متن كامل خبر
طراحی نرم‌افزار تشخیص بیماری وسواس با استفاده از شبکه‌های عصبی به‌همت محققان دانشگاه صنعتی امیرکبیر

تاريخ خبر : 3/4/1386امتياز بده :ارسال به دوستتعدادمشاهده : 1113

- مدل‌های بسیار محدودی برای بیماری وسواس موجود است که شامل «مدل اونبای» و «مدل کوبوتا» می‌باشد که برای مدل‌سازی از آن‌ها ایده گرفته شده است.

طراحی نرم‌افزار تشخیص بیماری وسواس

با استفاده از شبکه‌های عصبی

به‌همت محققان دانشگاه صنعتی امیرکبیر
مدل‌های بسیار محدودی برای بیماری وسواس موجود است که شامل «مدل اونبای» و «مدل کوبوتا» می‌باشد که برای مدل‌سازی از آن‌ها ایده گرفته شده است.

نرم‌افزار تشخیص بیماری وسواس با استفاده از شبکه‌های عصبی از سوی یک دانش‌آموخته‌ی دانشکده‌ی مهندسی پزشکی دانشگاه صنعتی امیرکبیر طراحی شد.
به‌گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، «علیرضا قربانزاده شبستری» مجری این طرح با اعلام این مطلب خاطرنشان کرد: بیماری وسواس در گروه بیماری‌های خلقی در زیرگروه بیماری‌های اضطرابی قرار دارد که ناشی از اختلالات ساختاری، عملکردی مغز انسان می‌باشد.

وی ادامه داد: با توجه به این‌که عوامل بسیاری در تولید بیماری وسواس مؤثر هستند لذا راهکارهای متفاوتی برای درمان این بیماری در نظر گرفته شده است که به دو دسته‌ی کلی «دارو درمانی» و «رفتار درمانی» تقسیم می‌شوند.

«قربانزاده» به پژوهش‌های انجام شده در این زمینه اشاره کرد و افزود: مدل‌های بسیار محدودی برای این بیماری موجود است که شامل «مدل اونبای» و «مدل کوبوتا» می‌باشد که برای مدل‌سازی از آن‌ها ایده گرفته شده است.

فارغ‌التحصیل کارشناسی ارشد مهندسی پزشکی اظهار داشت: «اونبای» از منظر ایستا و «کوبوتا» نیز از جنبه‌ی پویا به مدل‌سازی بیماری پرداخته‌اند؛ این در حالی است که مدل نوین ارائه شده هر دوی این حالت‌ها را در نظر گرفته است.

مجری طرح گفت: در این پروژه برای مدل‌سازی بیماری وسواس از شبکه‌های عصبی مصنوعی و روش‌های نوین ریاضی استفاده شده است که ابتدا مدلی از یک فرد سالم در نظر گرفته شده و سپس به شبیه‌سازی این بیماری روی مدل پرداخته شده است و بیمار وسواس با مدل شخص سالم مقایسه شده و روش‌های مختلف درمان دارویی یا درمان رفتاری، شناختی بر روی این مدل بررسی می‌شود.

وی ادامه داد: می‌توان با استفاده از روش آزمون و خطا، چگونگی درمان با داروهای متفاوت را روی بدن بیمار بررسی و بهترین روش جهت درمان را انتخاب کرد.

هم‌چنین این شبیه‌سازی قادر به پیش‌بینی ترکیب درمان‌های مختلف می‌باشد.

«قربانزاده» به دیگر کاربردهای مدل طراحی شده اشاره کرد و افزود: می‌توان از این مدل‌سازی برای آموزش بیماری و درمان آن استفاده کرد و به‌صورت پویا تصاویری از فرمان‌های مغز را نشان داد.

مجری طرح در ادامه افزود: مدل‌های محدودی که در گذشته ارائه شده بود تنها به قسمت ایستای وسواس تکیه داشتند این در حالی است که گذشت زمان دینامیک است که مشخص می‌‌کند فرد به این بیماری دچار است یا خیر لذا با استفاده از این مدل، خروجی فرمان‌های مغز استخراج شده و علاوه بر نمایش دادن سیر پیشرفت و یا بهبود بیماری با روش‌های نوین بررسی سیستم‌ها از جمله آشوب (CHAOS) تحلیل دقیق‌تر و علمی‌تر بیماری صورت پذیرفته است.

گفتنی است این پروژه در دانشکده‌ی مهندسی پزشکی دانشگاه صنعتی امیرکبیر با راهنمایی «دکتر غریب‌زاده» و مشاوره‌ی «دکتر محمدرضا هاشمی گلپایگانی» انجام شده است.


     منبع خبر : ايسنا

بازگشت