متن كامل خبر
به‌همت یک دانشجوی مبتکر، «موس» کنترل از راه دور لمسی در یزد ساخته شد

تاريخ خبر : 30/7/1385امتياز بده :ارسال به دوستتعدادمشاهده : 1360

     

 

به‌همت یک دانشجوی مبتکر،

«موس» کنترل از راه دور لمسی در یزد ساخته شد

 

ü قدرت انعطاف‌پذیری این نوع سنسور، دیگر مشخصه‌ی موس کنترل از راه دور لمسی است که برخلاف موس‌های مکانیکی می‌توان حداقل در هشت جهت نشانگر را حرکت داد.

 

ü این مشخصات باعث «کاهش هزینه و حجم» نیز شده و از آن‌جایی که نیازمند نصب نرم‌افزار جداگانه‌ای نمی‌باشد بر روی هر کامپیوتر که پورت PS2 داشته باشد قابل استفاده است

 

 

دانشجوی مبتکر یزدی با حمایت «مرکز نواوری پارک علم و فناوری یزد» موفق به طراحی و ساخت «موس کنترل از راه دور لمسی» رایانه شد

به‌گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، «حسین زمانیان» دانشجوی مبتکر رشته‌ی الکترونیک دانشگاه آزاد اسلامی یزد در این خصوص تصریح کرد: معمولاً جهت استفاده از دیتا پرژکتور در سالن‌های کنفرانس و نمایش صفحه‌های مورد نظر از مانیتور رایانه بر روی دیتا پرژکتور از سریع‌ترین موس‌ها استفاده می‌شود که موس‌های نوری گزینه‌ی بسیار خوبی برای این قبیل موارد به‌شمار می‌آید.

وی ادامه داد: نکته‌ی مهم در این است که معمولاً موس‌های موجود - چه بی‌سیم یا غیر بی‌سیم، چه نوری یا مکانیکی - را باید روی صفحه‌ی ثابت گذاشت و استفاده کرد در نتیجه کار با آن‌ها غالباً در شرایط سالن‌های کنفرانس - که معمولاً از نور کمی برخوردار است - برای کاربر که باید تسلط بیش‌تر خود را روی صحبت خود بگذارد، مشکل است. «زمانیان» این سیستم را نوعی «ریموت کنترل بی‌سیم» برای موس بیان کرد و افزود: در این سیستم موس در دست قرار گرفته و نشانگر موس با حرکت انگشت بر روی صفحه‌ی سنسور حرکت می‌کند.

وی در خصوص طرز کار این سیستم خاطرنشان کرد: موس کنترل از راه دور لمسی از یک فرستنده و یک گیرنده تشکیل شده است. فرستنده‌ی کوچک طراحی شده است و گیرنده به پشت PC و به پورت PS2 که پورت موس است، متصل می‌شود.

این دانشجوی مبتکر از مزیت‌های مهم این سیستم قسمت حسگر لمسی آن را عنوان کرد و گفت: برخلاف سنسورهای لمسی دیگر مانند آن‌چه در موس «فینگرتاچ» لپ‌تاپ استفاده می‌شود این سیستم کاملاً نوری بوده و با استفاده از دیودهای نوری ارزان‌قیمت مادون قرمز ساخته شده است.

وی اضافه کرد: قدرت انعطاف‌پذیری این نوع سنسور، دیگر مشخصه‌ی موس کنترل از راه دور لمسی است که برخلاف موس‌های مکانیکی می‌توان حداقل در هشت جهت نشانگر را حرکت داد.

«زمانیان» در پایان یاداور شد: این مشخصات باعث «کاهش هزینه و حجم» نیز شده و از آن‌جایی که نیازمند نصب نرم‌افزار جداگانه‌ای نمی‌باشد بر روی هر کامپیوتر که پورت PS2 داشته باشد قابل استفاده است.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


     منبع خبر : ايسنا

بازگشت