متن كامل خبر
آیین‌نامه‌ی اجرایی تولید، فروش و مصرف بسته‌های نرم‌افزاری تهیه شد

تاريخ خبر : 3/11/1385امتياز بده :ارسال به دوستتعدادمشاهده : 1391

- تولید و استفاده از بسته‌های نرم‌افزاری به‌عنوان کالایی دارای مالکیت معنوی، روند رو به رشدی دارد و از آن‌جا که علاوه بر ظاهر فیزیکی، در بردارنده مؤلفه‌های غیرملموس نرم‌افزاری است لازم است در کسب وکار و بهره‌برداری از آن دقت ویژه‌ای صورت گیرد.

 

     

آیین‌نامه‌ی اجرایی تولید، فروش و مصرف

بسته‌های نرم‌افزاری تهیه شد

ü تولید و استفاده از بسته‌های نرم‌افزاری به‌عنوان کالایی دارای مالکیت معنوی، روند رو به رشدی دارد و از آن‌جا که علاوه بر ظاهر فیزیکی، در بردارنده مؤلفه‌های غیرملموس نرم‌افزاری است لازم است در کسب وکار و بهره‌برداری از آن دقت ویژه‌ای صورت گیرد.

 

 

آیین‌نامه‌ی اجرایی تولید، فروش و مصرف بسته‌‏های نرم‌افزاری توسط کمیسیون نرم‌افزار سازمان نظام‌صنفی رایانه‌‏ای استان تهران تهیه شد.

به‌گزارش ایتنا به‌نقل از ایلنا، «مهران خوانساری» رئیس کمیسیون نرم‌افزار سازمان نظام صنفی رایانه‌‏ای گفت: تولید و استفاده از بسته‌های نرم‌افزاری به‌عنوان کالایی دارای مالکیت معنوی، روند رو به رشدی دارد و از آن‌جا که علاوه بر ظاهر فیزیکی، در بردارنده مؤلفه‌های غیرملموس نرم‌افزاری است لازم است در کسب وکار و بهره‌برداری از آن دقت ویژه‌ای صورت گیرد.

وی، افزود: سازمان نظام صنفی رایانه‌ای در جهت ساماندهی بازار، وظیفه خود می‌داند با وضع رویه‌‏ها و استانداردها، نحوه‌ی تعامل عوامل و ذی‌‏نفعان این صنعت را مورد توجه قرار داده، با اشاعه و ترویج آیین نامه‌های مربوطه در ارتقای بازار بسته‌های نرم‌افزاری کوشا باشد.

«خوانساری» با اشاره به روند تهیه‌ی این آیین‌نامه اظهارداشت: آیین‌نامه‌ی اجرایی تولید، فروش و مصرف بسته‌های نرم‌افزاری توسط انجمن شرکت‌‏های انفورماتیک ایران در اسفند 1376 در یازده صفحه منتشر شده بود.

در سال 1384 و 1385، گروه نرم‌افزارهای سیستم کمیسیون نرم‌افزار سازمان نظام‌صنفی رایانه‌ای آیین‌نامه‌ی مذکور را مرور و مورد بازبینی قرار داده و اصلاحات خود را با استفاده از مستندات نظام مهندسی و استاندارهای تولید و توسعه نرم‌افزار (نماتن) ارائه کرده است.

وی هدف از این آیین‌نامه را ساماندهی بازار و فراهم کردن زمینه مناسب کسب ‌و کار و رشد ذی‌‏نفعان این صنف - خصوصاً تولیدکنندگان، فروشندگان و مصرف‌کنندگان بسته‌های نرم‌افزاری - دانست و در مورد مکانیزم اجرای آن گفت: پس از تصویب هیأت ‌مدیره‌ی سازمان لازم است با شوراها و واحدهایی که در دولت متولی تولید و توسعه‌ی نرم‌افزار هستند و هم‌چنین دستگاه‌‏های دولتی که مسؤولیت بازرگانی و حفظ حقوق مصرف‌کنندگان را دارند همکاری صورت گیرد تا از طریق صدور بخشنامه، رعایت آیین‌نامه‌ی اجرایی مذکور الزامی شود.

 

 

 

 

 

 

 


     

بازگشت