متن كامل خبر
با حضور معاون اول رئیس‌جمهور، هشتمین دوره‌ی جشنواره‌ی جوان خوارزمی برگزار شد

تاريخ خبر : 26/9/1385امتياز بده :ارسال به دوستتعدادمشاهده : 5745

     

 

با حضور معاون اول رئیس‌جمهور،

هشتمین دوره‌ی جشنواره‌ی جوان خوارزمی برگزار شد

 

 

ü دبیرخانه‌ی جشنواره پس از بررسی 961 طرح دریافت شده در بخش دانشجویی و آزاد، 47 طرح را به هیأت داوران ارائه و در نهایت 23 طرح به‌عنوان برگزیدگان نهایی هشتمین جشنواره‌ی جوان خوارزمی در بخش دانشجویی و آزاد انتخاب شدند.

ü بحث علم و پژوهش در دین ما نهادینه است به‌طوری که جایگاه خاصی داشته و تعیین کننده است.

 

 

مراسم هشتمین دوره‌ی جشنواره‌ی جوان خوارزمی با تقدیر از 37 طرح برگزیده‌ی بخش دانش‌اموزی و 23 طرح برگزیده‌ی بخش دانشجویی و آزاد، صبح روز شنبه 25 آذر 1385 با حضور معاون اول رئیس جمهور، وزیر و معاون پژوهشی علوم، تحقیقات و فناوری، وزیر و معاون نظری و آموزشی وزیر آموزش و پرورش و جمعی از رؤسای دانشگاه‌ها، استادان، پژوهشگران و صاحب‌نظران علمی و فرهنگی کشور در محل سالن اجلاس سران کشورهای اسلامی برگزار شد.

به‌گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، دبیرخانه‌ی جشنواره پس از بررسی 961 طرح دریافت شده در بخش دانشجویی و آزاد، 47 طرح را به هیأت داوران ارائه و در نهایت 23 طرح به‌عنوان برگزیدگان نهایی هشتمین جشنواره‌ی جوان خوارزمی در بخش دانشجویی و آزاد انتخاب شدند.

از بین 23 طرح برگزیده، سه طرح (یک پژوهش بنیادی در علوم پایه، یک پژوهش کاربردی در زمینه‌ی مواد و متالوژی و یک طرح ابتکاری در گروه هنر و معماری) به‌عنوان رتبه‌ی اول، هفت طرح به‌عنوان رتبه‌ی دوم و 13 طرح به‌عنوان رتبه‌ی سوم برگزیده شدند.

در بخش پژوهش‌های بنیادی، «دکتر یاسمن فرزان» با طرح «مطالعه‌ی روبط بین متغیرهای جرم نوترینو و دوقطبی الکتریکی ذرات بنیادی» رتبه‌ی اول، «خدیجه شمشاد شمس‌آباد» با طرح «بررسی تنوع ژنتیکی آنوفل در استان‌های اردبیل، سیستان و بلوچستان و لرستان» و «امین موسایی» با طرح «محیط‌های پیوسته‌ی غیرکلاسیک و کاربردهای آن» رتبه‌ی دوم، «رامین رادپور» با طرح «بررسی جهش‌های مربوط به بیماری CBAVD در ایران»، «دکتر محمدرضا محمدی» با طرح «ساخت و بررسی سنسورهای گاز لایه‌ی نازک نانوساختاری بر پایه‌ی دی‌اکسید تیتانیوم با استفاده از فرایند سل، ژل ذره‌ای»، «دکتر رضا متفرقه تیلکی» با طرح «ساخت نانوذرات به روش کندوسوز لیزر پالسی»، «سعیده باقری‌فرد» با طرح «ارتباط عرفان و سیاست از دیدگاه امام خمینی‌(ره)» و «مهدی صمدی» با طرح «روشی جدید برای حل مسائل جایگشتی با پیچیدگی توانی» رتبه‌ی سوم را کسب کردند. در بخش پژوهش‌های کاربردی، «دکتر علی قاسمی» با طرح «ساخت جاذب ماکروویو با فریت باریم آلاییده شده» رتبه‌ی اول، «سید محسن محمودی سپهر» با طرح «ساخت سیستم جدید شیشه، سرامیک‌های زیرکونولیت برای دفع پسماند‌های هسته‌ای»، «آزاده آقالطیفی» با طرح «یک روز با کودک» و «بابک علی‌نژاد» با طرح «طراحی و ساخت دستگاه ترموالکتریک دومنظوره‌ی سرمازایی و تولید توان الکتریکی» رتبه‌ی دوم و «شقایق نادری» با طرح «شناسایی چهره با مدل مخفی مارکف»، «فرهاد رستمی هیق» با طرح «ساقه خردکن پنبه و بقایای گیاهی» و «فرزاد اقبال قره‌شیران» با طرح «شرحه ‌شرحه (شرح شعر سهراب سپهری)» رتبه‌ی سوم را کسب کردند.

