متن كامل خبر
مفیدتر بودن داروهای گیاهی در درمان آفت دهان از انواع شیمیایی

تاريخ خبر : 15/5/1386امتياز بده :ارسال به دوستتعدادمشاهده : 3160

- دکتر «ندا بابایی» با استفاده از عصاره‌ی گیاه «ساتوریاخوزستانیکا» به نتایج منحصر به‌فردی در درمان آفت رسیده است

مفیدتر بودن داروهای گیاهی

در درمان آفت دهان از انواع شیمیایی

براساس یافته‌های یک پژوهش، استفاده از داروهای گیاهی مانند عصاره‌ی گیاه «ساتوریاخوزستانیکا» برای درمان ضایعاتی مانند آفت دهان که هنوز علت قطعی آن مشخص نیست مناسب‌تر از داروهای شیمیایی است چراکه عوارض جانبی کم‌تری دارند.

به گزارش ایسنا، واحد علوم پزشکی تهران، طبق یافته‌های دکتر «ندا بابایی»، استادیار دانشکده‌ی دندانپزشکی بابل، استفاده از عصاره‌ی گیاه «ساتوریاخوزستانیکا» نتایج منحصر به‌فردی در درمان آفت داشته است.

گیاه «ساتوریاخوزستانیکا» فقط در ایران می‌روید و جزو دسته‌ی گیاهان تیره‌ نعناع است و اثرات ضدویروسی و ضدقارچی دارد. استفاده از عصاره‌ی این گیاه در دو، سه روز اول زخم پاسخ بهتری به درمان می‌دهد و سیر دوره‌ی درمان را کوتاه‌تر کرده و باعث کاهش درد و سوزش می‌شود.

میزان ماده‌ی اصلی اسانس این گیاه «کاروآکرول» 90درصد است که در گیاهان مشابه از 30 تا 40 درصد تجاوز نمی‌کند. همچنین این ماده خاصیت ضدعفونی کنندگی دارد و می‌تواند در درمان زخم‌های دیگر دهانی مانند پلاک دهانی و زخم‌های ناشی از دنچر مؤثر باشد.

گفتنی است زخم های آفتی عودکننده، یکی از شایع‌ترین ضایعات دهان است و طبق آمار 20 تا 34 درصد افراد دچار انواع آفت هستند که معمولاً در سنین بلوغ تا 40 سالگی و به‌ویژه در افراد دچار استرس رخ می‌دهد.

آفت‌ها به سه نوع «مینور»، «ماژور» و «هرپسی فرم» تقسیم می‌شوند که دردناک بوده و بیش‌تر عودکننده‌اند و طی یک تا دو هفته التیام می‌یابند.

به عقیده‌ی این پژوهشگر، برای درمان ضایعاتی مانند آفت که هنوز علت قطعی آن مشخص نیست استفاده از داروهای گیاهی مناسب‌تر از داروهای شیمیایی است چراکه عوارض جانبی کم‌تری دارند. برای نمونه استفاده از «کورتون» یا «آنتی بیوتیک» (به صورت دهان‌شویه) برای طولانی مدت می‌تواند باعث بروز قارچ در دهان شود ولی ترکیبات گیاهی عوارض جانبی کم‌تری دارند.

 

 

 

 

 

 

 


     منبع خبر : ايسنا

بازگشت