علوم و فنون جدید

 نظرسنجي شماره 1
در مورد كدام‌يك از موضوعات مطرح شده مايل به كسب اطلاعات بيشتر هستيد؟


ارائه نظر 
 فناوری تشخیص اشاره‌های دست - قسمت سوم
فناوری تشخیص اشاره‌های دست - قسمت سوم
...
مطلب قبلی: فناوری تشخیص اشاره‌های دست - قسمت دوم   مطلب بعدی: نانوروبات‌ها


 


 

      کنترل تلفن همراه سونی-اریکسون با اشاره‌ی دست

 

دوربین‌های تلفن همراه، هر سال بهتر و بهتر می شود، بخصوص در ویژگی‌های پردازش تصویر. هم‌اکنون: تشخیص چهره، لرزه گیر (Anti-shake)، زوم (Zoom)، کاهش قرمزی چشم (Red-eye reduction) و دیگر توابع، در تلفن‌های همراه موجود است. اما  فراتر از داشتن کیفیت بالای عکس‌ها یا فیلم‌برداری بهتر، چه عملکرد دیگری متصور است؟
در حال حاضر تراشه‌های قدرتمند پردازش تصویر داخل گوشی شما وجود دارند. با دانستن آن، سونی اریکسون  (Sony Ericsson) یک ایده  عالی دارد.
 

شکل 6 -  تصویری از نحوه عملکرد سیستم تشخیص اشارات دست در گوشی سونی اریکسون

چه اتفاقی می‌افتد اگر نرم افزار هوشمندی که قادر به آنالیز تصاویر ورودی و تشخیص بعضی از آن‌ها باشد، اضافه شود؟ برای مثال: این نرم افزار می‌تواند اشارات دست را تشخیص دهد. سپس آنها می‌توانند اشارات مختلف را به فرمان‌های کنترلی برای گوشی تبدیل کنند. بطور مثال، " اشاره انگشت به بالا" با فرمان " روشن شدنmp3 player " مرتبط است، " اشاره شست به سمت راست" مساوی " جلو رفتن سریع" و غیره.
تا زمانی که دوربین فعال است، شما می‌توانید گوشی خود را از دور کنترل کنید بدون هیچ وسیله اضافی. فقط دست خود را حرکت دهید و گوشی می‌فهمد چه کاری انجام دهد. احتیاجی نیست عجله کنید برای گرفتن عکس دسته جمعی: 5 ثانیه بعد از اینکه همه چیز درست بنظر رسید، در بین دوستانتان قرار بگیرید، اشاره کنترلی از پیش تعریف شده برای گوشی را انجام دهید، و گوشی می‌داند که شما برای یک عکس دسته جمعی آماده‌اید.
تلفن همراه زنگ می‌زند و شما در سمت دیگر اتاق هستید؟ حرکت دست از قبل تعیین شده دیگری را استفاده کنید و گوشی شما به زنگ جواب می‌دهد (حالت " hands free") و کار‌های بیشتر دیگر.
    گوشی سونی اریکسون شما می‌تواند به شبکه DLNA شما متصل شود و به عنوان یک ریموت کنترل بی‌سیم برای دیگر دستگاه‌ها عمل کند، مانند تلویزیون پلاسمای شما، کتابخانه‌ی ویدیو و آهنگ رایانه‌ی شما، سیستم های استریو (Stereo system)، غیره. و الان شما می‌توانید همه‌ی این کارها را با نشستن روی کاناپه‌ی خود انجام دهید، فقط با اشارات دست خود.
با اشارات دست، قادر به روشن و خاموش کردن تلویزیون، افزایش یا کاهش صدای آهنگ روی استریو، پخش فیلم، بازدید از عکس‌های کتابخانه، متوقف کردن آهنگ و انجام کارهای زیاد دیگر خواهید بود. این فقط گوشه‌ای از کاربرد‌های کنونی است. اما این ایده خیلی ساده و عالی است و به سخت افزار اضافی، فراتر از تراشه‌هایی که هم اکنون در گوشی وجود دارند، نیازی ندارد. بنابر این من تعجب نمی‌کنم اگر آن را به زودی در گوشی های سونی اریکسون قرار دهیم.


