متن كامل خبر
به‌همت محققان پژوهشگاه صنعت نفت، نرم‌افزار مدل‌سازی حوضه‌های رسوبی طراحی و تولید شد

تاريخ خبر : 30/7/1385امتياز بده :ارسال به دوستتعدادمشاهده : 1420

     

 

به‌همت محققان پژوهشگاه صنعت نفت،

نرم‌افزار مدل‌سازی حوضه‌های رسوبی طراحی و تولید شد

 

ü مهم‌ترین کاربرد این نرم افزار در اکتشاف و توسعه‌ی میدان‌های نفتی است.

 

ü در این نرم‌افزار، شرایط اقلیمی ایران مانند: زمین‌شناسی، خصوصیات سنگ منشأ و ... در نظر گرفته شده است.

 

ü در حال حاضر 35 چاه از منطقه‌ی دزفول فرو افتاده در این نرم‌افزار (PBM) اجرا شده و مدل‌های حاصله با سایر نرم افزارهای مشابه خارجی و نیز نتایج مشاهده شده‌ی چاه مقایسه و بررسی شده که همه‌ی نتایج از دقت بسیار خوب و بالایی برخوردار است.

 

ü در مدل دوبعدی و سه‌بعدی این نرم‌افزار می‌توان مسیرهای مهاجرت را پیش‌بینی و محل تجمع هیدروکربن و مهم‌ترین نقاط را برای حفر چاه‌ها تعیین کرد.

 

 

نخستین نرم‌افزار مدل‌سازی حوضه‌های رسوبی پارس (Pars Basin Modeler) در پژوهشگاه صنعت نفت طراحی و تولید شد که مهم‌ترین کاربرد این نرم افزار در اکتشاف و توسعه‌ی میدان‌های نفتی است.

به‌گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، «مهندس الهام محسنیان» - طراح این نرم‌افزار با نام اختصاری ID-PBM - با بیان این‌که نرم افزارهایی که در سال‌های پیشین در ایران استفاده می‌شد با ساختارهای نوین برنامه‌نویسی تهیه شده و کار با آن برای کاربران بسیار سخت و طاقت‌فرسا بود، اظهار داشت: سعی ما در تهیه‌ی این نرم‌افزار این بوده است که جدیدترین فناوری‌ها در تهیه‌ی آن استفاده شود و محیط کار به‌گونه‌ای باشد که کاربر به‌راحتی بتواند با‌ آموزش‌های کوتاه‌مدت در تمامی قسمت‌های نرم‌افزار مسلط باشد و به‌آسانی با‌ آن کار کند و تبادل اطلاعات با سایر نرم‌افزارهای مرتبط به‌سهولت امکان‌پذیر باشد.

وی خاطرنشان کرد: در این نرم‌افزار، شرایط اقلیمی ایران مانند: زمین‌شناسی، خصوصیات سنگ منشأ و ... در نظر گرفته شده است.

در حال حاضر 35 چاه از منطقه‌ی دزفول فرو افتاده در این نرم‌افزار (PBM) اجرا شده و مدل‌های حاصله با سایر نرم افزارهای مشابه خارجی و نیز نتایج مشاهده شده‌ی چاه مقایسه و بررسی شده که همه‌ی نتایج از دقت بسیار خوب و بالایی برخوردار است.                                                      

«محسنیان» تصریح کرد: علاوه بر این، نرم‌افزارهای مشابه خارجی هزینه‌های بسیار سنگین ارزی برای ایران به‌همراه دارند زیرا علاوه بر هزینه‌ی بالای خرید نرم‌افزار، هزینه‌های بسیار گرافی برای دوره‌های آموزشی آن و نیز پشتیبانی و نگهداری نرم‌افزار سالانه صرف می‌شود.

وی افزود: هزینه‌های آموزش، خرید، نگهداری و پشتیبانی نرم‌افزار PBM به‌علت این‌که در داخل ایران تهیه می‌شود و تهیه‌کنندگان و کاربران در ارتباط تنگاتنگ قرار می‌گیرند، بسیار کاهش یافته و تغییرهای مورد نیاز کاربران برای کار راحت‌تر و یا اضافه کردن پارامتر و ماژول اضافی به‌سادگی و با هزینه‌ی کم و سرعت بالا امکان‌پذیر است.

بنابر اعلام پژوهشگاه صنعت نفت، این پژوهشگر با بیان این‌که در حال حاضر نسخه‌ی بعدی نرم‌افزار تهیه شده و به‌ثبت داخلی رسیده و نسخه‌ی دو بعدی آن در حال تهیه است، خاطرنشان کرد: در این نرم‌افزار در نظر گرفتن وضعیت و حالت کنونی لایه‌ها و چینه‌شناسی آن به زمان گذشته باز می‌گردد و از زمانی که نخستین لایه‌ی رسوب‌گذاری کرده شروع به مدل‌سازی می‌کند و لایه‌ها را به‌صورت مصنوعی رسوب داده می‌شود. در این میان تغییرهایی مانند: دما، تخلخل، فشار و ... را در هنگام مدل‌سازی در نظر می‌گیرد. این نرم‌افزار در اکتشاف و توسعه‌ی میدان کاربرد فراوان دارد.

بنابراین گزارش، «محسنیان» اضافه کرد: با استفاده از این نرم‌افزار در آغاز فرایند اکتشاف می‌توان ارزیابی صحیح و دقیق از میدان نفتی و وضعیت سنگ منشأ نفت‌زا و یا گاززا بودن مخزن، زمان رسیدن به نفت و گاز را مشخص کرد.

در مدل دوبعدی و سه‌بعدی آن می‌توان مسیرهای مهاجرت را پیش‌بینی و محل تجمع هیدروکربن و مهم‌ترین نقاط را برای حفر چاه‌ها تعیین کرد.

وی تصریح کرد: برنامه‌ی تهیه شده در طرح تولید و توسعه‌ی نرم‌افزارهای نفتی قرار دارد و این طرح به‌صورت طرح چهارساله در اولویت‌های پژوهشی پژوهشگاه صنعت نفت قرار گرفته است و نسخه پیشرفته و سه‌بعدی نرم‌افزار در پایان طرح آماده بهره برداری خواهد بود.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


     منبع خبر : ايسنا

بازگشت