متن كامل خبر
چگونگی نفس کشیدن حشرات در زیر آب

تاريخ خبر : 22/5/1387امتياز بده :ارسال به دوستتعدادمشاهده : 1094

  حشرات با استفاده از مزیت پوشش ناصاف و دافع آب خود، لایه‌ای ظریف از هوا در دور بدن خود به صورت حباب ایجاد می‌کنند

چگونگی نفس کشیدن حشرات‌‌
در زیر آب  

 

 حشرات با استفاده از مزیت پوشش ناصاف و دافع آب خود، لایه‌ای ظریف از هوا در دور بدن خود به صورت حباب ایجاد می‌کنند

ریاضیدانان MIT در پژوهشی تازه دریافته‌اند که حشرات چطور در زیر آب نفس می کشند.

به گزارش ایسنا، تحقیقات نشان داده است که صدها گونه از حشرات بیش‌تر عمر خود را در زیر آب سپری می‌کنند و علت آن این است که در زیر آب مقادیر بسیار بیش‌تری غذا یافت می‌شود.

هم‌اکنون ریاضیدانان دانشگاه MIT دقیقاً بررسی کرده‌اند که چطور این حشرات در زیر آب نفس می‌کشند. این دانشمندان دریافته‌اند که حشرات با استفاده از مزیت پوشش ناصاف و دافع آب خود، لایه‌ای ظریف از هوا در دور بدن خود به صورت حباب ایجاد می‌کنند.

این حباب‌ها نه تنها به عنوان یک ذخیره مناسب اکسیژن عمل می‌کنند، بلکه در عین حال به حشره امکان می‌دهند که اکسیژن را از آب اطراف جذب کند.

«جان بوش»، استادیار ریاضیات کاربردی و دستیار این پژوهش می‌گوید: برخی از حشرات طوری با زندگی زیر آب سازگار شده‌اند که از این حباب‌ها به عنوان یک شش خارجی برای تنفس کردن استفاده می‌کنند.

بر اساس این تحقیقات، حشرات با کمک این حباب‌های هوا می‌توانند زیر آب بمانند و تا عمق حدود 30 متری در داخل آب شیرجه بزنند. برخی از گونه‌های حشرات که در «نیوانگلند» یافت می‌شوند، تمام فصل زمستان را با این روش در زیر آب می‌گذرانند.

گفتنی است، پژوهشگران MIT توانستند برای اولین‌بار حداکثر عمق شیرجه‌ی حشرات را در زیر آب محاسبه کرده و توضیح دهند که چطور با وجود شیرجه‌های حشره به نقاط عمیق‌تر آب، این حباب‌ها می‌توانند سالم بمانند.

این تحقیق جدید که در مجله «مکانیک سیالات» منتشر می‌شود نشان می‌دهد که یک تعادل مطلوب و شگفت‌انگیز بین ثبات حباب و نیاز تنفس حشره وجود دارد.

 

 

 

 

 

 


     منبع خبر : ايسنا

بازگشت