متن كامل خبر
با تلاش یک دانشجوی صنعتی شریف، آب‌گیری اولیه‌ی سدهای سنگریز مدل‌سازی شد

تاريخ خبر : 18/7/1385امتياز بده :ارسال به دوستتعدادمشاهده : 2633

- در این پژوهش به خصوصیات هندسی و مکانیکی مصالح پی و بدنه نیز برای استفاده در آنالیز عددی اولین آبگیری آن اشاره شده است. - این مدل رفتاری باید توانایی مدل کردن کاهش خصوصیات مقاومتی را در اثر فرو نشست مصالح پوسته بالا دست به‌علت اشباع شدن و آبگیری دارا باشد. - حدود چهل خرابی در سدها به‌علت مسائل «تراوش ورگاب» و «بالا رفتن فشارهای حفره‌ای» می‌باشد. - از مسائل مهم دیگر در آبگیری، پدیده‌ی «فرار آب» است که می‌تواند به‌دلایل «شکست هیدرولیکی»، «مشکلات پی»، «عدم دقت در طراحی فیلتر و زهکش» و یا «عدم اجرای صحیح سیستم‌های آب‌بند» صورت گیرد.

 

 

با تلاش یک دانشجوی صنعتی شریف

آب‌گیری اولیه‌ی سدهای سنگریز مدل‌سازی شد

 

 

ü در این پژوهش به خصوصیات هندسی و مکانیکی مصالح پی و بدنه نیز برای استفاده در آنالیز عددی اولین آبگیری آن اشاره شده است.

 

ü این مدل رفتاری باید توانایی مدل کردن کاهش خصوصیات مقاومتی را در اثر فرو نشست مصالح پوسته بالا دست به‌علت اشباع شدن و آبگیری دارا باشد.

 

ü حدود چهل خرابی در سدها به‌علت مسائل «تراوش ورگاب» و «بالا رفتن فشارهای حفره‌ای» می‌باشد.

 

ü از مسائل مهم دیگر در آبگیری، پدیده‌ی «فرار آب» است که می‌تواند به‌دلایل «شکست هیدرولیکی»، «مشکلات پی»، «عدم دقت در طراحی فیلتر و زهکش» و یا «عدم اجرای صحیح سیستم‌های آب‌بند» صورت گیرد.

 

 

دانشجوی کارشناسی ارشد دانشکده مهندسی عمران دانشگاه صنعتی شریف در تحقیقات پایان‌نامه‌اش، آب‌گیری اولیه سدهای سنگریز را مدل‌سازی کرد.

به‌گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، «مهندس سید علی قمصری اصفهانی» هدف از انجام این تحقیق را علاوه بر بررسی فعالیت‌های صورت گرفته در زمینه‌ی «آب‌گیری اولیه»، «مدل‌سازی آن» و «رفتار سدهای سنگریز در حین آبگیری»، «مطالعه‌ی رفتار سد سنگریز با هسته‌ی رسی گتوند» به‌عنوان دومین سد سنگریز مرتفع ایران در اولین بار آبگیری این سد بیان کرد و افزود: در این پژوهش به خصوصیات هندسی و مکانیکی مصالح پی و بدنه نیز برای استفاده در آنالیز عددی اولین آبگیری آن اشاره شده است.

به گفته‌ی وی، به‌طور کلی بررسی باید به‌وسیله‌ی نرم‌افزاری انجام شود که توانایی در نظر گرفتن مدل مناسب را دارا باشد. این مدل رفتاری باید توانایی مدل کردن کاهش خصوصیات مقاومتی را در اثر فرو نشست مصالح پوسته بالا دست به‌علت اشباع شدن و آبگیری دارا باشد.

در این پایان‌نامه از مرحله‌ی آبگیری اولیه به‌عنوان مهم‌ترین مرحله در طول عمر سدهای خاکی و سنگریز یاد شده که این مرحله چه به‌صورت کنترل شده باشد و چه به‌صورت کنترل نشده می‌تواند اثرهای مخربی بر روی سد داشته باشد. این اثرها می‌تواند در اثر «شکست هیدرولیکی» یا به‌صورت نشست بیش از حد پوسته‌ی بالادست در سدهای سنگریز باشد و پایداری سد خاکی و سنگریز را به‌مخاطره بیندازد.

در این پایان‌نامه آمده است که حدود چهل خرابی در سدها به‌علت مسائل «تراوش ورگاب» و «بالا رفتن فشارهای حفره‌ای» می‌باشد.

از مسائل مهم دیگر در آبگیری، پدیده‌ی «فرار آب» است که می‌تواند به‌دلایل «شکست هیدرولیکی»، «مشکلات پی»، «عدم دقت در طراحی فیلتر و زهکش» و یا «عدم اجرای صحیح سیستم‌های آب‌بند» صورت گیرد.

بنابراین گزارش، براساس این پایان‌نامه به‌طور کلی آب‌گیری اولیه‌ی سدهای خاکی و سنگریز دارای اثرهای زیادی از جمله: «غوطه‌وری در پوسته‌ی بالادست»، «فرو نشست به‌علت اشباع شدن سنگریز»، «اعمال بار آب روی پی» و «اعمال بار آب روی هسته خاکی» است که البته برای لایه‌ای که تازه اشباع شده است مهم‌ترین اثر، فرونشست به‌علت وزن سنگریز بالای آن با وزن واحد متراکم شده می‌باشد و بیش‌ترین تأثیرها را در نشست‌ها و تغییر شکل‌ها خواهد داشت.

سه اثر دیگر که ذکر شد در درجه دوم اهمیت قرار دارند و باید در مدل‌سازی آب‌گیری اولیه ی سد سنگریز اعمال شده و بررسی شود؛ بنابراین بارگذاری آب و نشست ناشی از فرونشست از عوامل مهم در مدل‌سازی عددی اولین آب‌گیری سد هستند.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


     منبع خبر : ايسنا

بازگشت