متن كامل خبر
ساخت نوعی جایگزین پوستی با هدف تسریع در ترمیم سوختگی‌ها توسط محققان ایرانی

تاريخ خبر : 11/5/1386امتياز بده :ارسال به دوستتعدادمشاهده : 1892

- با استفاده از این جایگزین، زخم‌های بیمار قبل از این‌که مایعات و الکترولیت‌های بدنش خارج شده و دچار شوک شود تا حد زیادی ترمیم ‌می‌شود

ساخت نوعی جایگزین پوستی با هدف تسریع در ترمیم سوختگی‌ها

توسط محققان ایرانی

محققان دانشکده‌ی مهندسی پزشکی دانشگاه «صنعتی امیر کبیر» به ساخت یک نوع جایگزین پوستی موفق شده‌اند که با استفاده از آن سرعت بهبود زخم‌های ناشی از سوختگی‌ها به دو برابر افزایش می‌یابد.

به گزارش ایسنا، «عباسی» فارغ‌التحصیل کارشناسی ارشد مهندسی پزشکی دانشگاه «صنعتی امیرکبیر» در تبیین علت اجرای این پروژه به گستردگی آسیب‌های ناشی از سوختگی در کشور اشاره کرد و افزود: در کشور ما بسیاری از آسیب‌های ناشی از سوختگی به مرگ‌ومیر افراد منجر می‌شود به همین منظور با ساخت یک جایگزین پوستی فرایند ترمیم زخم را سرعت بخشیدیم که با استفاده از این جایگزین، زخم‌های بیمار قبل از این‌که مایعات و الکترولیت‌های بدنش خارج شده و دچار شوک شود تا حد زیادی ترمیم ‌می‌شود.

وی افزود: پوست از دو لایه‌ی «اپیدرمیس» و «درمیس» تشکیل شده که «اپیدرمیس» لایه‌ای بیرونی و در تماس با محیط و سلول‌های مرده هستند ولی «درمیس» لایه‌ی درونی آن است که سلول‌های زنده دارد. «اپیدرمیس» بیش‌تر نقش محافظتی داشته و سدی در برابر عوامل خارجی مثل باکتری‌هاست اما نقش «درمیس» نقش کاملاً زنده‌ای بوده و حاوی سلول‌های زنده است.

«عباسی» گفت: در این پروژه برای هر کدام از لایه‌ها یک جایگزین پیش بینی شده است. جایگزینی که برای لایه‌ی «اپیدرمیس» پیش‌بینی شده یک لایه‌ی ظریف 150 میکرونی از «سیلیکون» است و جایگزین لایه‌ی «درمیس» یک شبکه‌ی مشبک از نایلون می‌باشد که با پوشش‌هایی از مواد بیولوژیکی مختلف پوشیده شده است. سه ماده‌ی «ژلاتین»، «کندروتین 6 سولفات» و «کایتوسان» پوشش داده شده که با درصدهای مختلف تست شده است. نتیجه‌ی آزمایش‌ها نشان داد که دو ماده‌ی «ژلاتین» و «کندروتین 6 سولفات» بیش‌ترین میزان تعداد سلول‌های رشد کرده را در پی خواهند داشت.

مجری طرح، کاربردهای جایگزین پوست را در زخم‌های ناشی از سوختگی‌های درجه‌ی 2 و 3 عنوان کرد و افزود: از این جایگزین پوستی در بیمارستان‌های سوانح سوختگی استفاده می‌شود و زمان بهبود زخم حداقل به یک دوم زمان عادی کاهش می‌یابد.

وی تصریح کرد: این دسته از جایگزین‌های پوستی به‌عنوان پانسمان‌های «زیست فعال» یا «بیواکتیو» هستند که نه تنها زخم را می‌بندند بلکه مواد بیولوژیکی که در این جایگزین استفاده شده‌اند فرایند ترمیم زخم را تسریع بخشیده و سلول‌ها را تشویق می‌کنند تا بتوانند رشد کرده و بافت‌زایی را سرعت ببخشند.

وی یادآور شد: در سوختگی‌‌های درجه‌ی دو و سه آن‌قدر مایعات و الکترولیت از بدن بیمار خارج می‌شود که به مرگ بیمار منجر می‌شود و این جایگزین پوستی با هدف تسریع فرایند ترمیم زخم ساخته شده و مدت زمان در معرض محیط قرار گرفتن بدن را کاهش می‌دهد.

«عباسی» در پایان خاطر نشان کرد: این جایگزین پوستی این قابلیت را دارد که هوا از آن عبور کند زیرا بافت زیری باید با هوا در تماس باشند تا رشد سلولی را داشته باشیم و وجود حالت متخلخل در سیلیکون مورد استفاده این اجازه را می‌دهد که به این هدف برسیم.

 

 

 

 

 

 

 


     منبع خبر : ايسنا

بازگشت