متن كامل خبر
سریع‌ترین روبات صنعتی

تاريخ خبر : 21/2/1386امتياز بده :ارسال به دوستتعدادمشاهده : 1389

- محققان نوعی روبات دستی ساخته‌اند که سرعت آن دو برابر روبات‌های حال حاضر دنیا است.

سریع‌ترین روبات صنعتی

روباتی دارای چهار دست روباتیکی با قابلیت‌های حرکتی متفاوت
و بسیار شبیه به دست انسان

محققان از «مرکز ملی تحقیقات علمی فرانسه» (Centre National de la Recherche Scientifiqe)(CNRS) و بنیاد اسپانیایی «فاترونیک» (Fatronik) نوعی روبات دستی ساخته‌اند که سرعت آن دو برابر روبات‌های حال حاضر دنیا است.

به‌گزارش سایت «ساینس دیلی» (Science Daily)، برای رسیدن به این‌کار بزرگ - که در صنعت نادیده گرفته نشد - محققان روی قالب‌بندی و سیستم کنترل‌کننده‌ی روبات‌ها خیلی کار کردند.
روبات «آدبت کواترو» (Adept Quattro) از نام کارخانه‌ی سازنده‌ی آن و به‌خاطر چهار دستش به این نام خوانده شده و در جهت راه‌اندازی بازار روبات‌ها در «مقیاس صنعتی» تولید شده است.
تا قبل از تولید صنعتی، چند صد سفارش ارائه شده است که در میان آن‌ها کارخانه‌های تولید مواد غذایی، بهداشتی و آرایشی نیز وجود دارند.
«آزمایشگاه علوم کامپیوتر، روبات‌ها و میکروالکترونیک‌های مونت‌پولیه‌ی فرانسه)» (Laboratory of Computer Science,Robotics and Microelectronics Montpellier)(LIRMM) و «مرکز ملی تحقیقات علمی فرانسه» (CNRS) و دانشگاه «مونت پولیه» (montpellier) سال‌ها روی ساخت روبات‌هایی این‌چنینی کار می‌کردند.
این روبات‌های دستی شامل چندین دست یا اتصالات حرکتی (Kinematic Chains) هستند که قسمت اصلی آن‌ها را به قسمت‌های متحرک متصل می‌کند.
این روبات‌ها در کارخانه‌های مختلف برای جابجا کردن اشیای کوچک روی خط‌های تولید به‌کار می‌روند.
در طی شش سال اخیر، «آزمایشگاه علوم کامپیوتر، روبات‌ها و میکروالکترونیک‌های مونت پولیه‌ی فرانسه» (LIRMM) با سازمان اسپانیایی «فاترونیک» (Fatronik) - که یک مرکز تحقیقات علمی در منطقه ی «باسک» اسپانیا است - برای طراحی و کنترل روبات‌های دستی همکاری زیادی داشته‌اند.
محققان راه‌حلی ابتکاری - که با محدودیت‌های صنعت سازگار بود - ارائه دادند؛ ابتکارهایی که در طراحی این نوع روبات‌ها به‌کار رفته است می‌توان به این شکل بیان کرد که دارای چهار دست روباتیکی با قابلیت‌های حرکتی متفاوت و بسیار شبیه به «دست انسان» هستند.
محققان تمرکز ویژه‌ای روی «محاسبات طراحی» انجام دادند. این کار برای بهینه‌سازی ابعاد هر جزو روبات در جهت رسیدن به «بالاترین شتاب» بود.
راه‌حل آن‌ها بر رفع محدودیت‌های استفاده از روبات‌ها در صنعت متمرکز بود. این مشکل در سیستم کنترلی روبات‌ها وجود داشت.
راه‌حل های ارائه شده، ارتعاش‌های حرکتی روبات‌ها را کاهش داده و در نتیجه زمان مورد نیاز برای فرود آمدن دقیق دست‌های روبات را در هر نقطه کم می‌کند.
نتیجه آن شد که نمونه‌ی اولیه‌ی آن توانست 240 قسمت را در یک دقیقه جابجا کرده و شتاب آن به 200 متر بر مجذور ثانیه با تحمل بار 2 کیلوگرمی برسد.
این در حالی است که روبات‌های حال حاضر دارای حداکثر شتابی معادل 100 متر بر مجذور ثانیه و تحمل بار 1 کیلوگرمی هستند.
نتیجه‌ی کارایی نمونه‌ی اولیه‌ی روبات تولید شده توسط «آزمایشگاه علوم کامپیوتر، روبات‌ها و میکروالکترونیک‌های مونتپولیه‌ی فرانسه» (LIRMM)، شرکت «آدپت» (Adept) - یکی از بزرگ‌ترین پیشتازان جهانی رروباتیک - را متقاعد کرد که این روبات را در مقیاس صنعتی بسازد.
طی شش ماه گذشته، محققان و صنعتگران روی انتقال تکنولوژی در زمینه‌ی روبات‌های بازاری به‌طور مداوم کار کرده‌اند. به‌گونه‌ای که این امر منجر به راه‌اندازی بازار روبات‌ها شد.
برای تمام کارها که در آن به «جابجایی» و «بسته‌بندی» کالا احتیاج بود - مخصوصاً در کارخانه‌های تولید مواد غذایی، بهداشتی و آرایشی - از این روبات‌ها قابل استفاده است.
تا قبل از تولید ،چند صد سفارش برای این روبات‌ها داده شده بود که قیمت هرکدام بین 30000 تا 50000 یورو براورد می‌شد؛ تفاوت قیمت به «میزان کاری» بستگی دارد که در صنعت از آن‌ها انتظار می‌رود.
برای مشاهده‌ی فیلم‌هایی از حرکت‌ها و کاربرد این روبات‌ها می‌توانید از سایت‌های ذیل دیدن فرمایید:
شماره ی 1
شماره ی 2
شماره ی 3
شماره ی 4 (جرثقیل)
شماره ی 5
شماره ی 6 (انواع فیلم ویدیویی)

 

 

  

 


ربات «آدپت کواترو» (Adept Quattro) مجهز به چهار دست است که می تواند 240 قسمت را در یک دقیقه و با شتاب 200 متر در مجذور ثانیه با تحمل بار 2 کیلوگرمی جابجا کند 


     منبع خبر : سرويس فعالیت‌های علمی رشد

بازگشت