متن كامل خبر
معاون صندوق حمایت از پژوهشگران کشور: محققان کشورمان در استفاده از مزایای یافته‌های علمی از استحقاق بالاتری برخوردارند

تاريخ خبر : 11/11/1385امتياز بده :ارسال به دوستتعدادمشاهده : 1582

.

معاون صندوق حمایت از پژوهشگران کشور:

محققان کشورمان در استفاده از مزایای یافته‌های علمی
 از استحقاق بالاتری برخوردارند

 

 

 

اساسنامه‌ی پیشنهادی «صندوق‌ حمایت از پژوهشگران کشور» در حوزه‌ی معاون اول وقت رئیس‌جمهور، دبیرخانه‌ی شورای‌عالی پژوهش‌های علمی کشور با هدف حمایت مادی و معنوی از پژوهشگران تهیه و در نامه‌ای به دبیرخانه‌ی شورای انقلاب فرهنگی ارسال شد و سرانجام در هفتم مرداد سال 1382 به‌تصویب رسید.
خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، «دکتر نصرت‌الله ضرغام» معاون صندوق حمایت از پژوهشگران کشور هدف از تأسیس این صندوق را ارائه‌ی کمک‌ها و خدمات حمایتی مادی و معنوی به پژوهشگران ایرانی اعم از حقیقی و حقوقی در داخل و یا خارج کشور ( با اولویت پژوهشگران داخلی ) برای شکوفایی امور تحقیقاتی در راستای تولید علم و فناوری و بهره‌مند شدن مردم از نتایج آن‌ها عنوان کرد.
وی اظهار داشت: «در دنیای کنونی توسعه‌ی پایدار و پیشرفت هر کشور و نیز رفاه هر ملتی مرهون کشف، پرورش، حفظ، نگهداری نخبگان و سرمایه‌های علمی و فرهنگی، هنری آن کشور است».
«ضرغام» افزود: «نخبگان، علما، پژوهشگران و هنرمندان می‌توانند موجبات توسعه‌ی علمی و فناوری، توسعه‌ی متوازن و پایدار و همه‌جانبه و هم‌چنین ترقی و تعالی کشور را فراهم سازند. بنابراین کشف، شناسایی، برقراری ارتباط و حمایت از این قشر نخبه، تقویت انگیزه، جلب مشارکت و همکاری‌های آنان در زمینه‌های گوناگون در راستای تولید علم و توسعه‌ی علمی و فناوری کشور از اولویت‌های ویژه‌ی کشورهای موفق و ایران است. به‌همین منظور صندوق حمایت از پژوهشگران کشور با هدف حمایت مادی و معنوی از پژوهشگران در سال 82 تصویب شد».
رئیس پیشین دانشگاه شهید چمران اهواز با بیان این‌که این صندوق دارای شخصیت حقوقی مستقل است گفت: «اعضای کمیته‌ی علمی صندوق نیز از بین نخبگان جامع‌الشرایط علمی کشور دارای آثار و شرح علمی در معیار استاندارد بین‌المللی و دارای سوابق درخشان علمی و اجرایی، آشنا با علوم و فنون روز جهان، آشنا با نیازهای علمی، پژوهشی و فناوری کشور، توسط اعضای هیأت امنا انتخاب و با حکم رئیس هیأت امنای صندوق به‌مدت چهار‌سال منصوب می‌شوند».
«ضرغام» افزود: «کمیته‌های تخصصی نیز مجموعه‌های مشورتی و تخصصی در حوزه‌ی مدیریت ارزیابی طرح‌های صندوق بوده که اعضای آن از میان متخصصان و کارشناسان علمی و اجرایی آشنا با علوم و فنون روز جهان، توسط کمیته‌ی علمی صندوق انتخاب و با حکم رئیس‌ صندوق به‌مدت دو سال منصوب می‌شوند. ریاست هر کمیته‌ی تخصصی برحسب زمینه‌ی فعالیت برعهده‌ی یکی از اعضای کمیته‌ی علمی صندوق می‌باشد. کمیته‌های تخصصی صندوق نیز عبارتند از: فنی و مهندسی، علوم پزشکی و دامپزشکی، کشاورزی و منابع طبیعی، علوم زیستی، علوم و علوم انسانی، علوم انسانی و هنر و میان‌گروهی».
