متن كامل خبر
جشنواره‌ی پژوهش دانشگاه تهران 28 آذر 1385 برگزار می‌شود معاون پژوهشی دانشگاه تهران: سرانه‌ی بودجه‌ی تحقیقاتی هر مسلمان تنها حدود یک دلار است

تاريخ خبر : 27/9/1385امتياز بده :ارسال به دوستتعدادمشاهده : 1459

     

 

معاون پژوهشی دانشگاه تهران:

سرانه‌ی بودجه‌ی تحقیقاتی هر مسلمان تنها حدود یک دلار است


جشنواره‌ی پژوهش دانشگاه تهران 28 آذر 1385 برگزار می‌شود

 

 

ü در این جشنواره - که به‌صورت زنده از طریق اینترنت نیز پخش خواهد شد - محقق برجسته‌ی دانشگاه تهران معرفی می‌شود و به دو محقق برجسته‌ی این دانشگاه نشان درجه‌ی یک پژوهش دانشگاه تهران اعطا می‌شود.


 

معاون پژوهشی دانشگاه تهران با اشاره به این‌که جمعیت ‌٥٧ کشور اسلامی در کل حدود ‌٣/١ میلیارد نفر است، اظهار داشت: کل بودجه‌ی تحقیقاتی این کشورها حدود ‌٧/١ میلیارد دلار است یعنی سرانه‌ی بودجه‌ی تحقیقاتی هر مسلمان حدود ‌١ دلار است.

به‌گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، «دکتر موسوی موحدی» معاون پژوهش و فناوری دانشگاه تهران - که در نشست خبری جشنواره‌ی پژوهش دانشگاه تهران سخن می‌گفت - با تأکید بر ضرورت توجه بیش از پیش مسؤولان به امر پژوهش در تبیین برنامه‌های جشنواره‌ی پژوهش دانشگاه تهران اظهار داشت: جشنواره‌ی پژوهش دانشگاه تهران ‌٢٨ آذر 1385 با هدف تکریم استادان و دانشجویان پژوهشگر دانشگاه و تقدیر از دستاوردهای پژوهشی آن‌ها در تالار علامه امینی دانشگاه تهران برگزار می‌شود.
در این جشنواره - که به‌صورت زنده از طریق اینترنت نیز پخش خواهد شد - محقق برجسته‌ی دانشگاه تهران معرفی می‌شود و به دو محقق برجسته‌ی این دانشگاه نشان درجه‌ی یک پژوهش دانشگاه تهران اعطا می‌شود.
وی افزود: در این جشنواره هم‌چنین پژوهشگران نمونه، طرح‌های پژوهشی بنیادی نمونه و طرح‌های کاربردی نمونه - که دارای دستاوردهای ملی و بین‌المللی هستند - معرفی می‌شوند. 
«دکتر موسوی موحدی» با بیان این‌که برای فعالیت پژوهشی استادان، بازنشستگی وجود ندارد، تصریح کرد: اساتید بازنشسته دانشگاه تهران می‌توانند از بودجه‌های پژوهشی و تسهیلات سفرهای خارجی برای شرکت در کنفرانس‌های بین‌المللی استفاده کنند و در آن‌ها بازنشستگی معنا ندارد و به‌همین سبب در این جشنواره، پژوهشگر بازنشسته‌ی نمونه نیز مورد تشکر و قدردانی قرار خواهد گرفت.
معاون پژوهش و فناوری دانشگاه تهران در ادامه با بیان این‌که دانشگاه تهران در حال حاضر ‌٢٥ مجله‌ی پژوهشی دارد، تصریح کرد: در این جشنواره، مجله‌‌ی پژوهشی نمونه دانشگاه - که سابقه چندین ساله داشته و قبلاً هم مورد تقدیر قرار نگرفته است - معرفی خواهد شد.
وی با بیان این‌که دانشگاه تهران کهن‌ترین و بزرگ‌ترین دانشگاه کشور با حدود ‌٣٠ هزار دانشجو است، خاطر نشان کرد: جشنواره‌ی پژوهش سال ‌١٣٨٥ مانند سال‌های گذشته برمبنای داوری علمی افراد یا دستاوردهای علمی، پژوهشی، محققان و دانشمندان و پژوهشگران برتر را مورد تقدیر قرار خواهد داد و نیت اصلی آن تکریم و تقدیر از آن‌هاست. 
«دکتر موسوی موحدی» افزود: کشور ایران میان ‌٥٧ کشور اسلامی مقام دوم تولید علم را داراست و حال آن‌که دانشگاه تهران با توجه به آمار و ارقام تا امسال دانشگاهی است که در اذهان کشورهای اسلامی جایگاه خاصی دارد و این افتخار را دارد تا هر ساله این جشنواره را برگزار کند.
بنابراین گزارش، معاون پژوهش و فناوری دانشگاه تهران با اشاره به برنامه‌های سال آینده دانشگاه در برگزاری این جشنواره، تصریح کرد: سال آینده دستاوردهای پارک علم و فناوری - که امسال شروع به‌کار کرده و سال آینده به‌ثمر می‌نشیند - معرفی خواهد شد. هم‌چنین در نظر داریم تا سال آینده به‌منظور گسترش و معرفی زبان فارسی در جهان به معرفی کتاب برگزیده از کشورهای فارسی زبان مانند: تاجیکستان و افغانستان و بخش‌هایی از شبه قاره‌ی هند نیز بپردازیم.
سال آینده، آزمایشگاه‌ها، مزارع و جنگل‌های تحقیقاتی استاندارد و برتر نیز - که برپایه‌ی علم و دانش اداره می‌شود - و استادانی و دانشجویان که در این زمینه فعالیت می‌کنند نیز معرفی و تقدیر می‌شوند.
وی در ادامه افزود: این جشنواره نسبت به جشنواره‌های دیگر از تنوع و گستردگی بیش‌تری برخوردار است و به همه‌ی مسائل توجه شده است و دانشگاه تهران با جای دادن ‌٣٠ درصد قطب‌های علمی کشور در خود به‌عنوان قطب علمی برتر در جشنواره مطرح خواهد شد. 
«دکتر موسوی موحدی» در پایان با اشاره به بودجه‌ی تحقیقاتی ناچیز کشورهای اسلامی - که در بسیاری از آن‌ها سرمایه‌گذاری پژوهشی وجود ندارد - اظهار داشت: این مسأله باید از مسیرهای دیگر مانند: انگیزش‌ها جبران شود تا بتوانند پیشرفت کنند.
اگر بخواهیم یک کشور توسعه‌یافته باشیم باید سرمایه‌گذاری پژوهشی و تحقیقاتی کنیم و مسؤولین ما و مسؤولان کشورهای اسلامی فقط باید تصمیم بگیرند. نیروی انسانی توسعه‌یافته و سرمایه‌گذاری تحقیقی این کشور‌ را امن‌ترین کشور خواهند کرد. محور امنیت ملی، رفاه اجتماعی و پایداری صنعتی نیز دانشگاه است. پس باید به استقلال‌شان احترام گذاشت و هم در حمایت مادی و هم در حمایت معنوی آن کوتاهی نکرد تا ان‌شاءالله به یک کشور پیشرفته مبدل شویم.

 

 

 

 


     منبع خبر : ايسنا

بازگشت