌شماره‌ی 334-19615 به «دبیرخانه‌ی بنیاد» ارسال کنند و پس از آن به«‌شورای نخبگان» واصل می‌شود که عنوان ممیزی شرایط احراز نخبگی را برعهده دارد اما تا زمان تشکیل شورا، کارگروه هیأت امنا، این وظیفه را انجام می‌دهد.

بنابراین گزارش، وی افزود: از زمان وصول فرم‌ها به دبیرخانه تا زمان دریافت شماره‌ی عضویت موقت، 45 روز تا دو ماه به‌طول می‌انجامد اما ارسال فرم به‌صورت الکترونیکی نیست.

«دکتر طاهری» تصریح کرد: در صورت نیاز به مراجعه‌ی حضوری به بنیاد، ساختمان بنیاد ملی نخبگان واقع در خیابان زعفرانیه و ساختمانی در خیابان نوفل لوشاتو تعیین شده که تاکنون 400 نفر مراجعه کرده‌اند و سؤال‌هایی پیرامون شرایط احراز نخبگی و یا ارائه‌ی پیشنهاد برای چگونگی اداره‌ی بهتر امور مربوط به نخبگان داشته‌اند.


 


     منبع خبر : ايسنا

بازگشت