متن كامل خبر
با ارائه‌ی روشی جدید براساس سیستم‌های مخابراتی: پژوهشگر جوان ایرانی امکان کنترل قند خون بیماران دیابتی از راه دور را فراهم کرد

تاريخ خبر : 11/9/1385امتياز بده :ارسال به دوستتعدادمشاهده : 1088

     

 

با ارائه‌ی روشی جدید براساس سیستم‌های مخابراتی:

پژوهشگر جوان ایرانی امکان کنترل قند خون بیماران دیابتی
 «از راه دور» را فراهم کرد

 

 

ü در این طرح سعی شده است تا با توجه به قابلیت‌های زیرساخت‌های مخابراتی در کشور و نیز نیاز روز افزون نقاط دورافتاده به سرویس‌های تخصصی کلینیکی دیابت، سامانه‌ای جهت مراقبت و کنترل بیماران مبتلا به دیابت از راه دور پیشنهاد شود.

ü از جمله مزایای این روش نسبت به روش‌های استفاده شده تاکنون در کشور می‌توان به «سهولت دسترسی پزشک به پارامترهای پزشکی مربوط به بیمار در فواصل زمانی کوتاه» و «استفاده از الگوریتم هوشمند» به‌عنوان عامل اصلی پیش‌بینی سطح قند خون و نیز محاسبه و تعیین مقدار انسولین تزریقی اشاره کرد.

ü بیماری دیابت با حدود سه میلیون نفر مبتلا در کشور یکی از شایع‌ترین و پرهزینه‌ترین بیماری‌های حال حاضر محسوب می‌شود.

ü با توجه به پیشرفت سریع زیرساخت‌های مخابراتی کشور می‌توان سیستم طراحی شده را با استفاده از زیرساخت مخابرات سلولی GSM و GPRS و سرویس‌های موجود در آن مانند SMS توسعه داد تا ضمن سهولت دسترسی به شبکه از نقاط دور افتاده، هزینه‌های بیماران نیز کاهش یابد.

 

 

یک دانشجوی ایرانی با استفاده از فن آوری اطلاعات و ارتباطات روش جدیدی برای کنترل سطح قند خون بیماران مبتلا به دیابت در کشور طراحی کرد.

یک دانشجوی ایرانی با استفاده از فناوری اطلاعات و ارتباطات، روش جدیدی برای کنترل سطح قند خون بیماران مبتلا به دیابت در کشور طراحی کرد.

به‌گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، «احسان ظهوری» دانشجوی کارشناس ارشد رشته‌ی مهندسی پزشکی درباره‌ی طرح خود گفت: در این طرح سعی شده است تا با توجه به قابلیت‌های زیرساخت‌های مخابراتی در کشور و نیز نیاز روز افزون نقاط دورافتاده به سرویس‌های تخصصی کلینیکی دیابت، سامانه‌ای جهت مراقبت و کنترل بیماران مبتلا به دیابت از راه دور پیشنهاد شود.

وی با اشاره به این که مهم‌ترین مشکل بیماران مبتلا به دیابت، عدم دسترسی کافی به‌خصوص در مناطق دور افتاده کشور به «پزشک متخصص» و «مراکز درمانی ویژه‌ی کنترل دیابت» است در خصوص مزایای استفاده از این سیستم پزشکی راه دور خاطرنشان کرد: از جمله مزایای این روش نسبت به روش‌های استفاده شده تاکنون در کشور می‌توان به «سهولت دسترسی پزشک به پارامترهای پزشکی مربوط به بیمار در فواصل زمانی کوتاه» و «استفاده از الگوریتم هوشمند» به‌عنوان عامل اصلی پیش‌بینی سطح قند خون و نیز محاسبه و تعیین مقدار انسولین تزریقی اشاره کرد که این الگوریتم با استفاده از داده‌های جدید انتقال داده شده توسط بیمار به سرور مرکزی به‌مرور با شرایط جدید بیمار تطبیق می‌یابد که در نوع خود بسیار جدید و حایز اهمیت است.
«ظهوری» تصریح کرد: در حال حاضر روند درمان «بیماری‌های مزمن»، هزینه‌ی بسیار زیادی را متوجه بخش بهداشت و درمان کشور کرده است که در این میان، بیماری دیابت با حدود سه میلیون نفر مبتلا در کشور یکی از شایع‌ترین و پرهزینه‌ترین بیماری‌های حال حاضر محسوب می‌شود.

وی اضافه کرد: در کشورهای پیشرفته با استفاده از فناوری اطلاعات و ارتباطات در پزشکی و پیاده‌سازی «سامانه‌های پزشکی از راه دور» توانسته‌اند تحول‌های چشمگیری در روش‌های درمانی و مراقبتی بیماران به‌وجود آورند که از آن جمله می‌توان به استفاده از ارتباطات بی‌سیم در انتقال داده‌های حیاتی مورد نیاز پزشک، استفاده از دستگاه‌های اندازه‌گیری قابل تحمل به‌منظور انتقال اطلاعات پزشکی ثبت شده‌ی بیمار و نیز تکنیک‌های مانیتورینگ در پزشکی از راه دور اشاره کرد.

«ظهوری» گفت: با توجه به پیشرفت سریع زیرساخت‌های مخابراتی کشور می‌توان سیستم طراحی شده را با استفاده از زیرساخت مخابرات سلولی GSM و GPRS و سرویس‌های موجود در آن مانند SMS توسعه داد تا ضمن سهولت دسترسی به شبکه از نقاط دور افتاده، هزینه‌های بیماران نیز کاهش یابد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 


     منبع خبر : ايسنا

بازگشت