متن كامل خبر
امکان انتقال بی‌خطر گروه‌های خونی کشف آنزیم‌های جدید برای تبدیل گروه‌های خونی به O جهانی

تاريخ خبر : 22/1/1386امتياز بده :ارسال به دوستتعدادمشاهده : 2910

زدودن خون از آنتی‌ژن‌ها باعث می‌شود که کلیه‌ی گروه‌های خونی بدون خطر قابلیت انتقال داشته باشند

امکان انتقال بی‌خطر گروه‌های خونی

کشف آنزیم‌های جدید برای تبدیل گروه‌های خونی به O جهانی

دانشمندان آنزیمی کشف کرده‌اند که می‌تواند گروه خونی‌های A، B و AB را به گروه جهانی O تبدیل کند. این در حالی است که گروه خونی O می‌تواند به هر کسی داده شود اما خیلی کمیاب است.

به‌گزارش سایت مجله‌ی «نیچر» به‌نقل از مجله‌ی «بیوتکنولوژی نیچر» (Nature Biotechnology)، دو نوع آنزیم جدید گلیکوزید - که در باکتری‌ها وجود دارد - توسط یک گروه‌ تحقیقاتی بین‌المللی تحت‌سرپرستی «هنریک کلازن» (Henrik clausen) از دانشگاه «کوپنهاک» (Copenhagen) دانمارک شناسایی شدند.

محققان امیدوارند این آنزیم‌ها مواد نامنظم خون را در سراسر جهان بهبود ببخشند و هم‌چنین تزریق خون کاملاً بی‌خطر باشد. آزمایش‌های بالینی انجام گرفته است تا میزان سلامت و تأثیر آنزیم‌ها را روی خون تبدیل‌شده آزمایش کنند.

سیستم گروه خونی ABO براساس وجود یا عدم وجود «آنتی‌ژن‌های بر پایه‌ی قند» A و B در سلول‌های قرمز خونی طبقه‌بندی می‌شوند. سلول‌های گروه خونی O آنتی‌ژن‌های A و B را ندارند بنابراین ممکن است که انتقال چنین خون‌هایی به افراد بی‌خطر باشد. اما گروه‌های خونی A، B و AB ممکن است - اگر به مریض‌های با گروه خونی‌های متفاوت تزریق شود - عوارض حیاتی خطرناکی داشته باشد.
آنزیم‌های گلیکوزید موجود در باکتری‌ها این پادژن‌ها را از خون‌های A، B و AB دور می‌کند.

در ادامه‌ی این گزارش آمده است: ایده‌ی این آنتی‌ژن‌ها به اوایل دهه‌ی1980 میلادی برمی‌گردد زمانی که آنزیمی در دانه‌های قهوه کشف شد که آنتی‌ژن‌های B را از سلول‌های قرمز خونی دور می‌کند.

مرحله‌های اولیه‌ی کوشش‌های بالینی نشان داد که خون‌های تبدیل‌یافته می‌تواند به‌صورتی مطمئن به افرادی با گروه خونی‌های متفاوت انتقال داده شود. هیچ اثری از آنزیم‌ها یا آنتی‌ژن‌ها باقی نمی‌ماند تا عوارضی داشته باشد.

اما واکنش‌های آنزیمی آن‌قدر ناکارا بودند که در مقیاس‌های بزرگ استفاده نشدند.

گروه تحقیقاتی کلازن توانایی خود را در بررسی امکان جداسازی 2500 ترکیب مختلف از باکتری‌ها و قارچ‌های متفاوت مورد آزمایش قرار دادند. آنزیم B موجود در باکتری‌ها - که جدیداً کشف شده - نزدیک به 1000 مرتبه مؤثرتر از آنزیم باکتری نوع A است که در دانه‌های قهوه موجود است.
در حال حاضر تحقیقات بیش‌تر برای کشف آنزیمی صورت می‌گیرد که آنتی‌ژن‌های A را در تمام گروه‌های خونی از بین ببرد.

گروه خونی نوع O معمول‌ترین گروه خونی است اما ذخایر این نوع گروه خونی دائماً کم می‌شود زیرا این نوع خون‌ها در همه‌ی موقعیت‌های اضطراری استفاده می‌شود زیرا در این مواقع، زمانی برای بررسی گروه خونی بیمار وجود ندارد.

مصرف بیش از حد گروه خونی O، مثلاً در ایالات متحده‌ی آمریکا به این دلیل است که تناسب خونی بین اعطاکننده‌ها و دریافت‌کنندگان خون رعایت نمی‌شود. این در حالی است که بیش‌تر اعطاکننده‌های آمریکا سفیدپوست هستند. در میان آن‌ها 45 درصد از مردم و بیش از نیمی از آمریکایی‌های آفریقایی و نزدیک به همه‌ی آمریکایی‌های بومی گروه خونی‌اشان از نوع O می‌باشد بنابراین نیازمند به این نوع گروه خونی هستند. هم‌چنین اعطاکننده‌ها به‌خاطر ترس‌اشان از سرایت امراض جدیدی مثل «سارس»، «جنون گاوی» و مریضی‌های غرب رود نیل - که از طریق اعطاکننده‌های انتقال خون به‌وجود می‌آید - از این کار امتناع می‌کنند.

«بیش‌تر قوانین مربوط به اعمال محدودیت‌ها خنده‌دار هستند» این سخن از «مارتین اولسن» (Martin Olsson)، رئیس مرکز خون بیمارستان دانشگاه «لاند» در سوئد و عضو تیم بین‌المللی این گروه تحقیقاتی است. در زمان‌های مختلف ایالت متحده کسانی که به‌تازگی به اروپا می‌رفتند را اهدای خون به‌دلیل امکان داشتن جنون گاوی محروم کرد. اروپا هم افرادی را که از آمریکا آمده بودند به‌دلیل احتمال مبتلا بودن آن‌ها به HIV از اهدای خون محروم می‌کند.

تا الان در عمل بالاترین خطر در «انتقال خون»، ناشی از «انتقال بیماری» نیست بلکه از انتقال‌های تصادفی گروه‌های خونی به‌صورت اشتباه صورت می‌گیرد. او اضافه کرد: «به‌عنوان یک متخصص بالینی، به‌نظر من بزرگ‌ترین مزیت تکنولوژی آنزیم‌های جدید از بین رفتن احتمال انتقال خون‌های اشتباه است».

شرکت «زیم کوئست» بوستون (ZymeQuest) در حال توسعه‌ی تکنولوژی به‌کار بردن این آنزیم برای استفاده‌ی تجاری در مراکز انتقال خون است. این شرکت هم‌چنین آزمایش‌های بالینی را ترتیب داده است. بدین‌ترتیب اگر همه‌ی آزمایش‌ها با موفقیت به پایان برسد در چند سال آینده مراکز خون می‌توانند از این فناوری استفاده کنند.
برای مشاهده ی مطالب بیش تر به این وبلاگ بروید«هنریک کلازن» (Henrik clausen) «زیم کوئست» (ZymeQuest)

 


     منبع خبر : سرويس فعالیت‌های علمی رشد

بازگشت