متن كامل خبر
به‌همت پژوهشگران ایرانی، نرم‌افزاری جدید برای محل‌یابی عیب در خطوط انتقال ارائه شد

تاريخ خبر : 18/7/1385امتياز بده :ارسال به دوستتعدادمشاهده : 1480

- محققین با استفاده از «حالت گذرای سیستم» و «تشخیص پریود رفت و برگشت امواج» از قسمت فرستاده شده تا محل خطا در یک خط انتقال تک‌فاز، روشی برای محل‌یابی عیب ارائه کرده‌اند تا با محل‌یابی دقیق بتوان به‌طور سریع در جهت رفع عیب عمل کرد. - روش‌های قبلی استفاده شده جهت محل‌یابی عیب - به‌علت استفاده از الگوریتم‌های پیچیده و سرعت کم - باعث افزایش خطا در تخمین محل عیب شده است.

 

 

به‌همت پژوهشگران ایرانی

نرم‌افزاری جدید برای محل‌یابی عیب در خطوط انتقال ارائه شد

 

 

ü محققین با استفاده از «حالت گذرای سیستم» و «تشخیص پریود رفت و برگشت امواج» از قسمت فرستاده شده تا محل خطا در یک خط انتقال تک‌فاز، روشی برای محل‌یابی عیب ارائه کرده‌اند تا با محل‌یابی دقیق بتوان به‌طور سریع در جهت رفع عیب عمل کرد.

 

ü روش‌های قبلی استفاده شده جهت محل‌یابی عیب - به‌علت استفاده از الگوریتم‌های پیچیده و سرعت کم - باعث افزایش خطا در تخمین محل عیب شده است.

 

 

 

پژوهشگران کشورمان با ارائه‌ی روشی جدید، نرم‌افزاری برای «محل‌یابی عیب» در خطوط انتقال برق طراحی کردند.

به‌گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، «داوود قادری» و «نیلوفر رجبیون»، دانشجویان کارشناسی الکترونیک دانشگاه تبریز و «آیدین سخاوتی» دکترای قدرت از دانشگاه آزاد تبریز در تحقیقاتشان با استفاده از «حالت گذرای سیستم» و «تشخیص پریود رفت و برگشت امواج» از قسمت فرستاده شده تا محل خطا در یک خط انتقال تک‌فاز، روشی برای محل‌یابی عیب ارائه کرده‌اند تا با محل‌یابی دقیق بتوان به‌طور سریع در جهت رفع عیب عمل کرد. بدین‌صورت که از یک طرف خط پالس پله‌ای اعمال شده و با توجه به پاسخ آن می‌توان محل عیب را مشخص کرد. در ادامه به‌وسیله‌ی محل‌یابی دقیق یک عیب، مقدار زمان صرف شده به‌وسیله‌ی تعمیرکار در جست‌وجوی عیب به حداقل رسانده می‌شود.

گفتنی است روش‌های قبلی استفاده شده جهت محل‌یابی عیب - به‌علت استفاده از الگوریتم‌های پیچیده و سرعت کم - باعث افزایش خطا در تخمین محل عیب شده است.

به‌گفته‌ی محققان در این روش جدید با استفاده از طول کلی خط انتقال امپدانس مشخصه‌ی خط انتقال و هم‌چنین با استفاده از حالت گذرای پاسخ پله می‌توان محل عیب را دقیقاً شناسایی کرد.

 

 


 


     منبع خبر : ايسنا

بازگشت