متن كامل خبر
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در هشتمین جشنواره‌ی جوان خوارزمی: حمایت از نخبگان و نواوران کشور نمی‌تواند در شناسایی و معرفی آنان خلاصه شود

تاريخ خبر : 25/9/1385امتياز بده :ارسال به دوستتعدادمشاهده : 1445

     

 

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در هشتمین جشنواره‌ی جوان خوارزمی:

حمایت از نخبگان و نواوران کشور نمی‌تواند
در شناسایی و معرفی آنان خلاصه شود

 

 

ü پذیرش اجتماعی و درک عموم از نواوری اختراع و فناوری و کشاندن علم به میدان تولید در کشور ایجاد شده و بین دولتمردان، جامعه‌ی علم و فناوری و آحاد مردم در تشویق و ترویج علم و فناوری، اتفاق‌نظر و همکاری لازم به‌وجود آمده است.

ü واکنش خصمانه‌ی برخی قدرت‌ها و دارندگان علم و فناوری نسبت به ما از روند رو به رشد موفقیت‌های علمی، فناوری ما در سال‌های اخیر ناشی می‌شود.

ü ضروری است که دانشگاه‌ها، پارک‌های علم و فناوری، مراکز رشد و سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران و دبیرخانه‌ی شورای‌عالی علوم و تحقیقات و فناوری به مراکز یا سازمانی هوشمند و یادگیرنده - که پیوسته در حال سازگاری فعال به تغییرات محیط ملی و جهانی است - تبدیل شود تا بتوانیم با اجرایی کردن شعار «دانایی محور» از «اقتصاد مبتنی بر منابع طبیعی» به «اقتصاد مبتنی بر تولید علم و فناوری» دسترسی پیدا کنیم.

 

 

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در هشتمین جشنواره‌ی جوان خوارزمی گفت: حمایت از نخبگان، نواوران و مخترعان کشور نمی‌تواند تنها در چارچوب شناسایی و معرفی آنان خلاصه شود.

به‌گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، «زاهدی» اظهار داشت: حلقه‌ی بعد از شناسایی، عبارت است از حمایت مالی، علمی و امکانات تحقیق و توسعه که این امر نیز مستلزم افزایش بودجه و اعتبارات مربوطه می‌باشد.

وی با بیان این‌که جامعه‌ی علمی و فناوری کشورمان طی سال‌های اخیر موفقیت‌های ارزشمندی را در عرصه‌های علم و فناوری کسب کرده است، افزود: رشد کمی و کیفی تولیدات علمی و گسترش کاربرد تولیدات و نواوری‌ها در عرصه‌های علمی و فناوری و به‌موازات آن دستاوردهای چشمگیر محققان و دانش‌پژوهان ایرانی در عرصه‌های فناوری نوین به‌ویژه انرژی هسته‌ای، علوم زیستی، ژنتیک و نانو چشم‌انداز نوینی را در افق آینده‌ی علمی کشور ترسیم کرده است.

وی خاطر نشان کرد: ایران کشوری بیگانه با علم و دانش نبوده است. تمدن ماقبل از اسلام و به‌ویژه بعد از اسلام به‌ویژه پس از پذیرش دین حقه‌ی محمدی‌(ص) گواه حضور موفق ایرانی در عرصه‌های مختلف علم و فناوری بوده است به‌طوری که ریاضیدانان، شیمیدانان و اخترشناسان، پزشکان، فلاسفه و فقها و شعرا و فقهای برجسته‌ی دینی ما همگی شهرت جهانی دارند و هویت علمی ما را تشکیل می‌دهند؛ اما این واقعیت را باید بپذیریم که طی دو سه قرن گذشته به‌دلایل مختلف از قافله‌ی علوم جدید عقب افتاده‌ایم و تأسف‌بارتر آن‌که روحیه‌ی خودباختگی بر ما غلبه کرد و اگر پیروزی افتخارآفرین انقلاب اسلامی در این عرصه تعیین‌کننده نبود در صحنه‌ی جهانی به فراموشی سپرده می‌شدیم.