در بخش پژوهش‌های توسعه‌ای هشتمین جشنواره‌ی جوان خوارزمی نیز «سید امیرحسین حسینی» با طرح «بررسی رابطه‌ی سرمایه‌ی اجتماعی و سهم استان‌ها در تولید ناخالص داخلی»، «علی‌رضا توکل‌پور صالح» با طرح «موتور استرلینگ خورشیدی با دمای محدود مجهز به کلکتور تخت خورشیدی»، «محمد» و «راضیه» «عرب‌نژاد» با طرح «دستگاه رگ‌یاب»، «مسعود دزیانی» با طرح «بررسی کاهش ضایعات پنیرهای ایرانی در صنعت لبنیات» و «علیرضا ترک‌زاده‌ی اصفهانی» با طرح «دستگاه خودکار تولید گز آردی» رتبه‌ی سوم را کسب کردند.

بنابراین گزارش، در بخش ابتکار نیز «خدیجه احمدی‌نبی» و «نرگس شیربانی» با طرح «بعد و انعکاس آن در گرافیک» رتبه‌ی اول، «نسرین جاغوری» با طرح «هنر خوارزمی» و «محمد حسین» و «حمیدرضا» «خضریان» با طرح «سیستم دیجیتالی اندازه‌گیری طول با دقت میکرون به استفاده از الگوی دقیق» رتبه‌ی دوم را کسب کردند.

در بخش دانش‌اموزی هشتمین جشنواره‌ی جوان خوارزمی نیز - که به طرح‌های ارائه شده از سوی دانش‌اموزان مقطع متوسطه، کاردانش و پیش دانشگاهی و دانشجویان دوره‌‌ی کاردانی پیوسته‌ی آموزشکده‌های فنی و حرفه‌ای و مراکز تربیت معلم اختصاص دارد - 22 هزار و 831 طرح از 32 استان کشور در گروه‌های تخصصی برق و الکترونیک، کامپیوتر، فیزیک، شیمی، عمران، مکانیک، ریاضی، علوم زیستی و پزشکی، ادبیات و زبان فارسی، علوم اجتماعی،‌علوم انسانی و هنر به دبیرخانه‌های استانی ارائه شد که در مجموع 603 طرح به دبیرخانه‌ی مرکزی ارسال و پس از ارزیابی علمی، 50 طرح به هیأت داوران ارائه و در نهایت 37 طرح به‌عنوان برگزیدگان نهایی بخش دانش‌اموزی هشتمین جشنواره‌ی جوان خوارزمی انتخاب شدند.

در بخش پژوهش‌های بنیادی، «میلاد عرفان‌پور» با طرح «پاییز، بهاری است که عاشق شده» و «مصطفی محسن‌وند بناب» با طرح «میدان‌های اختلالی توپولوژیک» رتبه‌ی اول، «علی کوهپایه‌ای» با طرح «شواهد احتمالی بر وجود سحابی»، «سید رسول پیره» با طرح «نت‌های بارانی برای یک کمانچه‌ی سوخته» رتبه‌ی دوم و «علی دواتگران» و «مهدی مهدوی‌زاده» با طرح «بررسی دیدگاه‌های صاحب‌نظران در زمینه‌ی حقوق بشر» و «راضیه جباریان» با طرح «طنین سیمرغ در ادب پارسی» رتبه‌ی سوم را کسب کردند.

