متن كامل خبر
ژنتیک متفاوت بوزینه ها

تاريخ خبر : 9/1/1386امتياز بده :ارسال به دوستتعدادمشاهده : 1277

ما نیمی از ژن های خود را از پدر و نیمی دیگر را از مادر خود داریم. اما بوزینه ها چیزهای بیشتری را از نیاکان خود به ارث می برند.

ژنتیک متفاوت بوزینه ها

 

ü ما نیمی از ژن های خود را از پدر و نیمی دیگر را از مادر خود داریم. اما بوزینه ها چیزهای بیشتری را از نیاکان خود به ارث می برند.

 

به گزارش سایت مجله science و به نقل از مجموعه مقالات «آکادمی ملی آمریکا» این در حالی است که درون رحم این میمون های کوچک آمریکای جنوبی سلول های بنیادی بین دوقلوها را با دوقلوهای دو تخمکی مبادله می کنند بدین ترتیب هرکدام قسمتی از ژنتیک دیگری را دارند.

در حال حاضر دانشمندان کشف کردند که این توده های سلولی متفاوت از لحاظ ژنتیکی (Chimerism Extends) به سلول های اسپرم گسترش پیدا کرده است.این به این معنی است که وقتی که یکی از این دوقلولوها رشد می کند، او در حقیقت می تواند همانند پدر فرزندان برادرش باشد. محققان می گویند این کشف می تواند به تفسیر رفتار غیر معمول والدین این میمون ها کمک کند.
بوزینه های ماده آمریکایی تقریباً همیشه دوقلوهای دو تخمکی به دنیا می آورند. این گونه دوقلوها در اثر باردار شدن دو تخمک توسط اسپرم های جداگانه به وجود می آیند. چون هر سلول اسپرم و تخمک از DNA های مختلفی ساخته شده اند ژنتیک یک دوقلو با دوقلوی دیگر فرق می کند. دانشمندان سالهاست فهمیدند که بوزینه های دوقلو سلول های بنیادی را که می تواند باعث تنوع نوع سلول ها شود را در دوران بارداری (با استفاده از منبع مشترک خونی) با هم مبادله می کنند. این در حالی است که این امر تنها قبلاً به عنوان اختلاط ژنتیکی سلول های خونی محسوب می شد.

در مطالعات جدید، «کورینا راس» (Corinna Ross) متخصص در امور میمون ها (Primatologist) در دانشگاه تکزاس در مرکز علوم بهداشت در شهر «سان آنتونیو» و هم کارهای دانشگاهیش توده های سلولی ژنتیکی متفاوت در تعداد زیادی از بافت های دیگر کشف کردند که شامل کبد، قلب و اسپرم می شود. در نتیجه اسپرم های یکی از دوقلوها مجموعه ای از اسپرم های خودش و برادرش است. وقتی یکی از دوقلو به دنیا می آید او به صورت بالقوه می تواند به جای پسر پدر فرزند خواهر یا برادرش باشد.
این نوع وراثت غیر معمول شاید رفتار پدرانه ی انتخابی بوزینه ها راتفسیر کند که توسط پدران بوزینه ها بروز می کند. پدرانی که به بعضی از فرزندانشان نسبت به دیگر فرزندانشان توجه بیش تری می کنند. گروه راس فهمیدند که پدران بوزینه ها بیش تر فرزندانی را حمل می کنند که از نحاظ ژنتیکی متفاوت هستند. راس می گوید: به دلیل مذکور این احساس به وجود می آید چون وقتی یکی از دوقلوها سلول های بنیادی را از دیگری دریافت می کند، او ذاتاً DNA زیادی را از پدر خانواده به ارث برده است. همچنین این محقق متذکر می شود به هر نحوی که است پدران قادر هستند که فرزندان متفاوت ژنتیکی خود را در یک جمع بوزینه ها (که برای آن ها پیدا کردن پدر مشکل است) خیلی راحت تر از ظاهر فرزند خودشان تشخیص دهند.

«چارلز اسنودان» (Charles Snowdon) روان شناس زیستی از دانشگاه «ویسکانسین» (Wisconsin) شهر «مادیسون» (Madison) می گوید: واقعاً این نتیجه ی هیجان آوری است... فهم رفتار بوزینه ها عمق بیش تری پیدا کرده است. اما او می افزاید ژنتیک توده های سلولی متفاوت تنها چیز مؤثر در زندگی خانوادگی این بوزینه ها نیست.

یک دسته عوامل دیگر هم وجود دارد:

- تجربه ی والدین قبلی

- دینامیک اجتماعی گروهی

- هورمون ها

که می توانند درتوجه پدران به فرزندانشان مؤثر باشند. 

 

 

 

 

 


 

«چارلز اسنودان»
 


     منبع خبر : سرويس فعالیت‌های علمی رشد

بازگشت