متن كامل خبر
با تقدیر از برترین‌های پژوهش کشور، هفتمین جشنواره‌ی پژوهش و فناوری کشور برگزار شد

تاريخ خبر : 26/10/1385امتياز بده :ارسال به دوستتعدادمشاهده : 5618

- «دکتر مهدی دهقان» استاد ریاضی دانشگاه صنعتی امیرکبیر، «دکتر حسین آقا بزرگ» استاد شیمی دانشگاه تربیت مدرس و «دکتر مجید هروی» استاد شیمی از دانشگاه الزهرا(س) محققان تقدیر شده در بخش مقاله‌های پراستناد بودند. - «دکتر مجید هروی» از دانشگاه الزهرا(س) و «دکتر بابک کریمی» شیمیدان دیگری از مرکز تحصیلات تکمیلی زنجان برگزیدگان بخش پژوهشگر کشور بودند که به‌تازگی به فهرست دانشمندان جهانی براساس شاخص‌های مؤسسه‌ی اطلاعات علمی (ISI) پیوسته‌‌اند.

     

با تقدیر از برترین‌های پژوهش کشور،

هفتمین جشنواره‌ی پژوهش و فناوری کشور برگزار شد

ü «دکتر مهدی دهقان» استاد ریاضی دانشگاه صنعتی امیرکبیر، «دکتر حسین آقا بزرگ» استاد شیمی دانشگاه تربیت مدرس و «دکتر مجید هروی» استاد شیمی از دانشگاه الزهرا(س) محققان تقدیر شده در بخش مقاله‌های پراستناد بودند.

ü «دکتر مجید هروی» از دانشگاه الزهرا(س) و «دکتر بابک کریمی» شیمیدان دیگری از مرکز تحصیلات تکمیلی زنجان برگزیدگان بخش پژوهشگر کشور بودند که به‌تازگی به فهرست دانشمندان جهانی براساس شاخص‌های مؤسسه‌ی اطلاعات علمی (ISI) پیوسته‌‌اند.

 

 

هفتمین جشنواره‌ی پژوهش و فناوری کشور هم‌زمان با نخستین روز هفته‌ی «پژوهش و فناوری» با تقدیر از پژوهشگران، مدیران و مؤسسه‌های پژوهشی، نشریه‌ها و انجمن‌های علمی برتر کشور برگزار شد.

به‌گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)‏، در این مراسم که روز دوشنبه 25 دی 1385 با حضور وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و جمعی از مسؤولان و شخصیت‌های علمی و دانشگاهی کشور در محل «سالن اجلاس سران کشورهای اسلامی» برگزار شد از پژوهشگران برگزیده‌ی وزارتخانه‌ها و دستگاه‌های اجرایی و هم‌چنین پژوهشگران برگزیده‌ی بخش غیردولتی و در بخش ویژه‌ی جشنواره، از «دکتر استکی» پژوهشگر ایرانی ارائه‌کننده‌ی مقاله در مجله‌ی علمی معتبر بین‌المللی «نیچر» (Nature)، پژوهشگران دارای مقاله‌ی داغ، دو دانشمند ایرانی که به‌تازگی از سوی مؤسسه‌ی اطلاعات علمی (ISI) معرفی شده‌اند، عضو ایرانی جدید فرهنگستان علوم جهان سوم (TWAS)، نشریه‌های برتر در سطح بین‌المللی (JCR) و نشریه‌های برتر داخلی ISC تقدیر شد.

مقاله‌ی «دکتر حسین استکی» و همکارانش چندی پیش با موضوع «بررسی عملکرد بخش بینادی مغز با استفاده از عملکرد مغز میمون زنده هنگام مواجهه با تصاویر مختلف» در مجله‌ی «نیچر» (Nature) چاپ شده است.

