متن كامل خبر
پاهای میکرونانوساختار، راز نشستن حشرات بر سطوح مختلف

تاريخ خبر : 19/5/1386امتياز بده :ارسال به دوستتعدادمشاهده : 1382

- فیزیکدانان با جدا کردن پای این حشره و متصل کردن آن به سر یک‌سوزن توانستند نیرویی را که توسط پای پشه به سطح آب وارد می‌شود اندازه‌گیری کنند.

پاهای میکرونانوساختار

راز نشستن حشرات بر سطوح مختلف

 


- فیزیکدانان با جدا کردن پای این حشره و متصل کردن آن به سر یک‌سوزن توانستند نیرویی را که توسط پای پشه به سطح آب وارد می‌شود اندازه‌گیری کنند.

«پشه‌ها» می‌توانند راحت‌تر از «آب‌دزدک» روی آب راه بروند و بهتر از «مارمولک» از دیوار و سقف بالا رفته و به آن بچسبند و طعمه‌های خود را برای یافتن خون نیش بزنند.

به‌گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به‌نقل از ستاد توسعه‌ی فناوری‌های نانو، گروهی از دانشمندان و فیزیکدانان چینی و کانادایی با همکاری یکدیگر تحقیقی را انجام داده‌اند تا دریابند که چگونه این موجودهای موذی کوچک می‌توانند به این راحتی روی سطوح مختلف بنشینند.
پای پشه‌ها همانند: «مگس» دارای زایده‌های قلاب‌مانند و مانند «مارمولک» بالشتک‌های کرک‌مانندی دارد که به‌‌وسیله‌ی آن می‌توانند به پوست یا هر سطح صاف دیگری بچسبند؛ اما آن‌چه به پشه کمک می‌کند تا روی سطح آب راه رود یک ویژگی منحصر به‌فرد به‌شمار می‌آید.

هم پشه و هم «آب‌دزدک» هردو پاهایی ابرآبگریز دارند و به‌کمک آن می‌توانند روی آب راه و سطح تالاب‌ها راه بروند.

بنابراین گزارش، دانشمندان در آزمایش‌های خود دریافته‌اند که قدرت این دافعه در پاهای پشه آن‌قدر زیاد است که حتی می‌تواند تا 23 برابر وزن این حشره را هم تحمل کند.

این فیزیکدانان با جدا کردن پای این حشره و متصل کردن آن به سر یک‌سوزن توانستند نیرویی را که توسط پای پشه به سطح آب وارد می‌شود اندازه‌گیری کنند.

به‌نظر می‌رسد راز راه رفتن پشه روی آب در فلس‌های کرک مانند چند میکرونی - که آن‌هم با خطوط بسیار ریز نانوسکوپی پوشیده شده است و فیزیکدانان آن را «میکرونانوساختار» می‌نامند - نهفته باشد.

لذا اگر این بار پشه‌ای روی پوست شما نشست قبل از له کردن آن ابتدا کمی درباره‌ی این ساختار سازگار و انطباق‌پذیر آن فکر کنید!!!


     منبع خبر : ايسنا

بازگشت