متن كامل خبر
با تقدیر از 60 طرح برگزیده، هشتمین جشنواره‌ی جوان خوارزمی 25 آذر 1385 در تهران برگزار می‌شود

تاريخ خبر : 15/9/1385امتياز بده :ارسال به دوستتعدادمشاهده : 2350

 

 

با تقدیر از 60 طرح برگزیده،

هشتمین جشنواره‌ی جوان خوارزمی 25 آذر 1385 در تهران برگزار می‌شود

 

 

ü در مجموع در بخش پژوهش‌های بنیادی هشت‌طرح، در پژوهش‌های کاربردی هفت‌طرح، در پژوهش‌های توسعه‌ای پنج‌طرح و در بخش ابتکار سه‌طرح برگزیده معرفی شده‌اند.

 

 

مراسم هشتمین دوره‌ی جشنواره‌ی جوان خوارزمی با تقدیر از 37 طرح برگزیده‌ی بخش دانش‌اموزی و 23 طرح برگزیده‌ی بخش دانشجویی و آزاد، 25 آذر 1385 با حضور معاون اول رئیس‌جمهور، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، وزیر آموزش و پرورش و جمعی از استادان، پژوهشگران و صاحب‌نظران علمی و فرهنگی کشور در محل سالن اجلاس سران کشورهای اسلامی برگزار می‌شود.

به‌گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، «دکتر علی‌رضا اللهیاری» دبیر هشتمین جشنواره‌ی جوان خوارزمی با اعلام این مطلب در جمع خبرنگاران اظهار داشت: در این دوره از جشنواره‌ی جوان خوارزمی - که با همکاری سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران و وزارت آموزش و پرورش برگزار می‌شود - برای اولین بار داوری طرح‌ها در دو بخش دانش‌اموزی و دانشجویی و آزاد به‌صورت مشترک انجام می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: در پی فراخوان جشنواره‌ی جوان خوارزمی در خرداد 1385 و دریافت طرح‌ها در 12 گروه تخصصی صنایع شیمیایی، مکانیک، برق و کامپیوتر، هوافضا، مواد و متالورژی، عمران، صنایع، کشاورزی و منابع طبیعی، علوم پایه، علوم انسانی، هنر و معماری و بیوتکنولوژی و علوم پایه‌ی پزشکی به کارشناسی اولیه‌ی آن‌ها اقدام و سپس طرح‌ها برای ارزیابی به گروه‌های تخصصی داوری متشکل از استادان دانشگاه‌ها و کارشناسان صاحب‌نظر ارائه شد.

«دکتر اللهیاری» تصریح کرد: دبیرخانه‌ی جشنواره پس از بررسی 961 طرح دریافت شده در بخش دانشجویی و آزاد، 47 طرح را به هیأت داوران ارائه و در نهایت 23 طرح به‌عنوان برگزیدگان نهایی هشتمین جشنواره جوان خوارزمی در بخش دانشجویی و آزاد انتخاب شدند. این در حالی است که تعداد طرح‌های دریافتی این بخش در دوره‌‌ی هفتم جشنواره حدود 868 طرح و در دوره‌ی پیش از آن 718 طرح بوده که حاکی از رشد کمی تعداد طرح‌هاست.

وی خاطرنشان کرد: از بین 23 طرح برگزیده، سه طرح (یک پژوهش بنیادی در علوم پایه، یک پژوهش کاربردی در زمینه‌ی مواد و متالوژی و یک طرح ابتکاری در گروه هنر و معماری) به‌عنوان رتبه‌ی اول، هفت طرح به‌عنوان رتبه‌ی دوم و 13 طرح به‌عنوان رتبه‌ی سوم برگزیده شده‌اند.

بنابراین گزارش، «مهندس رضا رسول‌زاده» دبیر بخش دانش‌اموزی هشتمین جشنواره‌ی جوان خوارزمی نیز اظهار داشت: در این بخش - که به طرح‌های ارائه شده از سوی دانش‌اموزان مقطع متوسطه، کاردانش و پیش‌دانشگاهی و دانشجویان دوره‌‌ی کاردانی پیوسته‌ی آموزشکده‌های فنی و حرفه‌ای و مراکز تربیت معلم اختصاص دارد - 22 هزار و 831 طرح از 32 استان کشور در گروه‌های تخصصی برق و الکترونیک، کامپیوتر، فیزیک، شیمی، عمران، مکانیک، ریاضی، علوم زیستی و پزشکی، ادبیات و زبان فارسی، علوم اجتماعی،‌علوم انسانی و هنر به دبیرخانه‌های استانی ارائه شد که در مجموع 603 طرح به دبیرخانه‌ی مرکزی ارسال و پس از ارزیابی علمی 50 طرح به هیأت داوران ارائه و در نهایت 37 طرح به‌عنوان برگزیدگان نهایی بخش دانش‌اموزی هشتمین جشنواره‌ی جوان خوارزمی انتخاب شدند.

وی تصریح کرد: در مجموع در بخش پژوهش‌های بنیادی هشت‌طرح، در پژوهش‌های کاربردی هفت‌طرح، در پژوهش‌های توسعه‌ای پنج‌طرح و در بخش ابتکار سه‌طرح برگزیده معرفی شده‌اند.

وی خاطرنشان کرد: از بین 32 هزار و 331 ارائه‌دهنده‌ی طرح‌های این بخش (22 هزار و 831 طرح ارائه شده به آموزش و پرورش) 20 هزار و 188 نفر (62 درصد) دختر و 38 درصد بقیه پسر هستند.

   

 

 

 

 

 


     منبع خبر : ايسنا

بازگشت