متن كامل خبر
اختلال در فرایند مرگ سلولی زمینه‌ساز بیماری‌های خطرناک از جمله سرطان

تاريخ خبر : 5/4/1386امتياز بده :ارسال به دوستتعدادمشاهده : 1157

- روزانه 50 تا 70 بیلیون سلول در بدن انسان از جمله پوست، جداره‌ی روده و سایر بافت‌ها دچار مرگ سلولی طبیعی شده که این امر موجب بهبودی بسیاری از فرایندهای زیستی انسان می‌شود

اختلال در فرایند مرگ سلولی
 زمینه‌ساز بیماری‌های خطرناک از جمله سرطان

از آن‌جایی که مرگ سلولی یک فرایند طبیعی در بدن است، اختلال در روند این فرایند می‌تواند زمینه‌ساز بسیاری از بیماری‌های خطرناک از جمله سرطان در انسان باشد.

به‌گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، ‌«دکتر علیرضا زالی» رئیس دانشکده‌ی علوم پزشکی شهید بهشتی پنجم تیر 1386 در حاشیه‌ی دومین «کنگره‌ی جهانی مرگ سلولی» افزود: روزانه 50 تا 70 بیلیون سلول در بدن انسان از جمله پوست، جداره‌ی روده و سایر بافت‌ها دچار مرگ سلولی طبیعی شده که این امر موجب بهبودی بسیاری از فرایندهای زیستی انسان می‌شود.

«دکتر زالی» با اشاره به این‌که از یک‌سو افزایش بی‌رویه‌ی سلول‌های بدن و از سویی دیگر اختلال در فرایند مرگ سلولی بر اثر عوامل زمینه‌ساز سرطان، دو عامل اساسی به‌وجود آمده‌ی سرطان‌ها است، گفت: از طرف دیگر اختلال در مرگ سلولی و خودکشی سلولی موجب مقاومت بدن نسبت به داروهای شیمی درمانی شده و در نتیجه سلول‌های سرطانی افزایش یافته و به سایر مناطق بدن دست‌اندازی می‌کند.وی افزود: ‌براین اساس مشاهده می‌شود همان‌طور که ریزش برگ‌های درختان در فصل پاییز امری مفید و زندگی ساز است مرگ سلولی نیز در بدن حیاتی و زندگی بخش می‌باشد.

رئیس دانشکده‌ی علوم پزشکی شهید بهشتی با تأکید بر این‌که روزانه صدها هزار سلول در بدن بر اثر تقسیم سلولی به‌وجود می‌آیند گفت: مرگ سلولی از دیگر فرایندهای هوشمند بیولوژیک است و اختلال در این فرایند و یا کاهش میزان خودکشی سلولی، زمینه‌ساز سرطان‌ها به‌شمار می‌رود.

«زالی» هم‌چنین افزود: از سویی دیگر، گاهی فرایند مرگ سلولی به‌طور غیرمنطقی سرعت گرفته و بیماری‌های اضمحلالی بسیاری را مانند «آلزایمر» و «پارکینسون» به‌وجود می‌آورد.

رئیس دومین «کنگره‌ی جهانی مرگ سلولی» یاداور شد: مشخص شده است که برخی از ویرو‌س‌های مزاحم و آسیب‌رسان با دخالت در فرایندهای مرگ سلولی و خودکشی سلولی آسیب‌های جدی به بدن می‌رساند، به‌طور مثال در بیماری «ایدز» با کشته شدن زودرس سلول‌های دفاعی بدن، ضعف سیستم دفاعی به‌وجود آمده و عوارض بیماری آشکار می‌شود.

«زالی» به پیشرفت‌های صورت گرفته در کشور در زمینه‌ی تحقیقات مرگ سلولی اشاره کرد و گفت: محققان کشور توانسته‌اند با مداخله در موارد مختلف رشد، تمایز و بالندگی سلولی به پیشرفت‌های بزرگی در مکانیسم‌های مؤثر در مرگ سلولی دست پیدا کنند.
رئیس دانشکده علوم پزشکی شهید بهشتی هم‌چنین به تحقیقات صورت گرفته در دانشگاه شهید بهشتی اشاره و عنوان کرد: سال گذشته محققان این دانشگاه با دستیابی به سلول میکروگویان - که یک سلول پشتیبان سیستم عصبی است - ‌به نقش مهم این سلول در برخی از فرایندهای آزاررسان سیستم عصبی پی برده و با استمرار این تحقیقات در سال جاری امید آن می‌رود که کشورمان دستاوردهای جدیدی در زمینه‌ی دردهای مرکزی و دردهای نوروپاتیک در محافل جهانی داشته باشد.

وی افزود: هم‌چنین در اواخر سال گذشته 18 پروتئین مؤثر در فرایند پیری در پشتیبانی سلول‌های عصبی شناخته شد. بنابراین با توجه به این‌که این تکنولوژی تاکنون تنها در اختیار چند کشور معدود بوده این موفقیت بسیار چشمگیر به‌نظر می‌رسد.

«زالی» یاداور شد: در حال حاضر در فاز دوم پروژه‌ی هم‌زمان «فرایندهای پیری سلولی در بدن انسان» و «نمونه‌های حیوانی» قرار داریم.

 

 

 

 

 

 

 


     منبع خبر : ايسنا

بازگشت