متن كامل خبر
موفقیت دانشمند ایرانی دانشگاه«اوترخت» هلند به خلق گربه‌ای روباتیک با قابلیت بروز احساسات

تاريخ خبر : 8/5/1386امتياز بده :ارسال به دوستتعدادمشاهده : 1407

- عملیات منطقی این نرم افزار شامل مجموعه‌ای از قوانین برای تعریف 22 احساس از جمله عصبانیت امیدواری، ترس و احساس لذت است.

موفقیت دانشمند ایرانی دانشگاه«اوترخت» هلند

هلند به خلق گربه‌ای روباتیک با قابلیت بروز احساسات

دکتر «مهدی داستانی» و تیم تحقیقاتی وی در دانشگاه «اوترخت» هلند به یک گربه‌ی روباتیک مجموعه‌ای از قوانین احساسی و منطقی اعطاء کردند.

به گزارش ایسنا، این محققان معتقدند که با معرفی متغیرهای احساسی به یک سیستم تصمیم‌گیری می‌توان تعاملات طبیعی‌تری بین انسان و رایانه برقرار کرد.

پروفسور «داستانی»، محقق هوش مصنوعی در دانشگاه «اوترخت» (Utrecht)در این زمینه گفت: ما واقعاً بر این باور نیستیم که رایانه‌ها هم می‌توانند احساس داشته باشند اما می‌بینیم که احساسات عملکرد قطعی در تعقل عملی انسان دارند.

وی می‌افزاید: محققان امیدوارند که با اعطاء کردن عوامل هوشمند با احساسات مشابه به رایانه، روبات‌ها نیز بتوانند از این تعلق انسانی تقلید کنند.سخت‌افزار این روبات موسوم به iCAT توسط یک شرکت تحقیقاتی هلندی ساخته شده و به‌عنوان یک سکوی روباتیک رقابتی کلی طراحی شده است.

روبات مزبور این قابلیت را دارد که احساسات خود را با حرکات چهره‌اش بیان کند که با استفاده از ابروها و پلک‌ها، دهان و وضعیت سر این کار را انجام می دهد و محققان می خواهند این روبات را طوری طراحی کنند که برای مثال در تعامل با کاربر خود حالت و احساس گیج شدن را در چهره‌اش نشان دهد.

این گزارش می‌افزاید، هدف نهایی از این پروژه این است که از نرم افزار احساسی، منطقی طراحی شده توسط داستانی برای کمک به تعامل بین انسان و حیوان استفاده شود اما فعلاً محققان می‌خواهند از iCAT برای نمایش وضعیت احساسات درونی روبات در هنگامی که تصمیم می‌گیرد استفاده کنند.

عملیات منطقی این نرم افزار که با سرپرستی داستانی و دستیاران وی «جان جولز مایر» و «باس استون بریک» طراحی شده شامل مجموعه‌ای از قوانین برای تعریف 22 احساس از جمله عصبانیت امیدواری، ترس و احساس لذت است.

«داستانی» می‌گوید: به کمک این فناوری می‌توان رفتار سیستمی را کنترل کرد که با به‌کارگیری آن تصمیم‌گیری و برنامه‌ریزی در مواقع کاملاً اضطراری انجام می‌گیرد و این نرم افزار به تصمیم‌گیری‌های منطقی به‌گونه‌ای واقع بینانه‌تر و محاسباتی‌تر کمک می‌کند.وی خاطر‌نشان کرد: نکته‌ی مهم در این نوآوری این است که ما می‌توانیم خطاها و شکست های لحظه به لحظه را در کنترل داشته باشیم.

عملکردهای احساسی در نوآوری داستانی از یک مدل روانشناسی معروف به مدل OCC در سال 1367 (1988 میلادی) نشأت می‌گیرد که توسط سه روانشناس ارائه شده بود.

«داستانی» می‌گوید: روانشناسان مختلف با مجموعه‌ای از احساسات مواجه شده‌اند اما این گروه تحقیقاتی تصمیم دادند که از این مدل خاص به‌دلیل این‌که احساسات را بر حسب اشیاء، اعمال و رویدادها، تخصیص می‌دهد، استفاده کنند.

 

 

 

 

 

 

 


     منبع خبر : ايسنا

بازگشت