علوم و فنون جدید

 نظرسنجي شماره 1
در مورد كدام‌يك از موضوعات مطرح شده مايل به كسب اطلاعات بيشتر هستيد؟


ارائه نظر 
 نیروگاه شبانه‌روزی خانگی !!
نیروگاه شبانه‌روزی خانگی !!
یکی از محدودیت‌های خانه‌های خورشیدی ایجاد شده با فناوری خورشیدی، تامین انرژی لازم در طول زمان شب است که نور خورشید وجود ندارد...

مطلب قبلي (فتونیک )

صفحه‌ي اصلي علوم و فنون جديد

مطلب بعدي (RFID)
روزهای پایانی سال «اصلاح الگوی مصرف» را پشت سر می‌گذاریم ولی هنوز در ابتدای راهیم. مساله خیلی ساده است: روش‌هایی که در عصر حاضر برای تامین انرژی استفاده می‌کنیم خیلی زود تمام می‌شوند و از طرفی ضرر این منبع‌ها بر محیط زیست ما بر هیچ کس پوشیده نیست. عمر سوخت‌های فسیلی به‌زحمت به عمر ما قد بدهد و انرژی هسته‌ای نیز با وجود تولید حجم زیادی از انرژی منابع بسیار محدود و زباله‌های خطرناکی دارد. انرژی‌های آب، باد و زمینی نیز محدودیت‌های زمانی، مکانی و هزینه‌ای خاص خود را دارا هستند. اما یک منبع ایده‌آل برای انرژی، انرژی خورشیدی است.
این منبع انرژی بسیار پاک بوده و قابل تجدید است. در برخی از کشورها از این منبع برای تامین انرژی در بسیاری از موارد مانند ماشین و خانه استفاده می‌شود. با این وجود یکی از محدودیت‌های خانه‌های خورشیدی ایجاد شده با فناوری خورشیدی، تامین انرژی لازم در طول زمان شب است که نور خورشید وجود ندارد. دانیل نُسرا «Daniel Nocera» از پژوهش‌گران انستیتوی فناوری ماساچوست «MIT»  با ساخت کاتالیستی ارزان و خود‌‍تجدید‌شونده این مشکل را حل کرده است. وی با استفاده از این کاتالیست موفق شد که با استفاده از نور خورشید در طول روز منجر به هیدرولیز آب به مولکول‌های اکسیژن و هیدروژن شده که این مولکول‌ها نیز در طول شب با ورود به درون محفظه سلول‌های سوختی و ترکیب مجدد با همدیگر منجر به تولید الکتریسیته می‌شوند. انرژی تولید‌شده وارد مسیرهای طراحی شده  گشته و حتی از آن می‌توان به منظور شارژ مجدد ماشین‌های الکتریکی نیز استفاده نمود. نمونه‌ی یک خانه‌ی موردنظر نُسرا در در شکل زیر می‌توانید مشاهده کنید.ایده‌ی پروفسور نُسرا ساده است. در طول روز که انرژی به‌طور مستقیم از نور خورشید دریافت و از طریق باتری‌های خورشیدی که در پشت‌بام خانه نصب شده است به انرژی الکتریکی تبدیل می‌شود و مورد استفاده قرار می‌گیرد. اما در طول شب که خورشید خاموش می‌شود! چه؟ نُسرا یک راه‌حل بی‌دردسر پیشنهاد کرده است. انرژی الکتریکی تولید شده در طول روز وارد کالیزورهای آبی می‌شوند. همان‌طور که در شکل روبه‌رو می‌بینید این انرژی اتم‌های هیدروژن و اکسیژن آب را از هم جدا می‌کند. از به‌هم پیوستن دوباره‌ی این اتم‌ها در یک سلول سوختی انرژی آزاد شده و می‌توان در طول شب از آن استفاده نمود.
پروفسور نُسرا ادعا کرده است که این انرژی نیازهای روزمره‌ی ما را پاسخ می‌دهد، حتی می‌توانیم اتومبیل برقی خود را با آن شارژ کنیم!


منبع‌ها: مطلب قبلي (فتونیک )

صفحه‌ي اصلي علوم و فنون جديد

مطلب بعدي (RFID)


1388/12/9لينک مستقيم

فرستنده :
ناشناس HyperLink HyperLink 1393/4/7
مـتـن : با سلام کی میشه بتونیم بخریم و استفاده کنیم

فرستنده :
ناشناس HyperLink HyperLink 1393/4/7
مـتـن : سلام من میخوام از این انرژی استفاده کنم در حد محدود ولی نمیدونم باید از کجا بخرم

فرستنده :
ناشناس HyperLink HyperLink 1393/4/7
مـتـن : باتشکر -اسامی برخی از این شرکت ها را اعلام فرمایید.

فرستنده :
ناشناس HyperLink HyperLink 1391/3/28
مـتـن : سلام
خیلی خوب ، حالا برای اینکه توی ایران هم این ها رو مشاهده کنیم باید چه کار هایی کنیم؟
لابد مثه بقیه، شما هم می گید : باید چند قرن صبر کنیم!!!
پاسـخ : سلام در ايران وارد كننده داريم كه براي شهرداريها و راهنمايي رانندگي و شخصي و شركتها سلول خورشيدي وارد ميكنند. عده‌اي هم دراين زمينه تحقيقات پايه‌اي مي‌كنند.

فرستنده :
ناشناس HyperLink HyperLink 1389/2/8
مـتـن : عالی بود مرسی...

نظر شما پس از تاييد در سايت قرار داده خواهد شد
نام :
پست الکترونيکي :
صفحه شخصي :
نظر:
تاییدانصراف

 فعاليت هاي علمي
 تماس با ما
 بازديدها
كاربران غيرعضو آنلاينكاربران غيرعضو آنلاين:  7357
 كاربران عضو آنلاين:  0
  کل كاربران آنلاين:  7357