متن كامل خبر
عضویت جمهوری اسلامی ایران در شورای اجرایی کمیسیون بین‌الدول اقیانوس‌شناسی

تاريخ خبر : 6/4/1386امتياز بده :ارسال به دوستتعدادمشاهده : 1112

دکتر وحید چگینی رئیس «مرکز اقیانوس شناسی» در انتخاباتی که روز یکشنبه سوم تیرماه جاری در مقر سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی یونسکو در پاریس برگزار شد به نمایندگی از سوی دولت ایران به عضویت «شورای اجرای کمیسیون بین الدول اقیانوس شناسی یونسکو» انتخاب شد

عضویت جمهوری اسلامی ایران

در شورای اجرایی کمیسیون بین‌الدول اقیانوس‌شناسی

جمهوری اسلامی ایران به عضویت شورای اجرایی کمیسیون بین‌الدول اقیانوس‌شناسی انتخاب شد.

به‌گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، دکتر «وحید چگینی» رئیس «مرکز اقیانوس‌شناسی» در انتخاباتی که روز یکشنبه سوم تیر 1386 در مقر سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی ملل متحد (یونسکو) در پاریس برگزار شد به‌نمایندگی از سوی دولت جمهوری اسلامی ایران به عضویت «شورای اجرای کمیسیون بین‌الدول اقیانوس‌شناسی یونسکو» انتخاب شد.

«کمیسیون بین‌الدول اقیانوس‌شناسی» (IOC) که از جمله نهادهای تخصصی زیرمجموعه‌ی یونسکو می‌باشد، معتبرترین سازمان «بین‌المللی بین دولتی» در حوزه‌ی اقیانوس‌شناسی محسوب می‌شود که در سال 1339 (1960میلادی) تأسیس شده و در حال حاضر 136 دولت عضو آن هستند.

ساختار کمیسیون «بین‌الدول اقیانوس‌شناسی» مرکب از مجمع، شورای اجرایی، دبیرخانه و بخش‌های تخصصی می‌باشد.
«شورای اجرایی» بازوی اجرایی کمیسیون محسوب می‌شود که وظیفه‌ی اجرای تصمیمات مجمع، راهبری فعالیت‌های کمیسیون و دبیرخانه را برعهده دارد.

از این حیث شورای اجرایی کمیسیون بین‌الدول اقیانوس‌شناسی مهم‌ترین نهاد اجرایی ذیل این کمیسیون محسوب می‌شود.

شورای اجرایی کمیسیون بین‌الدول اقیانوس‌شناسی دارای 40 کرسی می‌باشد که دولت‌های عضو براساس گروه‌بندی جغرافیایی و به‌مدت دو سال توسط مجمع انتخاب می‌شوند.

انتخاب دولت جمهوری اسلامی ایران به عضویت شورای اجرایی کمیسیون بین‌الدول اقیانوس‌شناسی در پی هماهنگی‌ها و رایزنی‌های انجام شده از سوی مرکز اقیانوس‌شناسی، کمیسیون ملی یونسکو در جمهوری اسلامی ایران، نمایندگی دایم جمهوری اسلامی ایران در یونسکو و وزارت امور خارجه‌ی جمهوری اسلامی ایران قبل و حین برگزاری بیست و چهارمین نشست کمیسیون بین‌الدول اقیانوس‌شناسی - که از تاریخ 18 خرداد تا هفتم تیر 1386 در مقر یونسکو در پاریس در حال برگزاری است - صورت می‌گیرد.

 

 

 

 

 

 

 


     منبع خبر : ايسنا

بازگشت