در بخش پژوهش‌های کاربردی بخش دانش‌اموزی هشتمین جشنواره‌ی جوان خوارزمی، «محمد حسن برزگر» با طرح «هواپیمای بدون خلبان»، «احسان سرایی» و «مهدی قلی‌نژاد» با طرح «دستگاه مبدل مانیتورهای معمولی به لمسی» رتبه‌ی اول، «سید حسام قائم‌مقامی هزاوه» با طرح «واکر با توانایی بالا رفتن از پله»، «افشین سیاحی» با طرح «آیفون کارتی هوشمند»، «حسن فرقانی» و «مصطفی مؤمن» با طرح «سامانه‌ی یادگیری تکلم انسان»، «مرضیه آژنگ» با طرح «عناصر تصویری در حجاری، گچ‌بری و نقاشی‌های قلعه‌چالشتر»، «علی زارعی» و «محمد بصیری» با طرح «جعبه‌ی نابینایان» و «محمدرضا بالازاده» با طرح «سامانه‌ی کنترل فاصله‌ی خودرو»، «کاوه همتی» با طرح «درب دوپهلوی دوطرفه» رتبه‌ی دوم، «روزبه شرفی» و «معراج مستمند کاشی» با طرح «سامانه‌ی تبدیل متن به گفتار»، «علی قربانی» با طرح «رمز الکترونیکی بدون صفحه کلید»، «حامد شفاعتی» و «سید مصطفی صامعی» با طرح «خزنده‌ی مکانیکی»، «سعید جعفری» و «عباس نرگس» با طرح «انتقال داده‌ها از طریق برق شهر»، «علی عدالتی‌نژاد» و «سید حسن برید نیک‌پور» با طرح «ماشین حساب برای نابینایان»، «لیلا آتشی»، «سارا بوستانی» و «سید احمد موسوی» با طرح «اندازه‌گیری نقطه‌ی چکیدن گریس»، «زهرا باغخانی‌پور» با طرح «تصویرسازی افسانه‌های کرمانی» و «نوید نطقی» با طرح «دستگاه عمل‌اوری بتن» رتبه‌ی سوم را کسب کردند.

در بخش پژوهش‌های توسعه‌ای، «بهزاد دهقانی‌نژاد» با طرح «شیر سوزنی پنوماتیک بدون ریخته‌گری» رتبه‌ی دوم، «بشیر سمیعی» و «مجید عبداللهی» با طرح «شیر متحرک در آبیاری تحت فشار»، «ناصر رنجبر» با طرح «دستگاه مذاب‌ریز نیمه خودکار» رتبه‌ی سوم، «سید لقمان حسینی» و «سینا رشیدی» با طرح «دستگاه فرم‌زن شیشه»، «مجید عباسی» و «حمید اسحاقی» با طرح «استارت هیدرولیکی»، «ساجده هادی مقدم» و «حکیمه مؤیدی» با طرح «دستگاه پیوندزن دستی»، «محمد سرخشتی»، «محمد امین سپهری»، «فاروق رستمی»، «متین خضری اقدم» و «بابک فکور» با طرح «دستگاه کارگاه قندریزی» و «احسان‌الله سلطانی» و «زهرا هاشم‌زاده» با طرح «آسانسور چندمحوره‌ی کم‌مصرف» رتبه‌ی سوم را کسب کردند.

بنابراین گزارش، در بخش ابتکار، «کیقباد رستمی» با طرح «دستگاه بذرپاش دوشی»، رتبه‌ی اول، «پردیس جهرمی‌زاده» با طرح «روش جدید برای تشخیص اعداد اول»، «فرزاد ایمانی» با طرح «موتورسیکلت کشاورزی» و «هاشم حدادیان مقدم» با طرح «دستگاه زعفران‌پاک‌کن» رتبه‌ی دوم، «مریم احسانی مطلق» با طرح «داستان چشم شیشه‌ای» و «پوریا صالحی» با طرح «اثباتی بر آخرین قضیه‌ی فرما» رتبه‌ی سوم را کسب کردند.

 









































 

 


     منبع خبر : ايسنا

بازگشت