متن كامل خبر
معاون اول رئیس جمهور: معاونت علمی در ریاست جمهوری ایجاد می‌شود

تاريخ خبر : 26/9/1385امتياز بده :ارسال به دوستتعدادمشاهده : 1326

     

 

معاون اول رئیس جمهور:

با هدف حمایت بیش‌تر از نخبگان،
معاونت علمی در ریاست جمهوری ایجاد می‌شود

 

 

ü وزارت علوم معرفی افراد واجد شرایط به بنیاد نخبگان را تسریع کند.

ü جوانان مبتکر و خلاق نیروهای اصلی انقلاب هستند که انقلاب بر آن‌ها تکیه دارد و منشأ حرکت، نواوری و رشد می‌باشند.

ü بحث علم و پژوهش در دین ما نهادینه است به‌طوری که جایگاه خاصی داشته و تعیین کننده است.

ü وقتی دین با تمدن ترکیب می‌شود انتظاری جز این خلاقیت را نداریم.

ü متأسفانه در صد سال گذشته علمای کشور ما نتوانسته‌اند زمینه‌های لازم را برای رشد و شکوفایی تمدن اسلامی ایجاد کنند.

ü ما هم به قدرت علمی می‌رسیم و هم این‌که جوانان ما قدرت آن را دارند که زیر بار فرهنگ وارداتی و زورگویانه‌ی غربی نروند.

 ü دولت از حرکت‌های علمی و پژوهشگران کشور حمایت کامل می‌کند.

 

معاون اول رئیس جمهور اظهار داشت: با تصمیم دولت، معاونت خاص مسائل علمی با هدف حمایت بیش‌تر از پژوهشگران، نواوران و نخبگان در ریاست جمهوری شکل می‌گیرد تا با امکاناتی که رئیس جمهوری در اختیار دارد حمایت بیش‌تری از محققان به‌عمل آید.

به‌گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، «دکتر پرویز داودی» - که در هشتمین جشنواره‌ی جوان خوارزمی سخن می‌گفت - خاطرنشان کرد: در حال حاضر مراحل ابتدایی شکل‌گیری این معاونت در حال انجام است.

معاون اول رئیس جمهور با تأکید بر حمایت کامل دولت از حرکت‌های علمی و پژوهشگران کشور تصریح کرد: در بنیاد نخبگان آیین‌نامه‌ی احراز نخبگی تعیین شده و نفرات اول تا سوم جشنواره‌ی جوان خوارزمی نیز مشمول این آیین‌نامه‌ هستند و سایر کسانی نیز که رتبه‌ای به‌دست نیاورده‌اند می‌توانند بررسی شوند که در صورتی که جزو مصادیق این آیین‌نامه باشند مورد حمایت مادی و معنوی بنیاد قرار می‌گیرند.

وی در ادامه خواستار ایجاد تسهیلات لازم برای معرفی سریع‌تر افراد واجد شرایط به بنیاد نخبگان از سوی وزارت علوم شد و گفت: وزارت علوم می‌تواند در مورد ورود به دانشگاه‌ها از آن‌ها حمایت کند و باید تسهیلات بیش‌تری را به آن‌ها اختصاص دهد و اگر به لایحه‌ی خاصی در این زمینه نیاز است اعلام شود تا زودتر اجرایی شود.

«دکتر داودی» حضور جوانان مبتکر و خلاق را زمینه‌ساز رشد و رفاه مردم عنوان کرد و افزود: این‌ها نیروی اصلی هستند که انقلاب بر آن‌ها تکیه دارد و منشأ حرکت، نواوری و رشد می‌باشند.

بنابر این گزارش، وی با اشاره به 27 آذر روز وحدت حوزه و دانشگاه و سالگرد شهادت «دکتر مفتح» پیشرو این حرکت افزود: با اتکا به حرکت «شهید مفتح» می‌توان پژوهش و تحقیقات را در مسیر سالم قرار داد به‌نحوی که رفاه ملت حاصل این تحقیقات باشد.

