متن كامل خبر
به‌همت یک دانشجوی شیرازی صورت گرفت: طراحی و راه اندازی سرویس‌دهنده‌ی «وبلاگ صوتی» فارسی

تاريخ خبر : 9/7/1385امتياز بده :ارسال به دوستتعدادمشاهده : 985

- «پادکست» (Pod Cast) یکی از روش‌های ارائه‌ی محتوا از طریق انتشار پرونده بر روی اینترنت و نام عمومی نوعی برنامه‌ی آوایی است که توسط کاربران معمولاً برروی یک پخش‌کننده‌ی موسیقی دیجیتال و عموماً یک «آی پاد» (I pod) به‌شکل یک فایل صوتی ساخته می‌شود و سپس پرونده‌ی ساخته‌شده برروی یک وب‌سایت در دسترس عموم قرار می‌گیرد.

 

«پادکست» (Pod Cast) یکی از روش‌های ارائه‌ی محتوا از طریق انتشار پرونده بر روی اینترنت و نام عمومی نوعی برنامه‌ی آوایی است که توسط کاربران معمولاً برروی یک پخش‌کننده‌ی موسیقی دیجیتال و عموماً یک «آی پاد» (I pod) به‌شکل یک فایل صوتی ساخته می‌شود و سپس پرونده‌ی ساخته‌شده برروی یک وب‌سایت در دسترس عموم قرار می‌گیرد.

 

 

یک دانشجوی شیرازی از طراحی و راه‌اندازی سرویس‌دهنده‌ی «پادکست» فارسی خبر داد.

به‌گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) در فارس، «محمد مهدی رجا» دانشجوی سال دوم مهندسی کامپیوتر دانشگاه آزاد اسلامی واحد شیراز اظهار داشت: «پادکست» روش انتشار محتوای الکترونیکی به‌وسیله‌ی صوت است که تفاوت آن با «وبلاگ» در استفاده از «صدا» به‌جای «نوشتن» است.

وی افزود: استفاده از «دو نشانی اختصاصی به‌صورت هم‌زمان»، «قراردادن سیستم برروی دامنه‌های اینترنتی com‏، net‏ و ir»، «ارسال فایل‌های صوتی ضبط‌شده»، «درج آسان تصاویر»، «پیوندها و ایجاد تغییر در آن‌ها»، «ویرایش»، «حذف و بازسازی و مدیریت ارسال»، «ویرایش» و «تغییر نشانی پادکست و اجزای قالب»، «سیستم RSS مطابق با استانداردها»، «بازسازی ساخت‌یافته در هر زمان از شبانه‌روز» و «رمزنگاری کلمه‌ی عبور» امکاناتی است که هر فارسی‌زبان پس از ثبت‌نام در سایت قادر به استفاده از آن‌ها خواهد بود.

این دانشجو از عدم وجود یک مرکز خاص جهت «هدایت»، «تأمین امنیت»، «برنامه‌نویسی»، «پشتیبانی» و حتی «مشاوره در زمینه‌ی طراحی سایت» انتقاد کرد و افزود: برای «گسترش سایت» به «پشتیبانی» نیاز داریم و تمام تلاشمان را برای «کنترل محتوای الکترونیکی» و «مدیریت سایت» برای «فرار از فیلترینگ» انجام خواهیم داد.

وی از راه‌اندازی «سرویس وی‌لاگ» (Vlog) و اضافه شدن امکانات جدیدی هم‌چون ضبط Pod با یک خط تلفن در آینده‌ی نزدیک خبر داد و تصریح کرد: علاقمندان می‌توانند با ثبت‌نام در سایت www.cast.ir و یا www.persiancast.com (به‌صورت هم‌زمان) از این سرویس‌دهنده، درخواست «پادکست» کنند.

گفتنی است «پادکست» (Pod Cast) یکی از روش‌های ارائه‌ی محتوا از طریق انتشار پرونده بر روی اینترنت و نام عمومی نوعی برنامه‌ی آوایی است که توسط کاربران معمولاً برروی یک پخش‌کننده‌ی موسیقی دیجیتال و عموماً یک «آی پاد» (I pod) به‌شکل یک فایل صوتی ساخته می‌شود و سپس پرونده‌ی ساخته‌شده برروی یک وب‌سایت در دسترس عموم قرار می‌گیرد.

 


     منبع خبر : ايسنا

بازگشت