]
http://www.unwiredview.com. "Control your Sony Ericsson phone with the hand gestures”,2007.6[


      کنترل ماشین‌های سلف-سرویس با اشاره‌ی دست
 

رابط‌های کنترلی اشارات، سیستم‌های نرم افزاری هستند که منجر به سهولت کنترل دستگاه توسط تبدیل بصری اشارات دست و سیگنال‌های بدن به فرمان‌های کنترلی می‌شوند. چنین رابط‌هایی بخصوص  می‌توانند برای کنترل ماشین‌های سلف سرویس (SSM : Self- Service machine) جذاب باشند. برای مثال، باجه‌های اطلاعات مردمی، پمب بنزین ها، و خودپردازها.... 
 

شکل 1 - تصویری از نحوه  عملکرد سیستم تشخیص اشارات دست در SSM

یک رابط کنترلی اشارات شامل یک زیر سیستم مبتنی بر بینایی است که از یک یا چند دوربین ویدیو‌ای (حداقل دو دوربین برای گرفتن تصاویر سه بعدی در صورت نیاز) تشکیل شده است. خروجی سیستم بینایی بوسیله‌ی یک زیر سیستم نرم افزاری تشخیص اشارات پردازش می‌شود. سپس زیر سیستم مبدل، یک توالی از اشارات تشخیص داده شده را به فرمان‌های کنترلی برای SSM تبدیل می‌کند، که می‌تواند برای مثال شامل فرمانی برای نشان دادن اطلاعات درخواستی، تغییر تنظیمات کنترلی، یا دادن بلیط یا پول باشد.
بسته به طراحی و ملزومات اجرایی  SSMبرای کنترل، رابط کنترلی اشارات می‌توانند برای پاسخ به اشارات ثابت خاص، اشارات متحرک، یا هر دو  بکار رود. اشارات ثابت یا متحرک می‌توانند شامل سکون یا سیگنال‌های حرکتی دست، حالت بازو و یا حرکات کل بدن باشد. اشارات ثابت بر اساس شکلشان تشخیص داده می‌شوند. اشارات متحرک بر اساس شکل و حرکتشان تشخیص داده می‌شوند. بدلیل اینکه اشارات متحرک شامل مفاهیم فضایی و زمان‌دار هستند، این رابط کنترلی اشارات می‌تواند اطلاعات بیشتری را از اشارات متحرک استخراج کند تا اشارات ثابت.
این سیستم‌ها برای تشخیص اشاراتی که برای کاربر طبیعی هستند طراحی خواهند شد. از این راه زمان مورد نیاز برای یادگیری چگونگی عملکرد SSM کاهش می‌یابد. گوشه‌ای از صفحه نمایش از SSM می‌تواند شامل عکس‌هایی از سیگنال‌های دست یا اشاره‌ای که بوسیله‌ی سیستم تشخیص داده می‌شود، باشد. استفاده از اشارات، به عنوان یک واسط ارتباطی، ممکن است به بهبود حامل ‌های زبان برای استفاده از SSM در ارتباطات، با جمعیت‌های متنوع، کمک کند.


]
www.techbriefs.com/component/content/article/794. " Gestured-Controlled Interfaces7[
         For Self-Service Machines ", 2006.


      ابزار رابط اشارات-رایانه توسعه‌یافته برای جراحان

 

محققان دردانشگاهBGU  در اسرائیل، یک سیستم جدید تشخیص اشارات دست را توسعه داده‌اند، که در یکی از بیمارستان‌های واشینگتون آزمایش شده است. این سیستم، پزشکان را قادر به دستکاری کردن تصاویر دیجیتالی (قرار گرفته بر روی صفحه نمایش)، در طول فرایند جراحی، بوسیله حرکت دادن دست و ایجاد اشارات می‌سازد. استفاده از اشارات، به جای لمس صفحه تصویر، صفحه کلید یا موس... باعث می‌شود تا عواملی چون عفونت، گرد و غبار و... در روی این وسائل با دست پزشک در تماس نباشد و در نتیجه به بدن بیمار منتقل نشوند.
 

