متن كامل خبر
ساخت ربات‌های بذله گو با ساخت نرم‌افزار درک لطیفه

تاريخ خبر : 12/5/1386امتياز بده :ارسال به دوستتعدادمشاهده : 1478

- «جولیا تیلور» و «لارنس مازلاک» استادیار دانشگاه «سین‌سیناتی» در اوهایو موفق به طراحی نمونه‌ی اولیه‌ای از یک نرم افزار درک شوخی شده‌اند

ساخت ربات‌های بذله گو با ساخت نرم‌افزار درک لطیفه

متخصصان در حوزه‌ی هوش مصنوعی نوعی نرم افزار رایانه‌ای طراحی کرده‌اند که می‌تواند جوک‌ها و لطیفه‌های ساده را درک کند و با کمک به نرم افزار به‌زودی روبات‌هایی ساخته خواهند شد که با انسان‌ها بذله‌گویی و شوخی می‌کنند.

به گزارش ایسنا، در تلاش‌های قبلی برای ساخت دستگاه‌هایی که بذله‌گویی و شوخی را درک کنند دانشمندان به‌طور ناامید کننده‌ای ناموفق بوده‌اند چون آنچه برای انسان‌ها مضحک و فکاهی است اغلب پیچیده و ذهنی است و تبدیل آن به یک برنامه کار دشواری است.

اما این بار «جولیا تیلور» و «لارنس مازلاک» استادیار دانشگاه «سین‌سیناتی» در اوهایو موفق به طراحی نمونه‌ی اولیه‌ای از یک نرم افزار درک شوخی شده‌اند.

این محققان کار خود را با یک برنامه‌ی دارای یک پایگاه داده‌های مملو از واژه‌های گرفته شده از فرهنگ لغات کودکانه که مطالب را ساده می کند، آغاز کرده‌اند.

سپس محققان به این برنامه با ارائه‌ی مثال‌هایی نشان داده‌اند که چطور واژه‌های مشابه می‌توانند بسته به متن معانی متفاوتی داشته باشد.

وقتی متنی ارائه می‌شود، برنامه از این دانش برای درک این که چطور واژه‌های جدید به یکدیگر ربط پیدا می‌کنند و احتمالاً چه معنایی دارند، استفاده می‌کند.

اگر برنامه در پیدا کردن واژه‌ای که مطابق با متن باشد خطا کند، به دنبال یک راهنمای تلفظ دیجیتال برای واژه‌هایی که تلفظ مشابه دارند، می‌گردد.

اگر هر کدام از آن واژه‌ها گزینه مناسب‌تری برای باقی جمله باشند پیغام «ها،ها،ها» به عنوان شوخی نمایش داده می‌شود.

 

 

 

 

 

 

 


     منبع خبر : ايسنا

بازگشت