متن كامل خبر
طراحی نرم‌افزار پیش‌بینی سکته‌های قلبی به‌همت محققان دانشگاه صنعتی امیرکبیر

تاريخ خبر : 28/11/1385امتياز بده :ارسال به دوستتعدادمشاهده : 1273

- بروز سکته‌های قلبی امروزه از مهم‌ترین عوامل مرگ و میر در جهان به‌شمار می‌رود. - در واقع با انجام آنالیز روی سیگنال‌های قلبی، اطلاعاتی به‌دست می‌آید که به پزشکان در تشخیص گروه بیماران پایان‌پذیر یا پایان‌ناپذیر بیماری فیبریلاسیون دهلیزی کمک می‌کند.

طراحی نرم‌افزار پیش‌بینی سکته‌های قلبی

به‌همت محققان دانشگاه صنعتی امیرکبیر

ü بروز سکته‌های قلبی امروزه از مهم‌ترین عوامل مرگ و میر در جهان به‌شمار می‌رود.

ü در واقع با انجام آنالیز روی سیگنال‌های قلبی، اطلاعاتی به‌دست می‌آید که به پزشکان در تشخیص گروه بیماران پایان‌پذیر یا پایان‌ناپذیر بیماری فیبریلاسیون دهلیزی کمک می‌کند.

 

 

دانش‌آموخته‌ی کارشناسی‌ارشد مهندسی پزشکی دانشگاه صنعتی امیرکبیر موفق به طراحی نرم‌افزار پیش‌بینی سکته‌های قلبی شد.

به‌گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، «مهندس سهراب صابری مقدم» مجری طرح با اعلام این مطلب خاطرنشان کرد: بروز سکته‌های قلبی امروزه از مهم‌ترین عوامل مرگ و میر در جهان به‌شمار می‌رود و یکی از شایع‌ترین انواع آریتمی‌های قلبی - که با به‌وجود آمدن ترومبوس در حفره‌های منقبض شده‌ی قلب باعث بروز سکته‌های قلبی می‌شود - فیبریلاسیون دهلیزی (AF) است. «فیبریلاسیون دهلیزی» در واقع نوعی ناپایداری الکتریکی عضله‌ی قلب است که خاستگاه آن کانون‌های نابجا در عضلات دهلیز است.

وی هدف از اجرای این پروژه را «ارائه‌ی یک الگوریتم جامع برای پیش‌بینی پایان‌پذیری خود به خودی AF» عنوان کرد و گفت: با ایجاد تمایز بین دو گروه بیماران پایان‌پذیر و پایان‌ناپذیر به‌کمک درمان‌های کیلینیکی از ادامه یافتن بیماری در طولانی‌مدت جلوگیری شده و خطر بروز سکته‌های قلبی کاهش می‌یابد.

«صابری مقدم» افزود: الگوریتم پیش‌بینی‌کننده‌ی مورد استفاده در این پروژه براساس شواهد کیلینیکی روی سیگنال ECG فرد بیمار و تغییراتی بنا نهاده شده است که سیگنال طی مدت بیماری و در پایان آن از خود نشان می‌دهد.

در واقع با انجام آنالیز روی سیگنال‌های قلبی، اطلاعاتی به‌دست می‌آید که به پزشکان در تشخیص گروه بیماران پایان‌پذیر یا پایان‌ناپذیر بیماری فیبریلاسیون دهلیزی کمک می‌کند.

وی خاطرنشان کرد: پزشکان براین اساس می‌توانند از تجویز‌های دارویی بهتر استفاده کنند لذا عوارض جانبی استفاده از داروها کاهش می‌یابد؛ هم‌چنین با دستیابی به این اطلاعات می‌توان از ایجاد لخته‌های خون پس از استفاده از شوک الکتریکی جلوگیری کرد.

«صابری مقدم» در پایان تصریح کرد: این سیستم به‌صورت یک دستگاه جانبی در کنار دستگاه‌های ثبت‌کننده‌ی سیگنال قلبی قرار گرفته و «سیگنال‌های ثبت شده از بیمار» را به‌عنوان «اطلاعات ورودی» به نرم‌افزار می‌دهد که این امر پیش‌بینی حالت‌های پایان‌پذیر و پایان‌ناپذیر بیماری و کنترل بهتر روند آن را میسر می‌کند.

 

 

 

 

 

 


     منبع خبر : ايسنا

بازگشت