معاون صندوق حمایت از پژوهشگران کشور درباره‌ی رسالت صندوق گفت: «حمایت مادی و معنوی از پژوهشگران ایرانی در داخل و خارج کشور، کمک به اجرای طرح‌های تحقیقاتی، تجاری‌سازی نتایج پژوهشی محققان، کرسی پژوهشی، گرنت، کمک به ثبت اختراعات پژوهشگران در داخل و خارج از کشور، ثبت ایده‌ها و طرح‌ها، کمک برای به‌ثمر رساندن نواوری‌ها و خلاقیت‌های منجر به تولید، حمایت از ایجاد و توسعه‌ی زیرساخت‌های پژوهشی و دیگر فعالیت‌های حمایتی است».
وی تصریح کرد: «ذکر این نکته لازم است که از نتایج و اطلاعات یافته‌های علمی در این مقاله‌ها - که نتیجه‌ی پژوهش‌های کاربردی است - کشورهای دیگر بیش از ما بهره می‌گیرند در حالی که محققان کشورمان در استفاده از مزایای یافته‌های علمی از استحقاق بالاتری برخوردارند. بدین‌منظور باید قبل از چاپ مقاله‌ها و افشای اطلاعات آن‌ها، قدم‌هایی در جهت ثبت اختراعات و یافته‌های علمی محققان به‌عمل آید که متأسفانه در کشور صاحب تجربه‌ی کمی در این زمینه هستیم».
معاون صندوق حمایت از پژوهشگران کشور یاداور شد: «در سال جاری مبلغ 6 میلیارد و 600 میلیارد ریال به این منظور پیش‌بینی شده ضمن این‌که صندوق‌ با استفاده از اساتید صاحب‌نظر در حقوق IP، راهنمایی‌های لازم را به اساتید و پژوهشگران به‌عمل می‌آورد».
وی از دیگر فعالیت‌های حمایتی صندوق به کمک به برگزاری کارگاه‌های آموزشی و همایش‌ها، کمک به شرکت پژوهشگران در کنفرانس‌های علمی و کارگاه‌های آموزشی داخلی و خارجی، کمک به اتمام پروژه‌های تحقیقاتی نیمه‌تمام، کمک به حل مشکلات مالی پژوهشگران و اهدای جوایز به پژوهشگران نمونه اشاره کرد.
«ضرغام» با اشاره به سایت صندوق و حرکت به‌سمت دولت الکترونیک عنوان کرد: «سایت صندوق علاوه بر انجام وظیفه اطلاع‌رسانی در مورد اهداف، آیین‌نامه‌ها، ضوابط و مقررات، پروژه‌های مصوب و خاتمه‌یافته و سایر اقدام‌های صندوق، به‌عنوان وسیله‌ی ارتباطی سریع و دقیق بین صندوق، پژوهشگران، داوران و ناظران عمل می‌کند. هم‌اکنون پژوهشگران می‌توانند در هر ساعت از شبانه‌روز با مراجعه به سایت نسبت به تکمیل و ارسال طرح یا ایده‌ی پژوهشی اقدام کنند».
وی افزود: «هر پژوهشگر ایرانی در هر کجای دنیا با یک ارتباط معمولی اینترنتی قادر خواهد بود از تسهیلات صندوق سود ببرد. در طول مراحل ارزیابی نیز پژوهشگر با پست الکترونیک و پیام کوتاه (SMS) از وضعیت طرح خود آگاه می‌شود».
معاون صندوق حمایت از پژوهشگران کشور اظهار داشت: «صندوق توانسته است ارتباط خود را با داوران طرح‌ها کاملاً اینترنتی کند تا بدون محدودیتی صرف‌نظر از محل جغرافیایی فرد از ایران و اقصا نقاط جهان نسبت به انتخاب داور اقدام کند. ارتباط بین صندوق و داوران نیز با استفاده از پست الکترونیک و پیام کوتاه صورت می‌پذیرد و طرح‌ها با پست الکترونیک برای داوران ارسال شده و این نکته با پیام کوتاه نیز به اطلاع ایشان می‌رسد. داوران هم با مراجعه به سایت صندوق می‌توانند نتایج داوری خود را ارسال نمایند».
وی عنوان کرد: «استفاده از فناوری اینترنت در صندوق باعث سرعت، دقت، شفافیت و سهولت در امور شده و ضمن این‌که زمان ارزیابی طرح‌ها را با حذف سیستم پست به‌حداقل رسانده است».
ضرغام گفت: «صندوق حمایت از پژوهشگران به‌عنوان نهادی پیشرو در حمایت از پژوهش و پژوهشگران کشور وظیفه خود می‌داند تا همگام با فناوری روز دنیا به خدمات‌رسانی به پژوهشگران و اعتلای پژوهش در کشور اقدام نماید».

 

 

 

 

 

 

 


     منبع خبر : ايسنا

بازگشت