متن كامل خبر
رئیس انجمن نانوفناوری ایران: رتبه‌ی جهانی ایران در تولید مقاله‌های نانو از 43 به 39 ارتقا یافت بودجه‌ی نانوفناوری ایران در مقایسه با کشورهای در حال

تاريخ خبر : 26/9/1385امتياز بده :ارسال به دوستتعدادمشاهده : 2085

     

 

رئیس انجمن نانوفناوری ایران: 

رتبه‌ی جهانی ایران در تولید مقاله‌های نانو از 43 به 39 ارتقا یافت‌

 

 

ü ایران در این خصوص با تأخیر چندساله مواجه بوده اما در سال ‌١٣٨٣ با تصویب بودجه‌ای معادل ‌٥/٢٣ میلیون دلار (حدود ‌٢٠٠ میلیارد ریال ) حرکت خود را آغاز کرده که این میزان در مقایسه با کشورهای در حال توسعه کم و در مقایسه با کشورهای پیشرفته ناچیز است.

ü آمار مقاله‌های مرتبط با نانو در ایران از سطح ‌٥/٠ درصد به دو درصد ارتقا یافته که حاکی از پتانسیل بالا و توجه جامعه‌ی علمی به این فناوری است.

ü قابلیت فناوری نانو در تمامی عرصه‌ها، تکنولوژی‌های فعلی را بی‌اثر و منسوخ خواهد کرد و تأثیر غیرقابل تصوری را بر زندگی ملت‌ها، رشد و گسترش صنایع و رونق اقتصادی کشورها خواهد گذاشت.

ü بی‌توجهی به فناوری نانو، نه فقط بر عقب‌افتادگی جدی کشور خواهد افزود که مشکلات دیگری چون تحریم‌های موجود در زمینه‌ی تجهیزات، به خطر افتادن اقتدار کشور، فقدان دستاوردهای اقتصادی و از رده خارج شدن اغلب صنایع و بسیاری از معضلات دیگر را به‌دنبال خواهد داشت.

 

 

نخستین کنگره‌ی بین‌المللی علوم و فناوری نانو دوشنبه 27 آذر 1385 در دانشکده‌ی فنی دانشگاه تهران آغاز به‌کار کرد.


به‌گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، نخستین کنگره‌ی بین‌المللی علوم و فناوری نانو با حضور «آیت‌الله عمید زنجانی» رئیس دانشگاه تهران، «دکتر شریعتی نیاسر» رئیس انجمن نانو فناوری ایران، «‌دکتر موسوی موحدی» معاون پژوهشی دانشگاه تهران، «دکتر محمود نیلی احمدآبادی» رئیس پردیس دانشکده‌ی فنی دانشگاه تهران و جمعی از اساتید، پژوهشگران و دانشجویان این حوزه در دانشگاه تهران گشایش یافت.

«دکتر شریعتی نیاسر» در این مراسم با اشاره به تأثیر شگرف فناوری نانو در زندگی بشر اظهار کرد: فناوری نانو به‌عنوان عرصه‌ی جدید علمی، حوزه‌ی گسترده‌ای از علوم و فنون را تحت‌الشعاع قرار داده که روز به روز تأثیر فزاینده‌ آن نه فقط بر صنایع که بر بخش‌های مختلف زندگی بشر سایه می‌گستراند.

نانو فناوری ترسیمی از آینده است که پیشرفت‌های غیرمنتظره‌ای را برای بشر امروز و نسل فردا نوید می‌دهد.

وی افزود: فناوری نانو به‌معنای دستیابی بشر به قابلیت ساخت ابزارها از طریق دستکاری مولکول‌ها و اتم‌هاست و ضمن دگرگون کردن جهان، ‌زمینه‌ی تبدیل ناممکن‌ها را به ممکن‌ها فراهم می‌کند.

وی خاطر نشان کرد: از سال ‌١٩٧٤ روند رو به رشد این فناوری عملاً در جهان عینیت یافت به‌طوری که مسیر تکاملی آن را می‌توان با ساخت و یا اختراع محصول‌هایی نظیر: تراشه‌های سیلیکونی، میکروسکوپ‌های تونل‌زنی روشی و یا نیروی اتمی، نانولوله‌های کربنی و بسیاری از موارد ردیابی کرد.

«دکتر شریعتی» در ادامه گفت: تنها در سال ‌٢٠٠٣ علاوه بر یک‌میلیارد دلار سرمایه‌گذاری بخش خصوصی، بیش از سه میلیارد دلار سرمایه‌گذاری جهانی در بخش دولتی برای تحقیق و توسعه در زمینه‌ی نانو صورت گرفته که این رقم تا سال گذشته بالغ بر دو برابر شده است.

