متن كامل خبر
طراحی و ساخت قوی‌ترین ابررایانه‌ی خاورمیانه با هدف پیش‌بینی وضع هوا به همت پژوهشگران دانشگاه صنعتی امیرکبیر

تاريخ خبر : 3/6/1386امتياز بده :ارسال به دوستتعدادمشاهده : 2608

- این ابررایانه دارای حداکثر توان پردازشی 860 میلیارد عمل در ثانیه است و این در حالی است که در قوانین تجارت جهانی ابررایانه‌های قوی‌تر از 190 میلیارد عمل در ثانیه کالای راهبردی محسوب می‌شود

طراحی و ساخت قوی‌ترین ابررایانه‌ی خاورمیانه با هدف پیش‌بینی وضع هوا

به همت پژوهشگران دانشگاه صنعتی امیرکبیر

به همت محققان مرکز تحقیقات پردازش‌های فوق سریع دانشگاه صنعتی امیرکبیر، بزرگ‌ترین ابررایانه‌ی ایران برای استفاده در پیش‌بینی وضع هوا ساخته شده و به بهره‌برداری رسید.

به گزارش ایسنا، دکتر «احمد معتمدی»، عضو هیأت علمی دانشگاه «صنعتی امیرکبیر» و مجری طرح با اعلام این مطلب خاطرنشان کرد: این ابررایانه که حاصل تلاش دو ساله‌ی گروه تحقیقاتی مرکز تحقیقات پردازش‌های فوق سریع دانشگاه صنعتی امیر کبیر است که برای پیش‌بینی وضع هوا در سازمان هواشناسی کشور مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

وی گفت: این ابر رایانه از نوع خوشه‌ای (کلاستر) و دارای سامانه‌ای با 216 هسته‌ی پردازشی اوپترون دو گیگا هرتز است که حافظه‌ای برابر 56 گیگا بایت دارد و ظرفیت ذخیره‌سازی آن معادل 5800 گیگا بایت است.

این ابررایانه دارای حداکثر توان پردازشی 860 میلیارد عمل در ثانیه است و این در حالی است که در قوانین تجارت جهانی ابررایانه‌های قوی‌تر از 190 میلیارد عمل در ثانیه کالای راهبردی محسوب می‌شود و فروش آن‌ها مشمول تحریم‌هاست که ایران با ساخت این سامانه که قوی‌ترین ابررایانه‌ی فوق سریع در خاورمیانه است به جمع چند کشور پیشرفته دارنده‌ی این فناوری می‌پیوندند.

این عضو هیأت علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر، سیستم عامل مورد استفاده در این سامانه را «لینوکس» معرفی کرد و گفت: یک نرم افزار نیز برای مدیریت نظارت و کنترل سیستم توسط محققان این مرکز تهیه شده است که به همراه مجموعه‌ای از نرم افزارهای کاربردی مانند MM5 و ARPS برای پیش‌بینی وضع هوا بر روی ابررایانه نصب و مورد استفاده قرار گرفته است و نتایج به‌دست آمده در این پروژه نیز توسط کارشناسان شرکت‌های اروپایی به تأیید رسیده است.دکتر «معتمدی» خاطرنشان کرد: در دنیای امروز بسیاری از مسائل پیچیده به دلیل داشتن زمان طولانی محاسبه روی رایانه‌های شخصی به صورت عملی و در زمان محدود قابل اجرا نیستند و راه حل این مشکل استفاده از سیستم‌های پردازش موازی و ابررایانه‌هاست.

فناوری «کلاستر» نیز در حال حاضر بهترین روش برای ساخت ابررایانه در جهان به شمار می‌رود و علاوه بر هزینه‌ی پیاده‌سازی پایین دارای امکان توسعه و به روزرسانی مناسب است و تعمیر و نگهداری و پشتیبانی از آن در داخل کشور امکان پذیر است.

وی با اشاره به این‌که این فناوری به‌صورت گسترده در زمینه‌هایی مثل صنایع نفت و گاز، صنایع دارویی، صنایع خودروسازی، صنایع پتروشیمی و پلیمر، صنایع هوا فضا و بسیاری از بخش‌های نیازمند به محاسبات سنگین کاربرد دارد، گفت: در حال حاضر مرکز تحقیقات پردازش‌های فوق سریع در دانشگاه صنعتی امیرکبیر با حدود 15 سال سابقه و بهره‌گیری از متخصصان داخلی به دانش ساخت ابر رایانه کلاستر دست یافته و در جهت رفع نیاز صنایع و مراکز تحقیقاتی کشور در این زمینه فعالیت می‌کنند.

«معتمدی» در پایان گفت: اولین ابررایانه‌ی ایران در سال 1380 در این مرکز به بهره‌برداری رسیده است که یکی از نمونه‌های این سیستم در سال 1382 برای سازمان فضایی ایران و به‌منظور پردازش تصاویر ماهواره‌ای توسط این مرکز ساخته و به بهره‌برداری رسیده است.

 

 

 

 

 

 

 


     منبع خبر : ايسنا

بازگشت