متن كامل خبر
دستیابی پژوهشگران ایرانی به روش نوین تشخیص سرطان

تاريخ خبر : 6/5/1386امتياز بده :ارسال به دوستتعدادمشاهده : 1697

- این روش بدون نیاز به گذراندن مراحل پاتولوژی و نمونه‌گیری است که خود باعث پیشرفت سرطان می‌شود و این امکان را فراهم می‌کند تا در زمان مناسب سرطان را پیش‌بینی کند.

دستیابی پژوهشگران ایرانی

به روش نوین تشخیص سرطان

پژوهشگران کشورمان به روش نوین طبقه‌بندی خون‌ افراد مبتلا به سرطان و امکان تمایز این افراد از افراد سالم از طریق آزمایش بر روی خون بدون نیاز به نمونه‌گیری از بافت‌ها دست یافتند.

به گزارش ایسنا، دکتر «محمدرضا خان‌محمدی»، عضو هیأت علمی دانشگاه بین‌المللی امام خمینی(ره) قزوین و از مجریان این طرح اظهار داشت: این روش این امکان را فراهم می‌کند تا از طریق دریافت خون تشخیص داد که فرد مبتلا به سرطان هست یا نه.

وی ادامه داد: در این روش با استفاده از حداقل یک سی‌سی خون و بعد از آنالیز خون به روش «میکرواسپکتروسکپی» (STIR) و در ناحیه‌ی طیفی 900 تا 2000 گروه‌های آمینی مربوط به اسیدهای آمینه (آمین‌های نوع اول و دوم) را ثبت کرده و با بررسی آن‌ها سالم یا ناسالم بودن خون را مشخص می‌کند.

دکتر «خان‌محمدی» ادامه داد: این روش بدون نیاز به گذراندن مراحل پاتولوژی و نمونه‌گیری است که خود باعث پیشرفت سرطان می‌شود و این امکان را فراهم می‌کند تا در زمان مناسب سرطان را پیش‌بینی کند.

این پژوهشگر دانشگاه امام خمینی(ره) (قزوین) گفت: با استفاده از این روش می‌توان نوعی از «سرطان پوست» را با بررسی «بازال سل کارسینوما» تشخیص داد و با شرایطی بسیار ساده‌تر از روش «پاتولوژی» مرسوم نوعی از سرطان‌های پوست را جهت درمان تشخیص داد.

وی خاطر نشان کرد: این طرح‌ها از حدود شش‌سال قبل با همکاری تیمی متشکل از دکتر «قاسم‌علی گروسی» از اساتید دانشگاه بین‌المللی امام خمینی(ره)، ‌دکتر «غلام‌رضا حسن‌زاده» از اساتید دانشگاه تهران،‌ «محمدعلی انصاری» و «امیر باقری گرمارودی»، «کیوان قاسمی»، «سیمین سامانی»، «راضیه نصیری»، «مرضیه محمدزاده» از دانشجویان دانشگاه بین‌المللی امام خمینی (ره) و دکتر «فرزانه حسین‌پور رجبی» انجام شده و جهت ثبت بین‌المللی و انتشار در نشریه‌ی CANCER INVESTIGATION JOURNAL امریکا ارائه و برای چاپ در آگوست 2007 پذیرفته شده و طرح تشخیص سرطان پوست نیز به نشریه‌ی «Journal of Cancer Research and Clinical Oncology» آلمان ارسال و مراحل تأیید آن طی شده و به‌زودی انتشار خواهد یافت.

وی در پایان گفت: قصد داریم این طرح را به‌صورت پایلوت و آزمایشی در برخی از مراکز بهداشتی، درمانی کشور اجرا کنیم و سپس اگر همکاری‌های مناسب صورت گرفت به‌صورت عملیاتی در سراسر کشور به‌اجرا در آوریم.

 

 

 

 

 

 


     منبع خبر : ايسنا

بازگشت