متن كامل خبر
به‌وجد آمدن کاشف ساختار موکول DNA از مشاهده‌ی ژنوم خود نیم قرن پس از کشف تاریخی ساختار DNA

تاريخ خبر : 12/3/1386امتياز بده :ارسال به دوستتعدادمشاهده : 1351

به‌وجد آمدن کاشف ساختار موکول دی ان ای

از مشاهده‌ی ژنوم خود نیم قرن پس از کشف تاریخی ساختار دی ان ای

«واتسون» 79 ساله در سال 1341 (1962 میلادی) به‌همراه «فرانسیس کریک» به‌پاس کار علمی در زمینه‌ی «شناسایی ساختار کد ژنتیکی انسان» برنده‌ی جایزه‌ی نوبل شد.

 

«جمیر دی واتسون» برنده‌ی جایزه‌ی نوبل که پس از گذشت 50 سال از همکاری در زمینه‌ی کشف ساختار مارپیچ دوتایی مولکول وراثتی دی. ان ای. (DNA)، موفق به مشاهده‌ی ژنوم خود شد آن را برای استفاده‌ی علمی در اختیار یک مرکز تحقیقاتی قرار داد.

به‌گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، «واتسون» 79 ساله - که در سال 1341 (1962 میلادی) به‌همراه «فرانسیس کریک» به‌پاس کار علمی در زمینه‌ی «شناسایی ساختار کد ژنتیکی انسان» برنده‌ی جایزه‌ی نوبل شد - در این باره گفت: من ذوق زده شده‌ام.

لازم به ذکر است که «کریک» در مرداد 1383 در گذشت.

«واتسون» DNA خود را به «کالج پزشکی بایلور» در «هوستون» برای همکاری مشترک با یک شرکت وابسته به شرکت سوئیسی «داروسازی روچ آجی» در «کانکتی کات» موسوم به «454 لایف ساینس» اعطا کرد.

این پروژه دو ماه طول کشید و یک میلیون دلار هزینه در برداشت.پروژه‌ی ژنوم انسانی - که نقشه‌ای از تمام مولکول «دی. ان. ای.» (DNA) است - با 400 میلیون دلار هزینه در سال 1382 (2003 میلادی) تکمیل شد که 300 میلیون دلار آن با بودجه‌ی دولتی و 100 میلیون دلار آن در قالب یک پروژه‌ی خصوصی تأمین شده است.

محققانی که پروژه‌ی ژنوم «واتسون» را انجام دادند اعلام کردند که در این پروژه یک گام به‌سوی سرعت بخشیدن به این روش و نیز کاهش هزینه آن پیش رفته‌اند.

 

 

 


     منبع خبر : ايسنا

بازگشت