«دکتر سلطانی» مدیرکل پژوهشی وزارت علوم در معرفی این پژوهشگر با اشاره به این‌که موضوع پژوهش «دکتر استکی» در مرز دانش قرار داشته و جزو جدیدترین موضوع‌ها در رسته ی خود به‌شمار می‌رود، یاداور شد: این تحقیق گامی جدی در کنترل مغز در دنیاست به‌طوری که با ارسال سیگنال‌های الکترومغناطیسی به مغز حیوان یا انسان القا می‌شود که چیزی را دیده‌اند که این یافته به غیر از استفاده در درمان نابینایی، مورد استفاده‌ی عمومی و ... نیز دارد.

دیگر پژوهشگر تقدیر شده در بخش ویژه، «دکتر افسانه صفوی» استاد شیمی دانشگاه شیراز و چهاردهمین عضو ایرانی فرهنگستان علوم جهان سوم (TWAS) بود.

در جشنواره‌ی امسال هم‌چنین از سه نفر از دانشمندان کشور - که موفق شده‌اند مقاله‌های داغ (پراستنادی) را در نشریه‌های ISI ارائه دهند - تقدیر شد.

«دکتر مهدی دهقان» استاد ریاضی دانشگاه صنعتی امیرکبیر، «دکتر حسین آقا بزرگ» استاد شیمی دانشگاه تربیت مدرس و «دکتر مجید هروی» استاد شیمی از دانشگاه الزهرا(س) محققان تقدیر شده در این بخش بودند.

هم‌چنین دو نفر از پژوهشگران کشور که به‌تازگی به فهرست دانشمندان جهانی براساس شاخص‌های مؤسسه‌ی اطلاعات علمی (ISI) پیوستند، تقدیر شدند.

«دکتر مجید هروی» از دانشگاه الزهرا(س) و «دکتر بابک کریمی» شیمیدان دیگری از مرکز تحصیلات تکمیلی زنجان برگزیدگان این بخش بودند.

در بخش نشریه‌های برتر در سطح بین‌المللی JCR مجله‌ی «شیمی و مهندسی شیمی ایران» (Iranian Journal of Chemistry and Chemical Engineering) از «جهاد دانشگاهی»، مجله‌ی «پلیمر ایران» (Iranian Polymer Journal) از «پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی»، مجله‌ی «علوم و تبادل فناوری ایران» (Iranian journal of Science and Technology Transaction A- Science) و مجله‌ی «علوم و مهندسی تبادل فناوری» (Iranian journal of Science and Technology Transaction B-Engineering) هر دو از «دانشگاه شیراز» و مجله‌ی «انجمن شیمی ایران» (Journal of Iranian Chemical Society) از «انجمن شیمی ایران» تقدیر شدند.

تقدیر از نشریه‌های برتر ایران - که در نمایه ISC (کتابخانه‌ی منطقه‌ای دانشگاه شیراز) بیش‌ترین ضریب تأثیر را داشته‌اند - قسمت دیگری از بخش ویژه بود.

اولین این مجله‌ها، مجله‌ی «پژوهش‌های اقتصادی ایران» از «دانشگاه علامه طباطبایی» با ضریب تأثیر 26 صدم و مجله‌ی «رهیافت» (علمی، ترویجی) با ضریب 24 صدم از «مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور» به‌عنوان مجله‌های برتر شناخته شدند.

