توصیه‌های ترنس تائو
 لينك‌هاي مفيد
 
 روزهای عادی یک شیفته‌ی اطلاعات کوانتمی: جِد کانیفسکی
روزهای عادی یک شیفته‌ی اطلاعات کوانتمی: جِد کانیفسکی
دانشجوی دکترای اطلاعات کوانتمی

 

 

 

مقدمه: این مصاحبه‌ی کوتاه را برای مشاوره‌ی این بخش انتخاب کردیم که در قالب سوال و جواب‌هایی که از یک دانشجوی در حال پژوهش می‌شود، نکاتی آموزشی را به دانش آموختگان، و دانش‌پژوهان در تمام مقاطع متذکر شویم. قبل از آن لازم است چند نکته را به یاد داشته باشیم و در مطالب بعدی بحث‌های بیشتری در این مورد خواهیم داشت.

در هر مقطعی از تحصیل که هستید و حتی اگر به شغل یا فعالیت متفاوتی نسبت به محیط مدرسه یا دانشگاه، مشغولید، بدانید که سختی‌های هر کاری ممکن است بیش از آسانی مسیر باشد و سختی دلیل بر انتخاب غلط راه شما نیست و دلیل بر اشتباه نبودن نیز نیست. به عبارتی، با سختی یا آسانی یک مسیر نمی‌توانید تعیین کنید که اصلا مسیر را درست آمده‌اید یا خیر.

 

نکته‌ی بعدی، فعالیت‌های جانبی در کنار کار شما لازم است. ورزش، موسیقی یا هر هر فعالیت، هنری، علمی و غیره که دوست دارید، ذهن شما را بازتر می‌کند و البته بخشی از زمان شما را هم می‌گیرید. ولی اگر علاقه‌ی اصلی شما مشخص باشد، نگران زمان نباشید.

 

گاهی باید مشکلات را به حال خودشان رها کنید و دوباره به آنها بدون ترس حمله کنید. از حل مسائل علمی گرفته تا مشکلات زندگی و روحی و روانی. در مطالب بعد به طور مستقیم وارد این مباحث می‌شویم. پیش از آن اگر سوال یا نکته‌ای داشتید به صورت کامنت در پایین مطلب بنویسید.1.    خودتان را معرفی کنید و از چه کشوری آمده‌اید؟

-    اسمم جد کانیسفکی است و اهل ورشوی لهستان متولد ۱۹۸۷ هستم.

 

2.    چطور شد که به فیزیک کوانتمی علاقه مند شدید؟
-    در واقع مدرک لیسانس من شیمی است. و ارشدم را ریاضیات کاربردی خواندم، و در حال حاضر در مرز بین ریاضیات، فیزیک و علوم کامپیوتر کار می‌کنم. بنابراین اگر من را فیزیکدان کوانتمی بخوانید، ساده سازی کرده‌اید. ولی علت اصلی که آمدم به این سمت، اطلاعات کوانتمی است که حوزه‌ی جدید و  بین رشته ای است و برای جوانان بسیار جذاب. نیازی نیست ۵۰ سال کار روی مقالات را بخوانید تا پیشروی کار خودتان شوید و همچنان بسیاری از مسائل طبیعت تقریباً حل نشده باقی بمانند.

 

3.    پژوهش شما در چه زمینه‌ای ست؟
-    روی رمزنگاری کار می‌کنم که شیوه‌ی تبادل و تحلیل داده‌ها را در فضای امن مورد بررسی قرار می‌دهد؛ به این معنی که کاری که انجام می‌شود، سری باقی بماند. به نظر می‌رسد که دنیای کوانتمی بسیار پُر رمز و رازتر از دنیای کلاسیک باشد. بسیاری از کارهایی که در فیزیک کلاسیک غیر ممکن است به شکل زیبایی در اثرهای کوانتمی می‌توانید ببینید و حل کنید.

 4. غیر از کار، چه فعالیت‌هایی دارید؟

-  بیشتر وقتم را پای کامپیوتر می‌گذرانم، در نتیجه بقیه‌ی وقتم صرف فعالیت‌های فیزیکی متعددی می‌شود. از جایی‌ که جنوب غرب آسیا محل خوبی برای صخره نوردی‌ست، در سنگاپور بیشتر وقتم را به این ورزش می‌پردازم. در سنگاپور صخره نوردی مصنوعی را آموزش می‌دهیم ولی هر آخر هفته‌ی طولانی بهانه‌ی خوبی است برای سفر به تایلند، مالزی، یا هنگ کنگ، چراکه صخره‌های واقعی دارند. دوی استقامت هم دوست دارم، بخصوص اگر دوی ماراتُن باشد. نیمه شب شروع می‌شود و شما تمام شب را می‌دوید. تجربه‌ی جالبی ست که بین ۲۰ هزار نفر در حال دویدن باشید و همه‌ی این‌ها در نیمه شب اتفاق بیفتد. آنهم در مرکز شهر.

