متن كامل خبر
تهیه‌ی نرم‌افزار سیستم کمک تشخیصی CAD متناسب با شرایط بیماران بومی ایران به‌منظور بررسی تصاویر ماموگرام دیجیتال

تاريخ خبر : 14/11/1385امتياز بده :ارسال به دوستتعدادمشاهده : 1732

- یکی از مهم‌ترین و موثرترین راه‌های تشخیص «سرطان پستان» به‌خصوص در مراحل اولیه‌ی بیماری، «ماموگرافی» است. - در این نرم‌افزار، ابتدا تصاویر بیماران توسط یک اسکنر با رزولوشن 56 و 112 میکرومتر دیجیتایز می شود و سپس توسط نرم‌افزار نمونه پردازش خواهد شد. - آنالیز و جزویات فنی مربوط به طراحی و پیاده‌سازی نرم‌افزار نمونه شامل چهار قسمت اصلی ذیل است: قابلیت‌های دسترسی به اقلام اطلاعاتی بیماران از قبیل: گزارش‌های مرسوم ماموگرافی در ایران - قابلیت‌های نمایش نرم‌افزار از قبیل: نمایش چهار تصویر یک ماموگرام از چهار وجه پستان در یک صفحه، مشخص کردن ناحیه‌ی پستان از سایر قسمت‌های تصویر با حذف زمینه - قابلیت‌های پیش‌پردازش نرم‌افزار از قبیل: آستان‌بندی تصاویر با امکان تغییر سطح آستانه - تعیین هیستو گرام تصاویر.

تهیه‌ی نرم‌افزار سیستم کمک تشخیصی CAD متناسب با شرایط بیماران بومی ایران

به‌منظور بررسی تصاویر ماموگرام دیجیتال

ü یکی از مهم‌ترین و موثرترین راه‌های تشخیص «سرطان پستان» به‌خصوص در مراحل اولیه‌ی بیماری، «ماموگرافی» است.

ü در این نرم‌افزار، ابتدا تصاویر بیماران توسط یک اسکنر با رزولوشن 56 و 112 میکرومتر دیجیتایز می شود و سپس توسط نرم‌افزار نمونه پردازش خواهد شد.

ü آنالیز و جزویات فنی مربوط به طراحی و پیاده‌سازی نرم‌افزار نمونه شامل چهار قسمت اصلی ذیل است:

- قابلیت‌های دسترسی به اقلام اطلاعاتی بیماران از قبیل: گزارش‌های مرسوم ماموگرافی در ایران

- قابلیت‌های نمایش نرم‌افزار از قبیل: نمایش چهار تصویر یک ماموگرام از چهار وجه پستان در یک صفحه، مشخص کردن ناحیه‌ی پستان از سایر قسمت‌های تصویر با حذف زمینه

- قابلیت‌های پیش‌پردازش نرم‌افزار از قبیل: آستان‌بندی تصاویر با امکان تغییر سطح آستانه

- تعیین هیستو گرام تصاویر.

 

 

پژوهشگران مهندسی پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران موفق به طراحی نرم‌افزار سیستم کمک تشخیصی CAD شدند که با بهره‌گیری از آن، جمع‌اوری، سازماندهی و دسترسی به اطلاعات و تصاویر ماموگرام دیجیتال بیماران به‌سهولت امکان‌پذیر می‌شود.

به‌گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، «مهندس رضا آقازاده‌ی ظروفی» دانشجوی گروه فیزیک پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: یکی از مهم‌ترین و موثرترین راه‌های تشخیص «سرطان پستان» به‌خصوص در مراحل اولیه‌ی بیماری، «ماموگرافی» است اما ماموگرام در فواصل زمانی منظم، پزشکان را با حجم زیادی از تصاویر روبرو می‌کند؛ به‌طوری که تعداد نسبتاً محدود رادیولوژیست‌ها و تعداد زیاد تصاویر، بررسی ماموگرام‌ها را هزینه‌بر، وقت‌گیر و غیردقیق خواهد ساخت.

وی ادامه داد: در این روش توسط یک سیستم CAD ماموگرافی پزشک می‌تواند موقعیت و نوع بیماری مربوط را مشاهده کرده و سپس نظر تشخیصی خود را در مورد آن اعلام کند.

«مهندس آقازاده‌ی ظروفی» - که طرح مذکور را در نخستین همایش بین‌المللی تله‌مدیسین و سلامت الکترونیک مطرح کرد - در ادامه افزود: در این طرح ضرورت وجود یک سیستم CAD ماموگرافی و قابلیت‌های آن مورد بررسی و نرم‌افزار نمونه‌ای برای یک سیستم CAD مناسب بیماران بومی ایران تهیه شد.

وی تصریح کرد: به این ترتیب ابتدا تصاویر بیماران توسط یک اسکنر با رزولوشن 56 و 112 میکرومتر دیجیتایز می‌شود و سپس توسط نرم‌افزار نمونه پردازش خواهد شد.

آنالیز و جزویات فنی مربوط به طراحی و پیاده‌سازی نرم‌افزار نمونه شامل چهار قسمت اصلی ذیل است:

- قابلیت‌های دسترسی به اقلام اطلاعاتی بیماران از قبیل: گزارش‌های مرسوم ماموگرافی در ایران

- قابلیت‌های نمایش نرم‌افزار از قبیل: نمایش چهار تصویر یک ماموگرام از چهار وجه پستان در یک صفحه، مشخص کردن ناحیه‌ی پستان از سایر قسمت‌های تصویر با حذف زمینه

- قابلیت‌های پیش‌پردازش نرم‌افزار از قبیل: آستان‌بندی تصاویر با امکان تغییر سطح آستانه

- تعیین هیستو گرام تصاویر.

«مهندس آقازاده‌ی ظروفی» ادامه داد: هم‌چنین استفاده از قسمت «کمک تشخیصی خودکار» نرم‌افزار CAD شامل: «الگوریتم پردازشی جداسازی میکروکلسیفیکاسیون‌های مشکوک» به‌وسیله‌ی کاربرد «منطق فازی» و «ویولت جهت» است که قبلاً توسط گروه ارائه‌دهنده‌ی این طرح ارائه شده است.

وی با اشاره به طراحی این سیستم که توسط گروهی از دانشجویان این دانشگاه انجام شده است تصریح کرد: با استفاده از سیستم CAD ماموگرافی ارائه شده، جمع‌اوری، سازماندهی و دسترسی به اطلاعات و تصاویر بیماران به‌سهولت امکان‌پذیر شده است و بدین‌وسیله با استفاده از بانک اطلاعاتی، حساسیت ویژگی الگوریتم آشکارسازی قابل‌ارزیابی خواهد بود.

 

 

 

 

 

 

 


     منبع خبر : ايسنا

بازگشت