شکل 1 -  تصویری از نحوه عملکرد سیستم تشخیص اشارات دست در جراحی.  دو جراح با استفاده از سیستم تشخیص اشارات دست که بوسیله محققان در دانشگاه Ben-Gurion در Negev توسعه داده شده بود تصاویر مغز را کنترل می‌کنند

این مقاله در حالی گزارش می‌شود که نویسنده آن معتقد است که برای اولین بار یک سیستم تشخیص اشارات دست، بطور موفق در یک جراحی عصبی بافت برداری مغز، پیاده‌سازی می‌شود. این سیستم در بیمارستان مرکزی  واشینگتون آزمایش شده است.
محقق Juan P. Wachs، کسی که اخیرا دکترای خود را از گروه مهندسی صنایع و مدیریت در BGU گرفته است، می‌گوید: " ابزار ارتباطی تمیز میان انسان-رایانه بسیار مهم است، زیرا این ابزاری است که جراح اطلاعات پزشکی را بوسیله آن کنترل می‌کند، و نیازمند عدم انتقال آلودگی به بیمار، اتاق عمل و دیگر جراحان است."
اشارات دست می‌تواند جایگزین صفحه‌های لمسی کنونی، در بسیاری از اتاق‌های عمل بیمارستان‌ها شود. با توجه به میزان عفونت بالا، در حال حاضر، در بیمارستان‌های آمریکا، این سیستم روشی برای حل این مشکل پیشنهاد می‌دهد.
Helman Stern، سرمایه‌گذار اصلی این پروژه و یک استاد گروه مهندسی صنایع و مدیریت، توضیح می‌دهند که: چگونه تابع‌های Gestix (فرمان‌های مبتنی بر اشارات) در دو مرحله کار می‌کنند: یک مرحله‌ی تنظیم اولیه وجود دارد که ماشین اشارات دست جراح را تشخیص می‌دهد، و مرحله‌ی دوم که در آن هشت اشاره به جراح آموزش داده می‌شود. قابلیت زوم به داخل و بیرون توسط اشارات ساعتگرد یا پاد ساعتگرد نیز در این سیستم در نظر گرفته شده است.
برای اجتناب از فرستادن سیگنال‌های ناخواسته، یک حالت "خواب" بوسیله‌ی انداختن دست به پائین در نظر گرفته شده است. سیستم متشکل از یک دوربین Canon VC-C4 در بالای یک صفحه مانیتور مسطح، Intel Pentium و یک وسیله‌ی دریافت ویدیو Matrox استاندارد 2 می‌باشد.
این پروژه 2 سال به طول انجامید. در سال اول،  Juan Wachsبه عنوان یک عضو انفورماتیک برای توسعه این سیستم در IMI مشغول به کار بود. در سال دوم، قرارداد بین BGU و  WHCتمام شد و Wachs، کار را در BGU همراه با پروفسورHelman Stern  و Yael Edan، سرمایه گذاران اصلی پروژه، ادامه داد.


] Wachs et al. "A Gesture-based Tool for Sterile Browsing of Radiology Images".8[
           Journal of the American Medical Informatics Association, 2008        

مطلب قبلی: فناوری تشخیص اشاره‌های دست - قسمت دوم   مطلب بعدی: نانوروبات‌ها


 

1390/5/2لينک مستقيم

فرستنده :
parastoo HyperLink HyperLink 1391/3/28
مـتـن : mamnon ali bud ye tarhi dade budam be ostademon ke ba in etelaate shoma amalish mikonam
پاسـخ : موفق باشي

نظر شما پس از تاييد در سايت قرار داده خواهد شد
نام :
پست الکترونيکي :
صفحه شخصي :
نظر:
تاییدانصراف

 فعاليت هاي علمي
 تماس با ما
 بازديدها
كاربران غيرعضو آنلاينكاربران غيرعضو آنلاين:  6987
 كاربران عضو آنلاين:  0
  کل كاربران آنلاين:  6987