توصیه‌های ترنس تائو
 لينك‌هاي مفيد
 
 توصیه‌ای در مورد مسابقه‌های ریاضی
توصیه‌ای در مورد مسابقه‌های ریاضیتوصیه‌های ترنس تائو
از این مسابقه‎ها لذت ببرید، ولی از جنبه‎های «کسل‌کننده‌ی» آموزش ریاضی‌تان غافل نشوید، آنهایی که در نهایت فایده‎ی بیشتری خواهند داشت.
توصیه‌ی بعدی: حل مساله‌های ریاضی    

 

 

 

توصیه‌ای در مورد مسابقه‌های ریاضی

 

 

 

ترنس تائو نامی است آشنا برای دوست‌داران ریاضیات و علاقه‌مندان به شرکت در المپیاد ریاضی. دلیل شهرتش بیشتر به این خاطر است که جوان‌ترین برنده‌ی المپیاد بین‌المللی ریاضیات است: او در 10 سالگی در المپیاد بین‌المللی ریاضیات شرکت کرد و توانست مدال برنز را از آن خود کند، همچنین سال بعد صاحب مدال نقره شد و پس از آن و در حالی که هنوز 14 سالش تمام نشده بود موفق به کسب مدال طلای المپیاد بین‎المللی ریاضیات شد. دلیل دیگر شهرت زیاد تائو، کسب مدال فیلدز است که مهم‌ترین جایزه‌ای است که هر چهار سال یک بار به ‌ریاضی‌دانان جوان اهدا می‌شود. تائو که اکنون استاد دانشگاه UCLA آمریکاست، علاوه بر اینکه در شاخه‌های مختلفی از ریاضیات مشغول تحقیق و پژوهش است و مقاله می‌نویسد، دست به قلمش در حوزه‌های غیر تخصصی ریاضی نیز خوب است. او یک وب‌لاگ دارد که پر است از مطلب‌های مختلف، برای همه‌ی سنین! بخشی از وب‌لاگ او مشاوره‌ها و توصیه‌هایش است، که برای مرحله‌های مختلف تحصیل در ریاضیات نوشته است، از ابتدایی تا پسادکتری. آنچه که در اینجا می‌خوانید بخشی از توصیه‌های تائو است که برای دانش‌آموزان، چه آنهایی که می‌خواهند در المپیاد شرکت کنند و چه آنهایی که نمی‌خواهند، مفید است. نگارش تائو در وب‌لاگش کمی خودمانی است و این کار ترجمه را اندکی دشوار کرده، با این حال تلاش شده است که مراد و منظور نویسنده درست به زبان فارسی برگردانده شود.
  

ورزش با فراهم کردن مثال‌های زنده‌ای از برتری‌ها به جامعه خدمت می‌کند. (جرج ویل)
 

من به شدت از تجربه‌ی شرکت در مسابقه‌های ریاضی دبیرستانی لذت بردم. در یک فعالیت رقابتی، مانند هر رویداد ورزشی دیگر در مدرسه، سطح معینی از هیجان در شرکت کردن با همسالان، با علاقه‌ها و استعدادهای مشابه، وجود دارد. در سطح المپیاد، فرصت مسافرت ملی یا بین‌المللی نیز وجود دارد، که من این تجربه را قویا به همه‌ی دانش‌آموزان توصیه می‌کنم.

 


همچنین مسابقه‌های ریاضی نشان می‌دهند که ریاضیات تنها نمره و امتحان نیست. مسابقه‌های ریاضی با مطاله‌ی ریاضی و پژوهش‌های ریاضی تفاوت بسیاری دارد؛ شما در تحصیلات تکمیلی و پیشرفته نباید انتظار مسئله‌های شسته و رفته‌ای را داشته باشید که در المپیاد با آنها برخورد می‌کنید. (در حالی که فرد در المپیاد ممکن است در چند مرحله‌ خیلی سریع پاسخ مساله‌ای را به‌دست آورد، در بیشتر موارد برای حل یک مساله نیاز به صبر بیشتر، مطالعه‌ی طولانی‌تر ،به‌کاربستن تکنینک‌های مختلف، امتحان کردن مساله‌های مدل و حالت‌های خاص، بررسی مثال‎های نقض و غیره است.)

 


 

علاوه‎براین، ریاضیات «کلاسیکی» که شما برای حل مساله‌های المپیاد می‌آموزید (مانند هندسه اقلیدسی، نظریه اعداد مقدماتی و ...) به‎طور چشمگیری با ریاضیات مدرنی که در دوره‌های کارشناسی یا بالاتر تدریس می‌شود تفاوت دارد، با این حال اگر شما کمی عمیق‌تر بنگرید، خواهید دید که این ریاضیات کلاسیک در پایه‎های ریاضیات مدرن پنهان است. به‌عنوان مثال، قضیه‎های کلاسیک در هندسه اقلیدسی مثال‌های بسیار خوبی برای شناختن جبر پیشرفته و هندسه دیفرانسیل هستند، همچنین نظریه اعداد مقدماتی، جبر پیشرفته و نظریه اعداد پیشرفته را بهتر می‌شناساند. پس کسی که شروع به مطالعه‌ی موضوعات ریاضی به‌صورت مدرن و پیشرفته می‌کند باید آماده‌ی تغییر در دیدگاه ریاضیش باشد. (یک استثناء در این زمینه ترکیبیات است، که هنوز دارای زمینه‌های وسیعی است که شبیه ریشه‎ی کلاسیک آن هستند، با این حال این موضوع نیز در حال تغییر است.)

 


خلاصه اینکه: از این مسابقه‎ها لذت ببرید، ولی از درس‌های ریاضی‌تان، هرچند ممکن است کسل‌کننده باشند، غافل نشوید، آنها در نهایت فایده‎ی بیشتری خواهند داشت.

 


منبع: 

http://terrytao.wordpress.com/career-advice/advice-on-mathematics-competitions 


 


 

توصیه‌ی بعدی: حل مساله‌های ریاضی    

 

1390/5/8لينک مستقيم

نظر شما پس از تاييد در سايت قرار داده خواهد شد
نام :
پست الکترونيکي :
صفحه شخصي :
نظر:
تاییدانصراف
 
 فعاليت هاي علمي
 تماس با ما
 بازديدها
خطایی روی داده است.
خطا: بازديدها فعلا" غیر قابل دسترسی می باشد.