5. چه چیزی در کارتان مطلوب شماست؟


- آزادی و انعطاف‌پذیری در دوره‌ی دکترا. می‌توانم مسائلی که دلم می‌خواهد انتخاب کنم، همکارانم را خودم انتخاب کنم، و کنفرانس‌های که لازم است بروم را هم خودم انتخاب کنم. همچنین نکته‌ی مطلوب اینجاست که اگر حس کنم باید چیز جدیدی از ریاضیات یا علوم یاد بگیرم، می‌توانم وقتم را روی آن بگذارم و به انجام برسانم. این بخشی از کار من است.

سال گذشته، بخشی از زمانم را در کانادا در مدرسه‌ی تابستانی دانشجویی اطلاعات کوانتمی گذراندم. بیش از صد دانشجوی جوان از تمام دنیا در یک مکان برای دو هفته گِرد هم آمده بودند و همین فرصت خوبی برای ارتباط برقرار کردن با دیگران، در فاصله‌ی بین کلاس‌ها و یا دوره‌های مشترکی که اساتید برگزار می‌کنند، فراهم می‌کند. و البته فوتبال در فرصت‌های آزاد! بعضی از این رویدادهای علمی، در فضایی دوستانه برگزار می‌شوند. وقتی به کنفرانس یا کارگاهی تخصصی می‌روید، دیدن کسانی که می‌شناسید مایه‌ی خرسندی است و در نتیجه زمان سپری شده در آنجا لذتبخش تر خواهد بود.

 

 


6. از سختی‌ها بگویید.


- عدم پیشرفت در کار گران تمام می‌شود. گاهی در می‌یابید در موقعیتی هستید که روی موضوعی دارید کار می‌کنید، ولی به هیچ نتیجه‌ای نرسیده‌اید. می‌خواهید از زوایای مختلفی به آن مساله حمله کنید، روش‌های متعددی به کار بگیرید، و رهیافت‌های متفاوتی را امتحان کنید، و همچنان به ناکجاآباد می‌رسید. خیلی برایتان گران تمام می‌شود و تصمیم می‌گیرید مساله را رها کنید. دقیقا شبیه انتخاب مسیری در کوهنوردی است که در نهایت بی پایان می‌ماند. همواره این تصمیم سخت است، و حس خوبی ندارید، ولی حداقل به خودتان می‌گویید که تلاشم را کرده‌ام. ولی خارج شدن از جای راحتی که خوب می‌شناسیدش لازم است، حتی پژوهشگران بزرگ هم پوشه‌های بزرگی از مسائلی حل نشده دارند که قبلا تلاش کرده‌اند ولی به نتیجه‌ای نرسیده‌اند.7. بزرگترین رویای شما در حوزه‌ی علم چیست؟


- فکر می‌کنم برای بیشتر نظریه پردازان در علم، رویای بزرگ این باشد که نظریه‌شان در عمل کار کند. من واقعا دوست دارم ابزاری را ببینم که با رمزنگاری کوانتمی کار می‌کنند. کاربردهای مشخصی چون تولید اعداد کاتوره‌ای (رندوم) یا تولید رمز کلیدی. چنین ابزارهایی که همین الان هم وجود دارند، ولی برای اهدافی چون احراز هویت، همچنان مساله حل نشده‌ای هستند.

 


منبع:

 

APPN 2013 August, Vol 2, No.2. WS

 

منابع مفید:

امنیت بالاتر فضای مجازی

 

رمزنگاری کوانتمی: بخش اول


رمزنگاری کوانتمی: بخش دوم 


رمزنگاری کوانتمی: بخش سوم


کامپیوترهای کوانتمی چگونه کار می‌کنند؟


آشنایی با رمزنگاری


تاریخچه امنیت شبکه


رمزنگاری کوانتمی-ویکیپدیا


صفحه‌ی آکادمیک کانیفسکی

 

How Quantum Cryptography works?
CQT


 

1394/6/15لينک مستقيم

فرستنده :
طه HyperLink HyperLink 1395/3/25
مـتـن : من یه دانشجوی پزشکی هستم.
این متنو اتفاقی توی کلاس خوندم.
خیلی عالیه...
کلی انگیزه گرفتم و کلی فکر به ذهنم رسید.
ممنون
همیشه علمی و پژوهشگر باشیم، انشاءالله...

فرستنده :
بی نهایت ... HyperLink HyperLink 1395/3/25
مـتـن : بسیار مفید و آموزنده بود لطفا سریع مطالب را به روز کنید مدتی است که سایت کم کار شده و مطالب دارند قدیمی می شوند باتشکر

فرستنده :
ناشناس HyperLink HyperLink 1394/11/29
مـتـن : عالی
پاسـخ : ممنون از دلگرمی شما :)

نظر شما پس از تاييد در سايت قرار داده خواهد شد
نام :
پست الکترونيکي :
صفحه شخصي :
نظر:
تاییدانصراف
 
 فعاليت هاي علمي
 تماس با ما
 بازديدها
خطایی روی داده است.
خطا: بازديدها فعلا" غیر قابل دسترسی می باشد.