بنابراین گزارش، وی در بیان وضعیت ایران در این عرصه تصریح کرد: ایران در این خصوص با تأخیر چندساله مواجه بوده اما در سال ‌١٣٨٣ با تصویب بودجه‌ای معادل ‌٥/٢٣ میلیون دلار (حدود ‌٢٠٠ میلیارد ریال ) حرکت خود را آغاز کرده که این میزان در مقایسه با کشورهای در حال توسعه کم و در مقایسه با کشورهای پیشرفته ناچیز است؛ ضمن این‌که بودجه‌ی مصوبه سال ‌١٣٨٤ نیز با یک کاهش ‌٥/٢٣ درصدی به حدود ‌٩/١٧ میلیون دلار (یعنی تقریباً ‌١٥٦ میلیارد ریال) تقلیل یافت و این در حالی است که اغلب کشورها سال به سال بودجه‌ی خود را در این زمینه افزایش می‌دهند.

وی پیشرفت ایران را در این مدت زمان تأخیر قابل‌تقدیر خواند و گفت: آمار مقاله‌های مرتبط با نانو در ایران از سطح ‌٥/٠ درصد به دو درصد ارتقا یافته که حاکی از پتانسیل بالا و توجه جامعه‌ی علمی به این فناوری است و سبب شد که کشور ما از رتبه‌ی ‌٤٣ در سال ‌٢٠٠٣ به رتبه‌ی ‌٣٩ ارتقا یابد اما سرعت رشد این فناوری هنوز کم‌تر از سرعت تولید علم است.

رئیس انجمن نانوفناوری ایران خاطر نشان کرد: بازار نانوفناوری هم‌چون سایر فناوری‌ها انحصاری نیست و هنوز فرصت‌های کسب و کار در آن ایجاد نشده و تحقق آن نیازمند سرمایه‌گذاری است.

بنابر این گزارش، وی افزود: روند سرمایه‌گذاری ها نشان می‌دهد که بازار محصولات نانو فناوری در سال ‌٢٠٠١ قریب به ‌٥٥ میلیارد دلار و سال ‌٢٠٠٥ حدود ‌١٦٠ میلیارد دلار بوده است و براساس پیش‌بینی‌ها، این رقم در سال ‌٢٠٠٨ در حدود ‌٧٥ میلیارد دلار و تا ‌٢٠١٥ به سطحی بالغ بر یک تریلیارد دلار می‌رسد که زمینه‌ی ایجاد میلیون‌ها فرصت شغلی جدید را فراهم خواهد کرد لذا توفیقات جدی در ایران در گرو برنامه‌ریزی بهتر و توصیه‌ی جدی‌تر مسؤولان و سران ارشد نظام مدیریت کشور است و در این میان انجمن نانو فناوری ایران به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین متولیان امر ترویج این فناوری مهم با حدود ‌٤٤٠ نفر عضو فعالیت دارد.

«دکتر شریعتی نیاسر» گفت: در بیان فعالیت‌های انجمن می‌توان به مواردی نظیر موارد ذیل اشاره کرد:

- حضور در کمیته‌های نانو فناوری وزارتخانه‌های علوم، بهداشت، صنایع و نیرو

- انتشار نشریه‌ی علمی، ترویجی «دنیای نانو»

- نشریه‌ی انگلیسی زبان «علوم و فناوری نانو»  (IJNN)با هیأت تحریریه‌ی چند ملیتی از پنج کشور جهان.

وی در ادامه عدم وجود شکاف عمیق بین کشورهای مختلف جهان را فرصتی مناسبی برای جهان سوم به‌ویژه کشورهای اسلامی دانست تا فاصله‌ی خود را در بخش نانو با کشورهای توسعه یافته از ببرند.

رئیس انجمن نانو فناوری ایران در پایان اظهار داشت: قابلیت فناوری نانو در تمامی عرصه‌ها، تکنولوژی‌های فعلی را بی‌اثر و منسوخ خواهد کرد و تأثیر غیرقابل تصوری را بر زندگی ملت‌ها، رشد و گسترش صنایع و رونق اقتصادی کشورها خواهد گذاشت و از سوی دیگر بی‌توجهی به این فناوری، نه فقط بر عقب‌افتادگی جدی کشور خواهد افزود که مشکلات دیگری چون تحریم‌های موجود در زمینه‌ی تجهیزات، به خطر افتادن اقتدار کشور، فقدان دستاوردهای اقتصادی و از رده خارج شدن اغلب صنایع و بسیاری از معضلات دیگر را به‌دنبال خواهد داشت.

گفتنی است نخستین کنگره‌ی بین‌المللی علوم و فناوری نانو طی سه روز از ‌٢٧ تا ‌٢٩ آذر 1385 در دانشگاه تهران برگزار می‌شود.
 

«آیت‌الله عمید زنجانی»
 رئیس دانشگاه تهران
 

 
«دکتر محمود نیلی احمدآبادی»
رئیس پردیس دانشکده‌ی فنی
دانشگاه تهران 

 


 


     منبع خبر : ايسنا

بازگشت