«دکتر داودی» با اشاره به جایگاه ویژه‌ی علم و پژوهش در کشور و رهنمودهای روشنگر قرآن و بزرگان دینی در این زمینه اظهار داشت: بحث علم و پژوهش در دین ما نهادینه است به‌طوری که جایگاه خاصی داشته و تعیین کننده است. جایگاه علم و دانش در کشور ما نیز بسیار عمیق است به‌طوری که با نگاه به تمدن ایران می‌بینیم که علم در این تمدن نهادینه بوده و حکومت‌داری، معماری، مهندسی و بسیاری از علوم در این تمدن رونق بالایی داشته که وقتی دین با تمدن ترکیب می‌شود انتظاری جز این خلاقیت را نداریم.

معاون اول رئیس جمهور در عین حال خاطر نشان کرد: متأسفانه در صد سال گذشته علمای کشور ما نتوانسته‌اند زمینه‌های لازم را برای رشد و شکوفایی تمدن اسلامی ایجاد کنند.

جو حکومت پهلوی اجازه رشد و توسعه‌ی علمی به جوانان و محققان را نمی‌داد به‌نحوی که شکوه ظاهری علوم غرب، دانشمندان ما را از بحث ادب و خضوع تبدیل به تسلیم و انقیاد کرده بود و فکر می‌کردند باید همه چیز ما را دانشمندان غرب تعیین کنند و ما استحقاق هیچ حرکتی را نداریم. در حالی که انقلاب اسلامی این بن بست را شکست و حرکت لازم را برای دانشمندان، جوانان و علما ایجاد کرد.

وی با بیان این که حرکت‌های علمی زمان شیخ‌بهایی‌ها و ابن‌سیناها به‌تدریج در کشور احیا می‌شود، افزود: ما استحقاق آن را داریم که در جایگاهی که بودیم قرار گیریم. مشکل اصلی در دنیا این بود که بی‌عدالتی‌ها، تبعیض‌ها، مسابقه‌ی تسلیحاتی، نظام ناعادلانه‌ی پولی و مالی - که حمایت‌کننده‌ی نظام اقتصادی است همه بر دنیا حاکم می‌باشد - این امر باعث تبعیض در بین بشریت بود اما انقلاب اسلامی زمینه‌ای ایجاد کرد که این نظام‌ها و بی عدالتی‌ها زیر سؤال برود.

هم‌اکنون این تبعیض‌ها زیر سؤال است و آن‌ها ناچار هستند روز به روز دفاع و عقب‌نشینی کنند و انقلاب اسلامی این معادله‌ها را به‌هم ریخت.

«دکتر داودی» تصریح کرد: پس از 27 سال میوه‌های این پیش‌بینی را مشاهده می‌کنیم در بحث نواوری، خلاقیت و ابتکارات به‌هیچ وجه قناعت به تقلید نخواهیم کرد. ما هم به قدرت علمی می‌رسیم و هم این‌که جوانان ما قدرت آن را دارند که زیر بار فرهنگ وارداتی و زورگویانه‌ی غربی نروند که نشانه‌های آن هم در ابعاد اقتصادی، سیاسی، دینی و هم علمی قابل مشاهده است. برای این‌که این امر رخ دهد نیاز به پژوهشگران نقاد و تلاشگری است که در تک‌تک شما قابل‌مشاهده است.

وی افزود: پدیده‌های علوم انسانی پیچیده‌تر است لذا تلفیق داده‌ها به‌ویژه در علوم انسانی می‌تواند کارگشا باشد. در متون دینی درهایی نهفته است که با تدبیر می‌توان آن را جست و جو کرد و به صحنه‌ی تحقیقات کشاند.

معاون اول رئیس‌جمهور، نقش جوانان را در همه‌ی امور کشور تعیین‌کننده دانست و یاداور شد: عمده کار ما این است که سرعت حرکت و تلاشمان را بیش‌تر کنیم. قدرت‌های استکباری با نقاب بر چهره‌ی خود می‌خواهند این حرکت را سرکوب کنند که سرعت حرکت شما این نقاب را کنار خواهد زد هم‌چنان که در این جشنواره شاهد این حرکت در همه‌ی رشته‌ها هستیم.

 

 

 

 


     منبع خبر : ايسنا

بازگشت