در بخش پژوهشگران برتر وزارتخانه‌ها و سازمان‌ها، از نهاد ریاست جمهوری «محمد مهدی اسماعیلی»، از وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات‌ «غلامرضا داداش‌زاده سنگری»، «فرزاد حریرپور رودسری» و «جلیل خاوندکار»، از وزارت امور اقتصادی و دارایی «منصور ملایی‌پور» و «بهار حافظی»، از وزارت امور خارجه «منوچهر مرادی»، «کورش احمدی» و «سید وحید کریمی»، از وزارت آموزش و پرورش، «احمد عابدی»، «الهه محمد اسماعیل» و «مقصود فقیرپور»، از وزارت بازرگانی «حسن ثاقب»، «محمدرضا عابدین مقانکی» و «حسن ولی‌بیگی»، از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی «فریدون عزیزی»، «محمد شکرزاده لموکی» و «حمید نصری»، از وزارت تعاون «اصغر بیات»، از وزارت جهاد کشاورزی «حسن فضائلی»، «مصطفی اسدی» و «محمدعلی نجاتیان»، از وزارت راه و ترابری «غلامعلی کمالی» و «علی مرادی»، از وزارت صنایع و معادن «محمدحسن جولازاده»، مرمضانعلی مهتابی» و «مهدی هنرمند»، از وزارت کار و امور اجتماعی «خسرو سلجوقی» و «ابراهیم صادقی فر»، از وزارت مسکن و شهرسازی «سعید هاشمی طباطبایی»، «مژگان نیکروان منفرد» و «حسین میرزایی علویجه»، از وزارت نفت «‌اکبر زمانیان»، «مهدی احمدی مروست» و «سیدمهدی قافله‌باشی زرند»، از وزارت نیرو «محمدرضا مشکوه‌الدینی»، «نوید تقی‌زادگان» و «محمد ریاحی»، از جهاد دانشگاهی «محمدرضا صادقی»، «کمال خدایی» و «رامین ملکی عسگرآباد»، از سازمان انرژی اتمی «امیررضا جلیلیان»، «مهشید ثابت» و «عبدالرضا نیلچی»، از سازمان حفاظت محیط زیست «محمد ابراهیم صحتی ثابت» و از سازمان صدا و سیما «ابراهیم شفیعی سروستانی» معرفی و تقدیر شدند.

در بخش پژوهشگران وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در رشته‌های علوم انسانی «محمدرضا حافظ‌نیا» و «احمد جعفری صمیمی»، در علوم پایه «بابک شکری»، «قاسم علیزاده‌ی افروزی» و «عیسی یاوری»، درعلوم کشاورزی «کامران سرداری» و «حشمت‌الله خسروی‌نیا»، در فنی و مهندسی «علی کاوه»، «علی رستمی» و «محسن محسن‌نیا» و در هنر «یعقوب آژند»، در بخش پژوهشگران علوم انسانی مراکز پژوهشی غیردولتی «محمد حکمت‌نیا» و «سید حسن اسلامی»، در بخش محققان دانشگاه آزاد «مجید منجمی»، «فرهاد حسین‌زاده لطفی» و «مریم عیدی» و از انجمن تحقیق و توسعه «مهدی کاشانی»، «محمدرضا شاه‌بنده» و «سیدموسی میرقربانی گنجی» معرفی و تقدیر شدند.

بنابراین گزارش در بخش مدیران پژوهشی برتر جشنواره پژوهش و فناوری امسال از دانشگاه‌ها «حمید لطیفی»، «ابراهیم شیرانی چهارسوقی» و «پروین کدیور»، از مؤسسه‌های پژوهشی «حمید میرزاده» و «احمد احمدی»، از وزارتخانه‌ها و دستگاه‌ها «محمدحسین خرازی‌فرد»، «‌محمدمهدی آخوندی» و «محمدرضا سپهری»، از وزارت بهداشت «باقر لاریجانی» و «معصومه دژمان»، از دانشگاه آزاد «مصطفی یوسفی‌راد» و از مراکز رشد «سید مهدی کلانتر» معرفی و تقدیر شدند.

در بخش سازمان‌های پژوهشی برتر نیز «دانشگاه صنعتی اصفهان» و «دانشگاه کردستان» به‌عنوان دانشگاه برتر، «پژوهشگاه دانش‌های بنیادی»، «پژوهشگاه صنعت نفت»، «مرکز تحقیقات بهره‌برداری ایمن شبکه» و‌ «پژوهشکده‌ی پردازش هوشمند علایم» به‌عنوان مؤسسه‌های پژوهشی برتر، «قطب علمی کنترل و پردازش هوشمند» به‌عنوان قطب علمی برتر، «انجمن ایرانی تعلیم و تربیت»‌ «شورای خانه‌های ریاضیات ایران» و «انجمن خوردگی ایران» به‌عنوان انجمن‌های علمی برتر و «شرکت فناوران آریا» به‌عنوان شرکت‌های فناوری برتر معرفی و تقدیر شدند.

 
 

 


 

 

 


     منبع خبر : ايسنا

بازگشت