«دکتر زاهدی» با ابراز خشنودی از این‌که جامعه‌ی علمی ایران به برکت انقلاب اسلامی اعتماد به نقش و جسارت لازم را در رقابت‌های بین‌المللی به‌دست آورده است، افزود: پذیرش اجتماعی و درک عموم از نواوری اختراع و فناوری و کشاندن علم به میدان تولید در کشور ایجاد شده و بین دولتمردان، جامعه‌ی علم و فناوری و آحاد مردم در تشویق و ترویج علم و فناوری، اتفاق‌نظر و همکاری لازم به‌وجود آمده است؛ در این راستا شناسایی و حمایت از نخبگان، مخترعان و دانش‌پژوهان جوان برتر کشور امری ضروری در زنجیره‌ی پیوسته‌ی توسعه‌ی علم و فناوری است که خوشبختانه جشنواره‌ی جوان خوارزمی تا حد امکان به آن پرداخته است.

بنابراین گزارش، وی افزود: واکنش خصمانه‌ی برخی قدرت‌ها و دارندگان علم و فناوری نسبت به ما از روند رو به رشد موفقیت‌های علمی، فناوری ما در سال‌های اخیر ناشی می‌شود. ما پیشبرد علم و فناوری را به‌عنوان یک اولویت در قالب خط‌مشی ملی و استراتژیک پذیرفته‌ایم و از این فرصت به‌دست آمده برای جهش بنیادین فناوری بهره خواهیم گرفت؛ اما این امر تنها با توجه جدی به نیروی انسانی توانمند، خلاق و مبتکر میسر خواهد بود.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری مهم‌ترین لازمه‌ی جهش علمی، فناوری کشور را توجه به نیروهای متخصص کشور، پرورش نظام‌مند نیروی انسانی پویا و کارامد و استفاده‌ی بهینه‌ از آن در راستای تخصصی این نیروها دانست و تأکید کرد: در این سیر، ضروری است که دانشگاه‌ها، پارک‌های علم و فناوری، مراکز رشد و سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران و دبیرخانه‌ی شورای‌عالی علوم و تحقیقات و فناوری به مراکز یا سازمانی هوشمند و یادگیرنده - که پیوسته در حال سازگاری فعال به تغییرات محیط ملی و جهانی است - تبدیل شود تا بتوانیم با اجرایی کردن شعار «دانایی محور» از «اقتصاد مبتنی بر منابع طبیعی» به «اقتصاد مبتنی بر تولید علم و فناوری» دسترسی پیدا کنیم.

وی تصریح کرد: مسأله‌ی ‌‌شناسایی نظام نواوری کشور با تمرکز بر خلق، ‌انتقال و گسترش فناوری با رویکردی فرابخشی از جمله مواردی است که باید جایگاه ویژه‌ی خود را در عرصه‌ی علم کاربردی پیدا کند و در این راستا نه‌تنها وزارت علوم و تحقیقات و فناوری بلکه تمام نهادها و وزارتخانه‌های دست‌اندرکار باید به وظیفه‌ی ملی خود عمل کنند؛ از این رو تقویت هر چه بیش‌تر شورای‌عالی علوم و تحقیقات و فناوری می‌تواند موجب تسهیل در این امر شود.

«دکتر زاهدی» تصریح کرد: بسترسازی حقوقی و قانونی در بخش‌های مرتبط با خلق و توسعه‌ی فناوری و نواوری از جمله زمینه‌هایی است که متأسفانه سال‌های طولانی به فراموشی سپرده شده است و یا آهنگ کندی دارد.

مالکیت فکری سرمایه‌گذاری ریسک‌پذیر، ارائه‌ی تسهیلات به بخش خصوصی و مردمی فعال در زمینه‌ی نواوری از جمله مواردی است که محتاج مقررات و چارچوب قانونی مترقی و پویا است.

وی در پایان با بیان این‌که در حال حاضر رئیس جمهور و مجلس شورای اسلامی متفق‌القول راه پیشرفت و توسعه میهن اسلامیمان را در گسترش فعالیت نخبگان و نواوران عرصه‌ی علم و فناوری می‌دانند بر ضرورت تصویب اعتبارهای مربوطه و جاری شدن در نهادهای علمی، فناوری به‌عنوان «حرکتی بنیادی» تأکید و خاطرنشان کرد: در این خصوص بنیاد ملی نخبگان و صندوق حمایت از پژوهشگران جوان می‌توانند نقش کلیدی و اساسی ایفا کنند.

 

 

 

 


     منبع خبر : ايسنا

بازگشت